KWP: Bezpieczne ferie 2012.

Data dodania: 31 styczeń 2012

W województwie lubelskim dzisiaj rozpoczęły się ferie zimowe. Mimo, że część dzieci i młodzieży spędza czas na zorganizowanych zimowiskach, sporo z nich zostaje w domach. Dlatego warto pomyśleć o bezpieczeństwie naszych pociech. Policja radzi, jak przygotować dzieci i młodzież do zimowego wypoczynku.

Od dzisiaj uczniowie województwa lubelskiego rozpoczną zimowe ferie. Szykuje się dla nich dwutygodniowy wypoczynek. Jak co roku część dzieci i młodzieży wyjedzie na zorganizowane zimowiska, ale będą też tacy, którzy zostaną w domach. Policja już teraz radzi, by zadbać o bezpieczny zimowy wypoczynek naszych podopiecznych.

Większość dzieci spędzi ferie na zimowiskach i obozach. W trosce o bezpieczeństwo podróżujących policjanci prowadzić będą wzmożone kontrole. Szczególną uwagę zwracać będziemy na: stan trzeźwości kierowców, dokumenty uprawniające do kierowania pojazdem, jego użytkowania oraz świadczenia usług w zakresie zarobkowego przewozu osób. Poza tym policjanci zwracać będą uwagę na stan techniczny autokarów, szczególnie na układy hamulcowe, układ kierowniczy, prawidłowe ogumienie, oświetlenie, oznakowanie oraz wyposażenie, w tym w urządzenia rejestrujące prędkość, czas postoju i czas jazdy.

Już teraz Policja przypomina rodzicom i opiekunom o możliwości zgłoszenia do kontroli wyjeżdżającego w zorganizowaną podróż autokaru czy busa. Dzwoniąc na numer 997 z co najmniej jednodniowym wyprzedzeniem można zapobiec przykrym niespodziankom i uniknąć ewentualnej tragedii. Jak co roku stałym miejscem takich kontroli będzie parking przy Alejach Zygmuntowskich ( hala MOSIR) oraz rejon parkingu przy Al. Warszawskich w pobliżu Muzeum Wsi Lubelskiej. Każdy organizator wyjazdu podstawiając autobus w tym miejscu przed wyjazdem dzieci może liczyć na sprawdzenie go przez policjantów.

Jeśli chodzi o bezpieczeństwo dzieci pozostających w okresie ferii w domach policjanci koncentrować się będą głównie na działaniach prewencyjnych. Szczególną uwagę zwracać będą na: miejsca sprzedaży alkoholu pod kątem dostępu do niego osób małoletnich, miejsca grupowania się dzieci i młodzieży (puby, salony gier komputerowych, parki, place, dworce, centra handlowe.
Jeśli dzieci zostaną w domu, policjanci radzą, by umożliwić im interesujące spędzanie wolnego czasu, ponieważ nuda w połączeniu z nieujarzmioną ciekawością może przyczyniać się do powstawania pomysłów, których finał może kończyć się nieszczęśliwie. Dlatego też zapiszmy pociechy na półkolonie, zajęcia w świetlicach, czy koła zainteresowań. Apelujemy do rodziców i opiekunów, aby zwracali szczególną uwagę na formy spędzania czasu przez swoich podopiecznych. Wolny czas nie zawsze bywa odpowiednio zagospodarowany. Brak zachowania ostrożności powoduje, że w trakcie zabaw na śniegu i lodzie dochodzi często do niebezpiecznych zdarzeń. Warto pamiętać, że nasze pociechy mają wiele pomysłów, które podpowiada im nieograniczona wyobraźnia. Górki saneczkowe w pobliżu dróg, czy ślizgawki na zamarzniętych taflach wodnych to miejsca, na które policjanci podczas ferii będą zwracać szczególną uwagę. Przestrzegajmy nasze pociechy przed zabawami w miejscach niebezpiecznych. Pamiętajmy też, żeby na czas nieobecności dorosłych domowników zapewnić najmłodszym opiekę osoby zaufanej. Zostawmy przy telefonie numery do opiekunów lub znajomych oraz numery alarmowe. Przypominajmy dzieciom o konieczności zamykania drzwi od wewnątrz i o zakazie wpuszczania do mieszkań osób nieznajomych.

Pamiętajmy, że bezpieczeństwo podczas wypoczynku w ogromnej mierze zależy od nas samych.

R.L.R

designed by know-line.pl