Lubelscy studenci budują marsjańskiego robota

Data dodania: 11 sierpień 2015

[b]Studenci Politechniki Lubelskiej budują prototyp łazika marsjańskiego, który we wrześniu wystartuje w największych w Europie zawodach robotyczno-kosmicznych.[/b]

European Rover Challenge (w skrócie ERC) to prestiżowe zawody robotów marsjańskich, skonstruowanych przez zespoły studentów. Zawody odbędą się w Regionalnym Centrum Naukowo-Technologicznym w Podzamczu k. Chęcin (województwo świętokrzyskie) w dniach 5-6 września 2015 r. Zadaniem stojącym przed zawodnikami jest zaprojektowanie i budowa łazika marsjańskiego, który weźmie udział w pięciu konkurencjach terenowych, polegających m.in. na pobraniu próbki gleby. Oceną konkursu zajmą się specjaliści z sektora kosmicznego, w tym Harrison Schmitt – wybitny geolog – profesor uniwersytecki i były astronauta NASA, który uczestniczył w misji Apollo 17. Wspierać go będą polscy specjaliści w dziedzinie teledetekcji, nawigacji satelitarnej czy geologii planetarnej.

Grupa studentów z Politechniki Lubelskiej, występująca pod nazwą The Orion Team, jest jedną z 27 drużyn, które zakwalifikowały się do zawodów. Rywalizować będą z zespołami z całego świata, m.in. ze Stanów Zjednoczonych, Kanady, Turcji, Bangladeszu, Indii, a także z 12 innymi drużynami z Polski.
[i]W tym roku zbudowaliśmy drugą wersję łazika – jest to ośmiokołowa konstrukcja z manipulatorem o sześciu stopniach swobody, wyposażona w dodatkowy sprzęt, taki jak kamery, świder do pobierania próbek ziemi, kompas i GPS[/i] – mówi Marcin Maciejewski z The Orion Team – [i]Obecnie trwają prace nad uzupełnieniem aplikacji sterującej oraz integracją wszystkich elementów elektronicznych. Dodatkowo montowane są niedawno wykonane ostateczne wersje sterowników, a także modyfikowane jest oprogramowanie niskopoziomowe, które nimi steruje[/i].

ERC to nie tylko zawody robotów marsjańskich. Oprócz konstrukcji studenckich na dodatkowym torze swoje zastosowanie zaprezentują profesjonalne roboty, wykorzystywane przez wojsko czy policję. W strefie pokazów naukowo-technologicznych zaplanowano m.in. start rakiety, warsztaty robotyczne oraz prezentację humanoida NAO – robota, który chodzi, rozmawia i reaguje na otoczenie.

W ramach spotkania z gośćmi specjalnymi, zorganizowana zostanie również wideo konferencja z Andy Weirem, autorem powieści Marsjanin, na podstawie której realizowany jest film w reżyserii Ridleya Scotta i główną rolą Matta Damona.

Wydarzeniu patronuje Ministerstwo Gospodarki. Partnerami zostali m.in. ESA Europejska Agencja Kosmiczna, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, Mars Society Polska czy Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP.

[b]Więcej informacji znajduje się na stronie wydarzenia:[/b] www.roverchallenge.eu

[b]Materiały video:[/b]

reportaż z ostatniej edycji: https://www.youtube.com/watch?v=5VzJmXat2fU
podsumowanie ERC 2014 (long ver.): https://www.youtube.com/watch?v=bZNAjAJ9fwU
podsumowanie ERC 2014 (short ver.): https://www.youtube.com/watch?v=p7mFeOzui1Y
zaproszenie do tegorocznej edycji: https://www.youtube.com/watch?v=Sj2IdSjTtAo

[b]Foto:[/b] http://roverchallenge.eu/galeria-2/

designed by net-line.pl