KWP: Akcja Znicz 2011.

Data dodania: 01 listopad 2011

W najbliższy weekend, przedłużony o 1 i 2 listopada na terenie całej Polski zostaną przeprowadzone wzmożone działania policyjne pn. „Znicz 2011”. Każdego roku w tym czasie panuje wzmożony ruch na głównych trasach komunikacyjnych i na drogach dojazdowych do cmentarzy. Nad bezpieczeństwem wszystkich podróżujących czuwać będą policjanci.

Jak co roku kierowcy powinni być przygotować się na zmianę w organizacji ruchu przede wszystkim w pobliżu cmentarzy. Kierowcom przypominany także, iż w okresie Wszystkich Świętych na drogach w pobliżu cmentarzy, częściej niż zwykle spotkamy osoby piesze poruszające się poboczem lub jezdnią. Powinniśmy, zatem jechać ostrożnie i mieć na uwadze, że pieszy o zmroku dostrzegany jest przez kierującego niemal w ostatniej chwili. Pieszych uczulamy, aby zadbali o własne bezpieczeństwo i jeśli nie jest to absolutnie konieczne nie korzystali z jezdni, a jeśli już muszą pamiętali o zasadzie szczególnej ostrożności.

Przypominamy najważniejsze zasady, które pomogą nam w tym czasie:

-W miarę możliwości korzystaj ze środków komunikacji publicznej. Specjalne linie autobusowe dowiozą nas tam, gdzie samochód prywatny nie będzie mógł wjechać, a tym bardziej zaparkować.

-Nie jedź samochodem „na pamięć”. W rejonach cmentarzy, na drogach dojazdowych do nich, zostanie wprowadzona czasowa organizacja ruchu drogowego. Zwracaj uwagę na znaki drogowe!

-Pamiętaj – polecenia policjanta kierującego ruchem są ważniejsze od sygnałów świetlnych i znaków drogowych! Jeżeli policjant zabroni wjazdu, to nie ma czasu na dyskusje i wdawanie się w polemikę. Trzeba stosować się do poleceń.

-Parkuj samochód zgodnie z przepisami, w dozwolonych miejscach. Nie bądź egoistą, zadbaj o to, aby Twój samochód nie blokował wjazdu lub wyjazdu z drogi bądź dostępu do wcześniej prawidłowo zaparkowanego pojazdu.

-Osoby, które postanowią udać się na cmentarz pieszo, powinny korzystać z chodników. Jeżeli ich nie ma, obowiązani są poruszać się poboczem lub jezdnią, lewą stroną drogi, pamiętając o tym, że jezdnia jest dla samochodów i czas przebywania na niej przez pieszych powinien być jak najkrótszy. Warto mieć przy sobie element odblaskowy lub latarkę.

-Zadbajmy także o swoje mienie, nie zabierajmy ze sobą dużych kwot pieniędzy i wartościowych przedmiotów, aby nie stały się one łupem złodziei. Jeśli wyjeżdżamy na kilka dni sprawdźmy czy zamknęliśmy okna i drzwi, poprośmy zaufanego sąsiada o wyjęcie listów ze skrzynki zebranie ulotek spod drzwi czy zapalenie światła w mieszkaniu, czym damy sygnał, że ktoś jest w mieszkaniu. Natomiast zostawiając samochód na parkingach pamiętajmy by nie zostawiać w samochodzie wartościowych przedmiotów. Mogę one stać się łatwym łupem złodziei.

Już w piątek, 28 października wielu z nas wyruszy w podróż, aby odwiedzić groby swoich bliskich. Pamiętajmy! Wybierając się w długą drogę, bądźmy wypoczęci. Trasę pokonujmy etapami, robiąc, co pewien czas przerwę na odpoczynek, dopilnujmy żeby wszyscy pasażerowie mieli zapięte pasy bezpieczeństwa, sami także o tym nie zapominajmy.

designed by know-line.pl