Dziewięciu kierujących na „podwójnym gazie” to wynik działań przeprowadzonych przez „stróżów prawa” w nocy z soboty na niedzielę na terenie powiatu krasnostawskiego. Policjanci wspierani przez kolegów z Lublina, Łęcznej, Świdnika oraz Chełma sprawdzili stan trzeźwości 655 kierujących. Głównym celem akcji o kryptonimie „Kometa” było wyeliminowanie uczestników ruchu siadających za kierownicę pod wpływem alkoholu lub narkotyków. Policjanci obstawili wszystkie drogi prowadzące do miejscowości Siedliska, gdzie znajduje się jedna z największych dyskotek na terenie województwa i sprawdzali stan trzeźwości wszystkich kierujących.
W sobotę od godziny 20:00 krasnostawscy policjanci wspierani przez funkcjonariuszy z Wydziałów Ruchu Drogowego z Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie, Komendy Miejskiej Policji w Chełmie oraz Komend Powiatowych w Świdniku i Łęcznej rozpoczęli wzmożone działania prewencyjno-kontrolne, których głównym celem było zwiększenie stanu bezpieczeństwa na drogach poprzez wyeliminowanie z ruchu kierujących znajdujących się pod wpływem alkoholu lub środków działających podobnie do alkoholu. Stróże prawa szczególnym nadzorem objęli drogi krajowe, wojewódzkie, powiatowe oraz gminne prowadzące do miejscowości Siedliska, gdzie znajduje się jedna z największych dyskotek w naszym regionie. 21 policjantów pełniło służbę w wyznaczonych punktach kontrolnych, które zostały tak zaplanowane, aby żaden zatrzymany do kontroli kierujący nie mógł wjechać ani wyjechać z terenu powiatu bez wcześniejszego sprawdzenia stanu trzeźwości.
Dzięki nowoczesnym urządzeniom Alco-Blow w ciągu kilku sekund każdy zatrzymany kierujący był sprawdzany przez funkcjonariuszy na zawartość alkoholu. W uzasadnionych przypadkach policjanci sprawdzali czy kierujący nie zażywał środków działających podobnie do alkoholu stosując do tego celu miniaturowe urządzenia pozwalające błyskawicznie wykazać obecność narkotyków.
Policjanci przypominają, że odbywające się imprezy rozrywkowe oraz liczne imprezy domowe szczególnie w okresie zabaw „Andrzejkowych” stwarzają okazje do spożywania alkoholu i zażywania środków działających podobnie do alkoholu, a następnie prowadzenia pojazdów. Takie zachowanie jest zasadniczą przyczyną generującą poważne zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym, które często kończy się tragicznie. Tylko w tym roku na terenie powiatu krasnostawskiego policjanci zatrzymali blisko 150 pijanych kierowców, trzech z nich spowodowało wypadki drogowe, w których jedna osoba poniosła śmierć, a trzy zostały ranne.
Za kierowanie samochodem w stanie nietrzeźwości grozi kara do 2 pozbawienia wolności, zakaz prowadzenia pojazdów nawet na 10 lat oraz wysoka grzywna.
JD