Lublin: Policjanci o skimmingu podczas dni otwartych w NBP.

Data dodania: 18 październik 2011

Dziś podczas dni otwartych Narodowego Banku Polskiego, lubelscy policjanci zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej informowali jak nie paść ofiarą przestępstwa i bezpiecznie korzystać z karty bankomatowej. Mundurowi informowali m.in. o przestępstwie skimmingu, które polega na bezprawnym skopiowaniu zawartości paska magnetycznego karty bankowej. Prezentacja policjantów cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród zwiedzających.

Policjanci korzystają z każdej sposobności aby ostrzegać przed pojawiającymi się nowymi formami przestępstw. Dziś dzięki zaproszeniu przez lubelski oddział Narodowego Banku Polskiego, szeroko informowali o zjawisku skimmingu. Prezentacja policjantów cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród zwiedzających.

Rozwój technologiczny elektronicznych instrumentów płatniczych w tym karty płatniczej, pociągnął za sobą wykształcenie i rozwój tej formy przestępczości.

#2c

"Skimming"– polega na bezprawnym skopiowaniu zawartości paska magnetycznego karty bankowej (bankomatowej, kredytowej, itp.) w celu wytworzenia duplikatu oryginalnej karty.
Policjanci ostrzegają, że skopiowanie karty płatniczej nie jest rzeczą skomplikowaną i może przestępcom zająć nawet kilka sekund. Kopiowanie naszych kart może mieć miejsce w sklepach, restauracjach, na stacjach benzynowych, w zasadzie w każdym punkcie gdzie można dokonywać płatności kartami. Nieuczciwy sprzedawca może skopiować pasek karty na zapleczu, pod ladą, a nawet na oczach nieświadomego klienta.

#3c

Użytkownicy kart, korzystający z bankomatów muszą zwrócić uwagę na:
– wlot urządzenia do obsługi karty płatniczej– oryginalny czytnik kart,
– klawiaturę do autoryzacji transakcji kodem „PIN”,
– górną część bankomatu – różnego rodzaju listwy i nakładki z logo kart płatniczych, gadżety z logo bankomatu; mogą one ukrywać miniaturową kamerę, która skierowana na klawiaturę bankomatu ma za zadanie „zarejestrować” wprowadzany kod „PIN”.
W ostatnim czasie przestępcy, działający także na terenach państw zachodnich stosują nową metodę sczytywania kart bankomatowych. Dane te sczytywane są przy zamku otwierającym drzwi do pomieszczenia, w którym znajduje się bankomat. Numer PIN rejestrowany jest za pomocą kamery zainstalowanej wewnątrz pomieszczenia, w którym znajduje się bankomat.
Dobrym sposobem uchronienia się przed zeskanowaniem karty i kradzieżą środków z konta jest:
– Dokładne obejrzenie czytnika kart, umieszczonego na drzwiach wejściowych do pomieszczenia w którym znajduje się bankomat.
– Używanie dwóch osobnych kart, z których jedna służy do otwarcia drzwi do pomieszczenia, a druga bezpośrednio do podejmowania gotówki z bankomatu.
– Zasłanianie klawiatury bankomatu w taki sposób, który uniemożliwia podejrzenie wprowadzanego PIN-u przez inne osoby, lub urządzenie do rejestracji obrazu

designed by know-line.pl