KOZIOŁKI POETYCKIE POWRACAJĄ!

Data dodania: 23 kwiecień 2015

[b]Słowo przenika się z muzyką, poezja z elementami aktorstwa, a to wszystko w atmosferze konstruktywnej rywalizacji jaką niesie ze sobą slam poetycki. Właśnie w tej formie powracają Koziołki Poetyckie, spotkania, które przez wiele lat gromadziły w Lublinie miłośników poezji. Odbędą się 29 maja podczas Festiwalu „Miasto Poezji”. Ruszyły właśnie zapisy na warsztaty przygotowawcze.[/b]

Przez kilka majowych dni, Lublin zamienia się w Miasto Poezji. Poezja wychodzi na spotkanie z mieszkańcami; mogą jej posłuchać w trolejbusie, w drodze do pracy, czy pijąc kawę w kawiarni na Starym Mieście. Kreatywnych pomysłów z roku na rok jest coraz więcej. Nowością w tegorocznej edycji jest wskrzeszenie Koziołków Poetyckich, wydarzenia, które regularnie odbywało się w Lublinie w latach 2005 – 2010. Gośćmi tych spotkań byli m.in. Jacek Dehnel, Bohdan Zadura czy Jacek Podsiadło. Po 5 latach impreza powraca w nowej odsłonie. Do rywalizacji słowem, organizatorzy zapraszają tych, którzy szanują słowo poetyckie, a jednocześnie cenią dobrą rywalizację, interdyscyplinarność i profesjonalizm w prezentacji swoich umiejętności. Jurorami slamu będą: Andrzej Sosnowski, Piotr Śliwiński i publiczność.

– Koziołki Poetyckie z nazwy i założeń odwołują się do dawnej tradycji wydarzenia literackiego Lublina. Pragniemy, by to spotkanie łączyło środowiska, dla których ważne jest słowo. Na jednej scenie wzajemnie inspirować się będzie poezja, aktorstwo i hip-hop. To nowa jakość na lubelskiej scenie poetyckiej – mówi Alina Bąk, koordynatorka Miasta Poezji.

[b]Warsztaty[/b]

Wydarzenie poprzedzą warsztaty prowadzone prze teoretyków i praktyków slamu. Zaproszenie do tego grona przyjął m.in. poeta Jaś Kapela, legenda polskiego slamu. To on, jako pierwszy w historii został zwycięzcą podczas pierwszego slamu, który odbył się w 2003 roku w Starej Prochoffni. Swoją wiedzą i doświadczeniem podzieli się z uczestnikami także slamerka i performerka, związana z międzynarodową sceną spoken word poetry – Weronika Lewandowska. Elementy improwizacji wprowadzi pochodzący z Lublina teatralny twórca Arkadiusz Ziętek. W 2008 roku wraz z Mike’iem Hughes’em (Uncalled for Improv) poprowadził jeden z pierwszych w Polsce warsztatów improv, który był impulsem do dynamicznego rozwoju tego gatunku teatru w naszym kraju. Natomiast o tym, jak łączyć słowo z muzyką, opowie Tomasz Dymek, znany jako Raper Dolar, związany ze sztuką spontanicznej słownej improwizacji czyli Freestyle`em od 16 lat. Ma na koncie wspólne występy sceniczne z takimi artystami jak: Junior Stress, Chonabibe.

[b]Zgłoszenia[/b]

Warsztaty są skierowane zarówno do profesjonalistów jak i amatorów. Odbędą się w Lublinie, w siedzibie Teatru NN przy ulicy Grodzkiej 20 w dniach 8-10 maja 2015 roku w godz. 10:00 – 17:00. Organizatorzy zapewniają uczestnikom noclegi i obiady. Udział w warsztatach jest jednocześnie zgłoszeniem udziału w slamie. Aby zgłosić chęć udziału w warsztatach, należy pobrać formularz zgłoszeniowy ze strony www.miastopoezji.pl, uzupełnić i wysłać drogą e-mail na adres maciejtuora@gmail.com do 30.04.2015 roku. Na warsztaty zostanie zaproszonych 20 osób, które w największym stopniu spełniają profil uczestnika, czyli zajmują się poezją, są slamerami, aktorami lub raperami, chcą spróbować swoich sił w slamie lub mają już za sobą udział w innych slamach.

źródło: http://teatrnn.pl

designed by know-line.pl