KWP: "Dzień odblasków"

Data dodania: 25 styczeń 2017

W ramach „Ogólnopolskiego Dnia Odblasków” wspólnie z policjantami Ruchu Drogowego KWP w Lublinie rozdawaliśmy elementy odblaskowe pieszym na terenie Dworca PKS w Lublinie. Celem akcji jest zwiększenie bezpieczeństwa pieszych jako niechronionych uczestników dróg. Przypominamy: każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. My zachęcaliśmy napotkanych pieszych do noszenia odblasków również w terenie zabudowanym, szczególnie teraz w okresie zimowym kiedy szybko zapada zmrok.

Dzisiaj z okazji „Ogólnopolskiego Dnia Odblasków” wspólnie z policjantami Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie rozdawaliśmy odblaski pieszym na terenie Dworca PKS w Lublinie. Wielu pasażerów podróżujących z Lublina środkami komunikacji wysiada na przystankach poza obszarem zabudowanym, często w miejscu niedostatecznie oświetlonym. Celem akcji jest zwiększenie bezpieczeństwa pieszych jako niechronionych uczestników dróg. Podczas tych krótkich spotkań informowaliśmy jak ważne jest noszenie odblasków.

  ""

 

Warto przypomnieć, że po zmroku pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 40 metrów. Natomiast osoba piesza, mająca na sobie elementy odblaskowe, staje się widoczna nawet z odległości 150 metrów. Te dodatkowe metry pozwalają kierowcy wyhamować i bezpiecznie ominąć pieszego.

  

 ""

Od 31 sierpnia 2014 r. każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących.

 ""

W przepisach przewidziano wyjątek: pieszy może poruszać się po zmierzchu poza obszarem zabudowanym bez elementów odblaskowych, jeżeli znajduje się na drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub na chodniku. Nowy przepis nie ma zastosowania w strefie zamieszkania – tam pieszy korzysta z całej szerokości drogi i ma pierwszeństwo przed pojazdem. Pomimo braku obowiązku noszenia odblasków w terenie zabudowanym, my zachęcaliśmy dzisiaj napotkanych pieszych do ich noszenia. Szczególnie teraz w okresie zimowym, kiedy szybko zapada zmrok.

  ""

Elementami odblaskowymi mogą być przedmioty doczepiane do ubrania, opaski, kamizelki oraz smycze. Ważne jest ich umieszczenie: odblaski zaleca się umieszczać na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców – wówczas będziemy mieli pewność, że są dobrze widoczne dla innych uczestników ruchu drogowego.

 

Akcję rozdawania odblasków w związku z ogólnopolskimi działaniami profilaktycznymi dzięki założeniom projektu Norweskiego Mechanizmu Finansowego włączyli się również policjanci Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Lublinie. Funkcjonariusze podczas codziennych kontroli drogowych wręczali kierującym i pieszym uczestnikom ruchu drogowego elementy odblaskowe. Celem tych działań jest zwiększenie bezpieczeństwa na drogach i świadomości bezpieczeństwa w ruchu drogowym wśród jego uczestników.

designed by net-line.pl