Lublin ogólnopolskim liderem w pozyskiwaniu funduszy unijnych

Data dodania: 11 październik 2018

Miasto Lublin zajęło 3. miejsce w rankingu „Wspólnoty” wykorzystania dotacji unijnych przez samorządy w latach 2014–2017, w kategorii miasta wojewódzkie. Łączne wydatki inwestycje ze środków UE w tych latach w przeliczeniu na jednego mieszkańca w Lublinie wyniosły 1758 zł (co stanowi ponad 37% wszystkich wydatków inwestycyjnych). Przed nami w rankingu uplasował się jedynie Olszyn i Rzeszów, a za nami znalazły się takie miasta jak Gdańsk, Łódź, Warszawa czy Katowice.

– Inwestycje zrealizowane w ostatnich 8 latach wprowadziły Lublin na ścieżkę dynamicznego rozwoju. Odzyskaliśmy należną pozycję lidera Polski Wschodniej dołączając do I ligi polskich miast. Infrastruktura służąca inwestorom przełożyła się na tysiące nowych miejsc pracy, dzięki czemu dziś w Lublinie mamy historycznie najniższy poziom bezrobocia sięgający 5,7%. Nowoczesne obiekty były areną dużych imprez sportowych – w 2017 r. Mistrzostw Europy w piłce nożnej U 21 rozegranych na Arenie Lublin, czy w 2018 r. Mistrzostw Seniorów w Lekkiej Atletyce rozegranych na stadionie lekkoatletycznym. Jednocześnie realizowaliśmy inwestycje służące mieszkańcom w rozwijających się dzielnicach. – mówi Prezydent Miasta Lublin Krzysztof Żuk.

Ranking przedstawiający wykorzystanie środków unijnych przez samorządy obejmuje wydatki finansowane przez dotacje unijne w latach 2014–2017. Jest to więc okres od formalnego rozpoczęcia nowej perspektywy finansowej 2014–2020. Zebrane przez „Wspólnotę” dane odnoszą się do dotacji pozyskiwanych przez samorządy i widocznych w wydatkach budżetowych. Zdecydowana większość funduszy unijnych przeznaczana jest na inwestycje.

Zdjęcie:National Geographic

designed by know-line.pl