Lubelskie rodziny spotkają się w Ratuszu

Data dodania: 04 sierpień 2023
Lubelskie rodziny spotkają się w Ratuszu

5 sierpnia, godz. 10.00, Ratusz, pl. Łokietka 1, lubelski Ratusz stanie się centrum integracji rodzinnej. W sobotę (5 lipca) odbędzie się tu wyjątkowe wydarzenie połączone ze zwiedzaniem i budowaniem znanych lubelskich obiektów z klocków Lego. Wszystko to jest elementem nawiązanej w czerwcu współpracy ze Związkiem Dużych Rodzin „Trzy Plus” i przystąpieniem naszego miasta do projektu Family Spot.

 

– Projekt Family Spot, w ramach którego od czerwca współpracujemy ze Związkiem Dużych Rodzin „Trzy Plus” jest symbolem otwartego, współpracującego i włączającego miasta, jakim zdecydowanie jest Lublin. Projekt ten ma charakter pilotażowy w skali kraju, a jego realizacja, poza wymiarem edukacyjnym, to również zabawa i integracja dla rodzin. Nasz lubelski Family Spot ma bogaty program merytoryczny, o czym mogli się przekonać uczestnicy siedmiu zrealizowanych już spotkań. Projekt cieszy się dużym zainteresowaniem, co bardzo nas cieszy i utwierdza w przekonaniu, że podjęta współpraca to ciekawe zajęcia, nowe przyjaźnie, dużo radości oraz fachowe wsparcie. Dziękuję Związkowi za znakomite pomysły, zaangażowanie i świetną organizację – mówi Monika Lipińska, Zastępczyni Prezydenta Miasta Lublin ds. Społecznych.

 

Spotkanie jest ósmym z 28 wydarzeń skierowanych do lubelskich rodzin – zarówno małych, jak i dużych, w ramach projektu Family Spot. Do udziału w nim zaproszono lubelskie rodziny. Zapisy prowadziło lubelskie koło Związku Dużych Rodzin „Trzy Plus”. W programie spotkania zaplanowano zwiedzanie w Ratuszu tych miejsc, które na co dzień nie są dostępne dla mieszkańców. O godzinie 12.00 dzieci będą miały okazję posłuchać hejnału, stojąc na balkonie obok trębacza. Poza tym odbędą się warsztaty pod nazwą „Rodziny budują Lublin z Edukido”. Uczestnicy będą tworzyć projekty Family Spotów z klocków Lego. Rodziny wspólnie odtworzą również znane lubelskie budowle.

 

Szczegółowy program spotkania:

  • godz. 10.00-11.00 rodzinny spacer z przewodnikiem po Ratuszu;
  • godz. 11.00-12.00 I część warsztatów: Tu powstają projekty Family Spotów – rodziny projektują miejsce, w których chciały by się spotykać, integrować;
  • godz. 12.00-12.10 przerwa na wysłuchanie hejnału (wspólne wyjście na balkon Ratusza);
  • godz. 12.10-13.00 II część warsztatów: Odtwarzanie Budowli Lubelskich na podstawie przygotowanych plansz zdjęciowych.

Pierwszy w województwie Family Spot został uruchomiony w Lublinie na podstawie porozumienia podpisanego 13 czerwca, pomiędzy Miastem a Związkiem Dużych Rodzin „Trzy Plus”. Jego celem jest tworzenie miejsc przyjaznych rodzinie, gdzie można się spotkać, tworzyć, dzielić doświadczeniem, podnosić kompetencje rodzicielskie i integrować. Wszystkie zajęcia w ramach Family Spot są bezpłatne, w pełni dostępne dla wszystkich rodzin, po wcześniejszej rejestracji. Opiekę nad realizacją zadania sprawują Animatorzy Rodzinni: Alicja Jaroszewska oraz Łukasz Jaroszewski, będący członkami Związku Dużych Rodzin „Trzy Plus” .

 

Do tej pory odbyło się 7 zajęć w zakresie integracji rodziny oraz warsztaty podnoszące kompetencje rodzicielskie, z których skorzystało już ponad 100 osób. Podczas spotkań warsztatowych zapewniona jest opieka dla dzieci, by rodzice mogli się rozwijać. Obecnie spotkania odbywają się w każdą środę w godzinach 17.00-20.00, w siedzibie Wydziału Inicjatyw i Programów Społecznych UML przy ul. Leszczyńskiego 23. Dotychczas poruszona podczas warsztatów tematyka skupiała się w obszarach:

– Pierwsza pomoc w najczęstszych stanach zagrożenia życia i zdrowia,

– Nastolatek w dżungli życia – jak wspierać i chronić swoje dzieci (nie tylko podczas wakacji),

– Wychowanie w duchu slow, czyli budowanie bliskich więzi w rytmie prostoty i minimalizmu w naszym dzisiejszym przebodźcowanym świecie,

– Nagłe zachorowania i urazy. Jak udzielić pierwszej pomocy,

– Autorytet rodzica, czyli jak położyć fundament pod wychowanie.

 

Zajęcia z integracji rodzin natomiast odbywają się w soboty, z dostosowaniem godziny do potrzeb i możliwości uczestników. Dotyczą one edukacji, dają przestrzeń do rozwoju talentów i kreatywnych pomysłów. 29 lipca odbyły się „Rodzinne Warsztaty w Motylarni”, podczas których członkowie rodzin robili motyle na magnesach, a tydzień wcześniej mogli wziąć udział w Rodzinnych Zajęciach Cyrkowych – Integracja Lubelskich Rodzin w CSK Lublin, którą poprowadziła zaproszona przez Związek Fundacja Sztukmistrze.

 

designed by net-line.pl