KWP: Akt oskarżenia wobec lekarza ze szpitala w Międzyrzecu Podlaskim.

Data dodania: 20 lipiec 2011

Do sądu trafił akt oskarżenia wobec lekarza ze szpitala w Międzyrzecu Podlaskim. 54-letni mężczyzna usłyszał łącznie 16 zarzutów korupcyjnych. Były ordynator przyjmował pieniądze od pacjentów w zamian za leczenie i opiekę medyczną. Prokurator zastosował wobec niego poręczenie majątkowe w kwocie 30 tysięcy złotych i zawieszenie w pełnieniu funkcji ordynatora. Wszystkie osoby wręczające korzyść majątkową uniknęły odpowiedzialności karnej.

Jak ustalili śledczy na bazie zebranych informacji, 54-letni ordynator piastując od kilkunastu lat stanowisko kierownicze był w całości odpowiedzialny za wyniki leczenia pacjentów w oddziale. Mężczyzna wykorzystując swoją pozycję, przyjmował od pacjentów łapówki w zamian za obietnicę prawidłowego leczenia i opieki medycznej.
Lekarz przyjmował różne sumy pieniędzy, także w walucie obcej. W grę wchodziły kwoty od 100 do kilkuset złotych jednorazowo. Policjanci dotarli do informacji, z których wynikało, że ci sami pacjenci płacili lekarzowi nawet pięciokrotnie.
Mężczyzna trafił przed oblicza lubelskiej prokuratury, gdzie usłyszał łącznie 16 korupcyjnych zarzutów. Zarzuty dotyczą lat 1998-2008. O dalszym losie ordynatora zadecyduje sąd. Za korupcję grozi mu kara do 10 lat pozbawienia wolności.
Prokurator zastosował wobec niego poręczenie majątkowe w kwocie 30 tysięcy złotych i zawieszenie w pełnieniu funkcji ordynatora. Wszystkie osoby wręczające korzyść majątkową uniknęły odpowiedzialności karnej.
Do zatrzymania mężczyzny doszło w maju ub.r. Policjanci weszli na teren szpitala w Międzyrzecu Podlaskim. Skierowali się do jednego z gabinetów, gdzie pracował 54-letni Ryszard D. – lekarz ordynator jednego z oddziałów placówki. Mężczyzna był bardzo zaskoczony wizytą funkcjonariuszy. Prosto ze swojego miejsca pracy trafił do policyjnego aresztu.
Zatrzymanie 54-letniego lekarza to efekt operacyjnych ustaleń policjantów Wydziału do Walki z Korupcją KWP w Lublinie prowadzących śledztwo pod nadzorem Wydziału VI ds. Przestępczości Gospodarczej Prokuratury Okręgowej w Lublinie.

Przy tej okazji Policja przypomina o ustawowym zapisie, w myśl którego można uniknąć odpowiedzialności karnej za wręczenie korzyści majątkowej lub osobistej osobie pełniącej funkcję publiczną, lub pośrednikowi. Uniknięcie odpowiedzialności jest możliwe w sytuacji, gdy osoba, która wręczyła korzyść wyjawi wszelkie okoliczności związane z jej udzieleniem zanim organ ścigania tego sam nie ujawni.
Policjanci zwracają się do osób, które wręczyły korzyść majątkową i chcą złożyć zeznania w tej sprawie bez ponoszenia konsekwencji karnych o zgłaszanie się do Wydziału do Walki z Korupcją KWP w Lublinie przy ul. Narutowicza 73, lub telefonując pod nr tel. (81) 535 43 53.
AF.

designed by know-line.pl