KWP: Rusza policyjna akcja ’ Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego’

Data dodania: 16 lipiec 2012

[b]Od jutra rusza policyjna akcja pod kryptonimem „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”. Podczas dwudniowych działań na terenie naszego województwa, policjanci będą zdecydowanie reagować na przypadki łamania przez pieszych, przepisów Ruchu Drogowego. Egzekwować będą również obowiązek używania elementów odblaskowych przez dzieci do lat 15, poruszających się po zmierzchu poza obszarem zabudowanym. W ubiegłym roku doszło do 521 przypadków najechania na osoby piesze z czego w 205 wypadkach, sprawcami byli właśnie ci niechronieni użytkownicy dróg. W wyniku tych wypadków 44 osoby zginęły a 172 zostały ranne. [/b]

Akcja będzie trwała przez dwa kolejne dni czyli 17 i 18 lipca, a jej głównym celem jest wytworzenie w świadomości pieszych i kierujących przekonania o konieczności stosowania się do przepisów Ruchu Drogowego.

Jak pokazują policyjne statystyki, w roku 2011 odnotowano 521 przypadków najechania na pieszych, z czego w 205 wypadkach sprawcami byli właśnie piesi. W tych zdarzeniach 44 osoby poniosły śmierć, a 172 zostały ranne. Ponadto do 157 wypadków doszło na przejściach dla pieszych. To właśnie tam w ubiegłym roku śmierć poniosło 12 osób a 159 doznało obrażeń. Z kolei jak pokazują statystyki, w porze nocnej na drogach nieoświetlonych odnotowano 101 wypadków w których 39 osób zginęło, a na drogach oświetlonych na 110 wypadków śmierć poniosło 16 osób.

Policjanci analizując każdy z wypadków z winy pieszych na terenie województwa lubelskiego w ubiegłym roku, ustalili główne ich przyczyny:

•nieostrożne wejście na jezdnię przed jadącym pojazdem – 114
•przekroczenie jezdni w miejscu niedozwolonym – 26
•leżenie na jezdni – 21
•nieostrożne wejście na jezdnię zza pojazdu lub innej przeszkody – 21
•chodzenie nieprawidłową stroną jezdni – 17

Podczas trwania akcji, policjanci nie tylko będą zwracali uwagę na respektowanie prawa przez pieszych. Mundurowi będą reagowali także na kierujących, którzy nie ustąpią pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu, będą omijali inne pojazdy, które zatrzymały się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszym czy będą jeździli wzdłuż po chodniku lub przejściu dla pieszych.

Ponadto policjanci będą egzekwowali obowiązek używania elementów odblaskowych przez dzieci w wieku do 15 lat, poruszających się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym. W przypadku osób powyżej 15 roku życia, funkcjonariusze będą uświadamiali o wpływie jaki mają odblaski nie tylko na ich bezpieczeństwo ale i innych użytkowników dróg.

designed by know-line.pl