KWP: Rozbita zorganizowana grupa przestępcza, zajmująca się wystawianiem fałszywych faktur VAT i praniem brudnych pieniędzy.

Data dodania: 26 marzec 2015

[center]Policjanci z KWP w Lublinie w ramach prowadzonego śledztwa pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Lublinie zatrzymali 15 członków zorganizowanej grupy przestępczej. Podejrzani zajmowali się wystawianiem fałszywych faktur VAT oraz wyłudzaniem podatku od towarów i usług. Łączna wartość sfałszowanych faktur sięga nie mniej niż 280 mln złotych. Członkowie grupy odpowiedzą również za pranie brudnych pieniędzy w kwocie co najmniej 30 mln złotych.

Śledztwo w tej sprawie prowadzone jest przez Prokuraturę Okręgową w Lublinie i funkcjonariuszy z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą KWP w Lublinie. Zostało wszczęte w 2013 roku na podstawie materiałów operacyjnych funkcjonariuszy policji.

W toku prowadzonego postępowania śledczy ustalili, że grupa działała na terenie 5 województw – lubelskiego, małopolskiego, łódzkiego, mazowieckiego i wielkopolskiego. Członkowie grupy trudnili się wystawianiem fałszywych faktur VAT od towarów i usług oraz praniem brudnych pieniędzy. Transakcje dotyczyły rzekomej sprzedaży przede wszystkim paliwa, części mechanicznych, motoryzacyjnych, materiałów budowlanych oraz odpłatnego świadczenia usług przez różnych przedsiębiorców. Śledczy ustalili, że od 2009 roku do 2013 roku członkowie grupy wystawili nie mniej niż 11800 fałszywych faktur na łączną kwotę co najmniej 280 mln złotych o wartości podatku od towarów i usług w łącznej kwocie ponad 51 mln złotych. Dodatkowo podczas prowadzonego śledztwa prokuratorzy i policjanci ustalili, że grupa dopuściła się prania brudnych pieniędzy na kwotę nie mniejszą niż 30 mln złotych.

Po skompletowaniu materiału dowodowego policjanci przystąpili do zatrzymań członków grupy. W działania zaangażowani zostali funkcjonariusze z KWP w Lublinie, KMP w Lublinie oraz jednostek Policji z całego kraju a także Urzędu Kontroli Skarbowej. Policjanci na terenie całego kraju zatrzymali łącznie 15 osób w wieku od 27 do 79 lat – mieszkańców woj. lubelskiego, małopolskiego i mazowieckiego. Wszyscy zatrzymani zostali doprowadzeni do Prokuratury Okręgowej w Lublinie, gdzie ogłoszono im zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, fałszowania dokumentów w celu osiągnięcia korzyści majątkowej oraz prania brudnych pieniędzy. Pięciu mężczyzn dodatkowo usłyszało zarzuty kierowania zorganizowaną grupą przestępczą.

Podczas prowadzonych przeszukań śledczy zabezpieczyli dokumentację finansowo-księgową, komputery, laptopy oraz telefony komórkowe. Dokonano również tymczasowego zajęcia mienia podejrzanych w postaci pieniędzy oraz samochodów w łącznej kwocie 140 tys. złotych. Trwają również czynności zmierzające do zabezpieczenia majątkowego na kwotę ponad 5 mln złotych.

Policjanci z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą KWP w Lublinie wystąpili do prokuratury o zastosowanie środków zapobiegawczych wobec zatrzymanych osób. Za te przestępstwa podejrzanym grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.

K.G.[/center]

designed by know-line.pl