[b]„Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego” to akcja, która została przeprowadzona przez policjantów z drogówki na terenie woj. lubelskiego w dniach 17-18 lipca. Podczas dwudniowych działań policjanci sprawdzali zachowanie się kierujących pojazdami w szczególności na przejściach dla pieszych oraz zachowanie samych niechronionych uczestników ruchu drogowego- pieszych i rowerzystów.[/b]
Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego to przede wszystkim piesi i rowerzyści to. Jest to grupa najbardziej narażona na udział i tragiczne konsekwencje wypadków drogowych. Są oni narażeni na bardzo poważne obrażenia ciała już przy prędkościach pojazdu w granicach 20-30 km/h.
Należy pamiętać, że w konfrontacji z pojazdem pieszy zawsze jest na straconej pozycji, nie chroni go zderzak, maska samochodu ani poduszka powietrzna.
W 2011 roku piesi byli sprawcami 205 wypadków, natomiast ogółem odnotowano 521 przypadków najechania na pieszych. W wypadkach, do jakich doszło z winy pieszych, 44 osoby zostały zabite, a 172 doznały obrażeń.
Celem akcji, jaka została przeprowadzona przez dwa kolejne dni czyli 17 i 18 lipca było wytworzenie w świadomości zarówno pieszych jak i kierujących przekonania o konieczności stosowania się do przepisów ruchu drogowego. Podczas trwania akcji, policjanci zwracali uwagę na respektowanie prawa przez pieszych, a w szczególności przechodzenie przez wyznaczone przejście, czy stosowanie się do sygnalizacji świetlnej. Niestety, nie wszyscy piesi zachowywali się prawidłowo. W ciągu dwóch dni akcji policjanci z drogówki ujawnili ponad 380 przypadków popełnienia przez nich wykroczenia. W konsekwencji tego stróże prawa wystawili pieszym 240 mandatów karnych, a 117 osób pouczono.
Mundurowi reagowali także na wykroczenia popełniane przez kierujących, takie jak np.: nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu czy nieprawidłowe przejeżdżanie przejść dla pieszych. Łącznie ujawniono ponad 650 takich wykroczeń, ukarano wobec tego mandatami ponad 600 kierowców, blisko 100 osób pouczono.
„Pod lupą” znaleźli się tez kierujący rowerami. Policjanci sprawdzali tę grupę pod kątem posiadania prawidłowego oświetlenia oraz jazdy wzdłuż przejść dla pieszych. Również i w tej grupie znaleźli się tacy, którzy nie respektowali przepisów ruchu drogowego. Łącznie byli oni sprawcami ponad 80 wykroczeń. Pięćdziesięciu cyklistów zostało ukaranych mandatami, a ponad trzydziestu pouczono. Wobec dziesięciu – skierowano wnioski do sądu.
Piesi powinni pamiętać o tym, że:
– należy poruszać się chodnikiem a w przypadku jego braku poboczem drogi lub jego lewą stroną.
– należy przechodzić przez jezdnię wyłącznie w miejscach bezpiecznych i wyznaczonych,
– nie należy na kierowcach wymuszać pierwszeństwa,
– w zderzeniu z samochodem, to oni odnoszą największe obrażenia,
– by lepiej być widocznym na drodze należy nosić jasne elementy odzieży,
– za miastem idąc poboczem drogi dobrze mieć przy sobie latarkę lub elementy odblaskowe na odzieży,
Zgodnie z przepisami osoby do 15 lat mają obowiązek stosować elementy odblaskowe w obszarze niezabudowanym po zmroku. Dobrze jednak, żeby wszyscy piesi, niezależnie od wieku stosowali odblaski w postaci znaczków, naklejek lub naszywek na ubrania, torebki czy plecaki. Nie powinni wbiegać na jezdnię znienacka, mają obowiązek przechodzić zawsze w miejscach wyznaczonych.
Policjanci apelują do kierowców o zachowanie ostrożności, szczególnie w pobliżu przejść dla pieszych, a poza miastem o baczniejsze zwracanie uwagi na pobocza. O zmroku, czy podczas deszczu piesi i rowerzyści są niewidoczni i na reakcję kierowcy bywa czasem za późno.