Dzielnica Wieniawa wzbogaci się o nowe miejsce integracji i aktywności młodych mieszkanek i mieszkańców Lublina. Na jej terenie funkcjonowanie rozpoczęła szósta już przestrzeń młodzieżowa w naszym mieście.
– Sieć miejsc młodzieżowych dociera do kolejnych części Lublina. W dzielnicy Wieniawa skoncentrowane jest akademickie serce miasta w postaci siedzib kilku uczelni wyższych. Studentki i studenci to wielki potencjał Lublina, a my jako wspólnota samorządowa, wspieramy wszystkie młode osoby zarówno w ich edukacji, karierze naukowej, jak i rozwoju osobistym. Sieć przestrzeni młodzieżowych w Lublinie to realizacja naszych wcześniejszych deklaracji i realna odpowiedź na potrzeby młodego pokolenia – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.
„Kosmos: Przestrzeń Młodych” powstała w ramach otwartego konkursu ofert na stworzenie, realizację i ewaluację otwartych miejsc dla młodzieży ogłoszonego przez Miasto Lublin. Zlokalizowana jest przy Al. Racławickich 33/U-8, a opiekuje się nią Fundacja Twórczości, Edukacji i Animacji Młodzieży TEATRIKON.
– Dzisiaj z radością i satysfakcją otwieramy kolejną przestrzeń młodych w Lublinie. Jako Europejska Stolica Młodzieży 2023 dokładamy wszelkich starań, aby tworzyć warunki do coraz lepszego życia i zwiększania partycypacji młodych osób. Miejsca takie jak Kosmos są tego szczególnym wyrazem, gdyż zapewniają nie tylko poczucie bezpieczeństwa, ale także umożliwiają realizację marzeń, pasji i talentów – mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, Zastępczyni Prezydenta Miasta Lublin ds. Kultury, Sportu i Partycypacji, Pełnomocniczka Prezydenta
ds. Europejskiej Stolicy Młodzieży.
Otwarcie „Kosmosu” poprzedziły tygodnie współpracy z młodzieżą przy planowaniu przestrzeni i charakteru miejsca. Lokal przy Al. Racławickich 33/U-8 otwarty będzie od wtorku do piątku w godz. 10.00-21.00 z możliwością modyfikacji dni i godzin zgodnie z potrzebami. Przestrzeń umożliwia różne formy aktywności młodzieży. Wyróżnikiem „Kosmosu” jest wyposażenie lokalu w mini scenę, która będzie miejscem realizacji młodzieżowych projektów artystycznych. Ponadto, spędzając czas w przestrzeni będzie można pograć w gry planszowe i video, jak również poczytać książkę w cichym pokoju. Podobnie jak pozostałe przestrzenie, „Kosmos” zorganizowany jest w oparciu o wypracowane standardy przestrzeni młodzieżowych.
W dniu otwarcia, pierwsze aktywności rozpoczęły się o godz. 10.00 spotkaniem młodzieży działającej w przestrzeni i wizytą grupy osób studiujących na kierunku animacja kultury UMCS.
Od godz. 11.00 ruszyła część muzyczno-ruchowa: gry taneczne oraz kosmiczne karaoke. W tym samym czasie odbył się warsztat z robienia bransoletek i naszyjników. Uczestnicy i uczestniczki mieli możliwość wspólnego sfotografowania się z AstroLisem Leszkiem Lubelskim, podpisania gwiazdowych dzienników i zaproponowania kosmicznego wyzwania na przyszłość. Na otwarcie zaplanowano też młodzieżowe, muzyczne jam session, gry video, smażenie naleśników, warsztaty improwizacji teatralnych i kosmiczny pokaz żonglerki ledowej. Wydarzeniu towarzyszy wystawa fotografii Rubena Kuśmierczyka.
Powstanie sieci miejsc dla młodzieży jest efektem realizacji zapisów aplikacji finalnej o tytuł Europejskiej Stolicy Młodzieży 2023. Miasto zobowiązało się w niej do stworzenia otwartych przestrzeni dla młodzieży, w których mogą realizować swoje pasje i zainteresowania, spotkać się z przyjaciółmi czy w spokoju odrobić lekcje.
Pierwszą tego typu przestrzenią jest „Hej!” na ul. Peowiaków 11, którą otworzono we współpracy z IKEA w ramach działania „Przestrzeń Młodych” („Youth Space”) w inicjatywie bilateralnej „Młodzież dla Miasta, Miasto dla młodzieży – projekty i inicjatywy angażujące i włączające lokalne społeczności”, która korzysta z dofinansowania pochodzącego od Islandii, Liechtensteinu i Norwegii, za pośrednictwem Funduszy EOG i Funduszy Norweskich. Do tej pory w Lublinie powstało pięć przestrzeni młodzieżowych (Hej, Rewir, Po Prostu Fajne Miejsce, Prusa 2, Baza), które tylko w miesiącach od września do października cieszyły się frekwencją na poziomie ponad 4600 odwiedzających. Do końca roku łącznie na terenie Lublina będzie działało siedem takich miejsc.