Letnia Szkoła Plecionkarstwa – 17-19 sierpnia 2012

Data dodania: 25 lipiec 2012

Letnia Szkoła Plecionkarstwa
17-19.08.2012

Plecionkarstwo to motyw przewodni tegorocznej edycji Letniej Szkoły Rzemiosła Ludowego.
Projekt składa się z dwóch głównych modułów: warsztatów mistrzowskich oraz wystawy, których głównym założeniem jest zachowanie i promocja, a także kontynuowanie tradycji plecionkarskich.

3 – dniowe warsztaty poprowadzą twórcy ludowi, którzy zaprezentują techniki wyplatania oraz wzory wyrobów z różnych regionów, z uwzględnieniem wykorzystywanego materiału. Uczestnicy poznają rodzaje splotów, sposoby pozyskiwania surowców, a także metody przygotowania materiałów do wyplotu.
Kolejny etap pracy warsztatowej zakłada praktyczną naukę wyplatania z wikliny, rogożyny i słomy pod nadzorem twórców zajmujących się danym rodzajem plecionkarstwa.

Warsztaty poprowadzą twórcy ludowi z najważniejszych ośrodków plecionkarstwa w Polsce, a także z Ukrainy:

Ryszard Machowski (wiklina) – pochodzi z Rudnika nad Sanem, plecionkarstwem zajmuje się od dzieciństwa, rodzice przekazali mu sztukę wyplatania tradycyjnych wyrobów użytkowych, z czasem zaczął wyplatać współczesne artystyczne formy przestrzenne. Bierze udział w plenerach artystycznych, prowadzi liczne warsztaty i pokazy plecionkarskie.
Grzegorz Gordat (wiklina) – ukończył technikum ekonomiczne w Pionkach, a następnie zdobył uprawnienia instruktorskie z wikliniarstwa po specjalistycznym kursie w Stowarzyszeniu Akademia Łucznica. Jest członkiem Stowarzyszenia Twórców Ludowych i kozienickiej Grupy Twórczej Wena. Wyplatać zaczął dzięki wujkowi, który wyplatał tradycyjne kosze z wikliny. W plecionkarstwie głównie interesują go wzory tradycyjne, które niekiedy stara się unowocześniać, by dostosować się do zapotrzebowania i wymogów rynkowych.
Stefania Suchora (rogożyna) – mieszka w Stojeszynie Drugim. Zajmuje się wyplataniem z rogożyny (zwanej też tatarakiem) koszyków, kapeluszy, kapci, podstawek. Materiał do wyplatania pozyskuje sama, rośnie nieopodal jej gospodarstwa. Pani Stefania prowadzi warsztaty i pokazy. Brała udział w wystawach m. in. w Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej, Muzeum Wsi Lubelskiej. W 2011 roku na Jarmarku Jagiellońskim w Lublinie otrzymała wyróżnienie w konkursie na „Twórcę Jarmarku Jagiellońskiego 2011 r.”
Maria Kravchuk (słoma) – mistrzyni plecionkarstwa z Ukrainy. Laureatka wielu nagród, uczestniczka wystaw indywidualnych i zbiorowych zarówno na Ukrainie jak i poza jej granicami. Ze słomy wyplata ozdoby, wianki, stroje, kwiaty. Jej prace charakteryzują się wysokim poziomem wykonania, niezwykłą delikatnością i wyobraźnią twórczą. Tradycje plecionkarskie przekazuje podczas licznych warsztatów i pokazów.

#2c

#3c

Wystawa "Niech się plecie"
Warsztatom towarzyszyć będzie wystawa "Niech się plecie" dokumentująca twórczość tradycyjnych plecionkarzy żyjących w różnych zakątkach Polski i za granicą. Na wystawie obejrzeć będzie można przede wszystkim fotografie – sceny z codziennego życia twórców ludowych, a także tradycyjne i współczesne wyroby plecionkarskie oraz film "Co ty pleciesz?" zrealizowany podczas terenowych badań etnograficznych. Wystawa zaaranżowana będzie w sposób, który umożliwi zwiedzającemu wejście w rolę badacza, etnologa i umożliwi poznawanie twórców plecionkarzy, ich warsztatu i codziennej pracy.

Kiedy?:
Letnia Szkoła Plecionkarstwa odbywać się będzie w dniach 17-19 sierpnia 2012 na wirydarzu oraz w krużgankach Klasztoru o.o. Dominikanów w Lublinie.

Zgłoszenia:
Zgłoszenia uczestnictwa w warsztatach przyjmowane będą drogą mailową na adres: e.kruszynska@warsztatykultury.pl lub telefonicznie pod numerem (81) 533 08 18 do dnia 10 sierpnia 2012 r. lub do wyczerpania limitu miejsc.

Udział w warsztatach jest bezpłatny, ilość miejsc ograniczona.
Projekt zrealizowano przy pomocy finansowej Miasta Lublin.

designed by know-line.pl