Policjanci z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą KWP w Lublinie wspólnie z wrocławskimi funkcjonariuszami zatrzymali we Wrocławiu trzech mężczyzn na „gorącym uczynku” próby wypłaty pieniędzy pochodzących z przestępstw. Jak ustalili policjanci przestępczy proceder trwał od ubiegłego roku. Przestępcy zamieszczali na portalach aukcyjnych oszukańcze oferty sprzedaży towarów. Oszuści bezprawnie zdobywali hasła w celu przejmowania kontroli nad cudzymi kontami portali aukcyjnych. Środki z fikcyjnych transakcji przelewane były później na konta bankowe zakładane na tzw. „słupy” lub na konta założone na podstawie skradzionych dokumentów. Na tym etapie prowadzonego postępowania śledczy ustalili ponad 300 pokrzywdzonych, w tym większość z Niemiec. Oszustom grozić może do 8 lat pozbawienia wolności.
O przestępczej działalności prowadzonej w sieci Internet z różnych miastach Polski, gdzie poszkodowanymi byli w większości obywatele Niemiec dowiedzieli się policjanci z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą KWP w Lublinie. Oszuści dysponowali cudzymi kontami na portalach aukcyjnych i z użyciem tych kont dokonywali wyłudzeń pieniędzy.
Na początku miesiąca policjanci z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarcza KWP w Lublinie wspólnie z wrocławskimi policjantami zatrzymali we Wrocławiu trzech mężczyzn. Dwaj 25-latkowie i ich 36-letni kompan zostali zatrzymani „na gorącym uczynku” w trakcie próby wykorzystania dokumentów tzw. „słupa”. Sprawcy zamierzali posłużyć się rachunkiem, na którym znajdowały się środki w kwocie 30 tys. zł pochodzące z oszustw.
Jak ustalili policjanci ten przestępczy proceder trwał od ubiegłego roku. Oszuści korzystali z serwerów w Zachodniej Europie oraz w Polsce. Znaczną część pokrzywdzonych osób stanowią obywatele Niemiec – użytkownicy jednego z prężnie funkcjonujących w tym kraju portali aukcyjnych. Na początkowym etapie prowadzonego postępowania śledczy ustalili blisko 300 pokrzywdzonych obywateli Niemiec, Austrii, Belgii i innych krajów Unii Europejskiej.
W trakcie prowadzonych przeszukań policjanci odnaleźli i zabezpieczyli m.in. karty płatnicze, wyciągi z kont oraz faktury świadczące o przygotowaniu działalności przestępczej. W samochodzie jednego ze sprawców ujawniono elementy garderoby, które stanowiły kamuflaż wykorzystywany w trakcie wypłat gotówki. By utrudniać identyfikację oszuści wybierali pieniądze w różnych miejscach w Polsce, a dodatkowo w niektórych sytuacjach związanych z organizowaniem przestępstw maskowali się używając charakterystycznych nakryć twarzy.
3 kwietnia Prokuratura Rejonowa Lublin-Północ w Lublinie zastosowała wobec dwóch zatrzymanych: 36-letniego Mariusza D. oraz 25-letniego Piotra A. dozory policyjne, a dodatkowo dla młodszego z nich poręczenie majątkowe w kwocie 30 tys. złotych. Z kolei 5 kwietnia w czwartek policjanci zatrzymali do tej sprawy 22-letniego mieszkańca pow. jeleniogórskiego.
Wobec 25-letniego Pawła S. sąd zastosował tymczasowy areszt na okres trzech miesięcy. Jak ustalili śledczy podejrzany od ubiegłego roku zdołał doprowadzić szereg osób do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w łącznej kwocie około 380 tys. zł.
Na poczet przyszłych kar i grzywien zabezpieczony został samochód osobowy oraz komputer. Policjanci ustalają kolejne pokrzywdzone osoby i szacują, jakie zyski mogli z przestępczego procederu uzyskać podejrzani.
Policjanci apelują o rozsądne i bezpieczne korzystanie z sieci. Coraz chętniej kupujemy różne rzeczy przez Internet. Takie zakupy mimo, że są wygodne, mogą nam przysporzyć wielu problemów. Warto zastosować się do podstawowych zasad bezpieczeństwa, aby nie stać się ofiarą oszustwa.
1. Pamiętajmy, aby zawsze kierować się ograniczonym zaufaniem do sprzedającego.
2. Pamiętajmy, by nie korzystać pochopnie z nadsyłanych do nas linków,
3. Szczególną ostrożność przy dokonywaniu transakcji należy wykazać w okresie wzmożonego czasu zakupów np. w okresach przedświątecznych
4. Należy zgłaszać do Policji zaginięcia dowodu tożsamości.
R.L.R.