Laureaci Nagród Miasta Lublin w dziedzinie sportu za 2023 rok

Data dodania: 27 czerwiec 2024
Laureaci Nagród Miasta Lublin w dziedzinie sportu za 2023 rok

Poznaliśmy laureatów Nagród Miasta Lublin w dziedzinie sportu za 2023 rok. Wśród tegorocznych wyróżnionych znaleźli się: Adela Piskorska, Krzysztof Szewczyk oraz Wiesław Pawłat. Uroczyste wręczenie nagród odbyło się podczas dzisiejszej (27 czerwca) sesji Rady Miasta Lublin.

Gratuluję wszystkim laureatom Nagród Miasta Lublin w dziedzinie sportu. To wyraz wdzięczności za Waszą ciężką pracę oraz wkład w rozwój i promocję lubelskiego sportu. Serdecznie dziękuję za dostarczanie nam niezapomnianych emocji oraz powodów do dumy i życzę kolejnych sportowych sukcesów – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

Nagrodę Miasta Lublin dla zawodników osiągających najwyższe wyniki sportowe w roku 2023 otrzymała pływaczka Adela Piskorska. Zawodniczka Klubu Uczelnianego Akademickiego Związku Sportowego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie w ubiegłym roku zdobyła I miejsce na 50 m i I miejsce na 100 m stylem grzbietowym oraz II miejsce w sztafecie 4×100 m stylem zmiennym podczas Uniwersjady w Chengdu, a także I miejsce na 100 m stylem grzbietowym, I miejsce w sztafecie mix 4×100 m stylem zmiennym oraz II miejsce stylem grzbietowym podczas Młodzieżowych Mistrzostw Europy U23. Ponadto lubelska pływaczka zakwalifikowała się na Igrzyska Olimpijskie w Paryżu.

Nagroda Miasta Lublin dla trenera wyróżniającego się w osiąganiu przez zawodników najwyższych wyników sportowych w 2023 roku trafiła do Krzysztofa Szewczyka, wieloletniego szkoleniowca drużyny koszykarek Polskiego Cukru AZS UMCS Lublin występującej w rozgrywkach Orlen Basket Ligi Kobiet. Wyróżnienie to przyznano za poprowadzenie drużyny do zwycięstwa w Mistrzostwach Polski oraz zdobycie Superpucharu Polski.

Z kolei Nagrodę Miasta Lublin za całokształt pracy dla trenera lub innej osoby wyróżniającej się wieloletnimi osiągnięciami w działalności sportowej, zasłużonej w osiąganiu przez zawodników wysokich wyników sportowych lub wykazującej wyjątkowe zaangażowanie w pracę na rzecz rozwoju sportu na terenie Miasta Lublin otrzymał Wiesław Pawłat, dziennikarz, publicysta, wieloletni szef działu sportu lubelskiej „Gazety Wyborczej”. Od lat kształtuje opinię publiczną w dziedzinie sportu w naszym mieście. Jest autorem wielu publikacji poświęconych tematyce lubelskiego sportu, w tym książki „Tomasz Wójtowicz – Szczęście wisi na siatce”, a także cyklu felietonów „Krótka piłka”, których do tej pory ukazało się ponad tysiąc. Ze sportem związany jest od 60 lat. W przeszłości wyczynowo uprawiał tenis stołowy, następnie pracował jako szkoleniowiec lubelskich klubów sportowych i przez wiele lat był trenerem Kadry Olimpijskiej „C”, Kadry Makroregionu Środkowo-Wschodniego oraz Kadry Województwa Lubelskiego. Wiele szkolonych przez niego zawodniczek i zawodników osiągnęło sukcesy na mistrzostwach Polski oraz na zawodach międzynarodowych. Zasiadał w radzie Trenerów Tenisa Stołowego oraz piastował funkcję prezesa Lubelskiego Okręgowego Związku Tenisa Stołowego ds. szkolenia. Za zasługi na rzecz rozwoju karate tradycyjnego w Polsce otrzymał czarny pas. Taki sam ma w jujitsu. Ściśle współpracuje z Polskim Związkiem w Taekwon-do. Jest aktywnym członkiem Rady Programowej Centrum Historii Sportu w Lublinie oraz Rady Sportu Miasta Lublin, w której nieprzerwanie od 2007 r. pełnił funkcję sekretarza.

Tegoroczni laureaci otrzymali nagrody w maksymalnej wysokości – 30 tys. zł brutto. Nagrody Miasta Lublin w dziedzinie sportu przyznawane są na podstawie rekomendacji Kapituły Nagród od 2011 roku.

Ponadto podczas uroczystości Adela Piskorska, Adrian Szajnicki, trener zawodniczki oraz przedstawiciel Zarządu Klubu Uczelnianego AZS UMCS w Lublinie otrzymali listy gratulacyjne w uznaniu za sukcesy pływaczki osiągnięte podczas Mistrzostw Europy, które odbywały się w ubiegłym tygodniu w Belgradzie. Podczas zmagań Adela Piskorska wywalczyła złoty medal na 100 m stylem grzbietowym, tym samym zdobywając tytuł mistrzyni Europy, a także brązowy medal na 50 m stylem grzbietowym. To druga po Otylii Jędrzejczak polska pływaczka ze złotem mistrzostw Europy na długim basenie.

designed by know-line.pl