Lublin: Pseudownuczek w tarapatach

Data dodania: 29 lipiec 2011

Lubelscy kryminalni z wydziału do walki z przestępczością przeciwko mieniu, ustalili oszusta działającego metodą „na wnuczka”. Z policyjnych informacji wynika, że mężczyzna może mieć na koncie osiemnaście takich oszustw na terenie całego kraju. W Lublinie ofiarą przestępcy padła 81-latka, która przekazała mu wszystkie oszczędności swojego życia. W sumie prawie 20 tysięcy złotych. Sprawcą okazał się 23-latek z Białegostoku. Mężczyzna decyzją sądu został już aresztowany. Za oszustwo kodeks karny przewiduje karę do 8 lat pozbawienia wolności.

Oszustom STOP!

Do oszustwa na terenie Lublina doszło 6 kwietna br. w centrum miasta. Do 81-letniej kobiety zatelefonował mężczyzna podając się za jej syna. Twierdził, że pilnie potrzebuje pieniędzy, bo miał wypadek. Podał sumę 28 tysięcy złotych. Gdy starsza kobieta spytała go, co się stało, ten odpowiedział, że to nie jest rozmowa na telefon. 81-latka uwierzyła „synowi”. Tego samego dnia poszła do banku i wypłaciła wszystkie oszczędności życia. W sumie 19 360 złotych. Po pieniądze zgłosił się rzekomy kolega, który odebrał gotówkę i zniknął. Dopiero po fakcie kobieta zorientowała się, że padła ofiarą oszustwa metodą „na wnuczka”.

Sprawą zajęli się lubelscy kryminalni z wydziału do walki z przestępczością przeciwko mieniu. Na podstawie własnych ustaleń i materiałów wytypowali sprawcę. Okazał się nim 23–latek z Białegostoku. Kryminalni po ustaleniach z lubelską prokuraturą pojechali po sprawcę. Oszust został zatrzymany przy pomocy kolegów z Białegostoku i przekazany naszym kryminalnym.

Podczas rozmowy z policjantami mężczyzna przyznał się do winy. Z ustaleń kryminalnych wynika, że na swoim koncie może mieć w sumie osiemnaście podobnych oszustw na terenie całego kraju. Sprawca działał w Białymstoku, Augustowie, Grajewie, Ełku, Katowicach i Gliwicach. Do momentu zatrzymania nie był on karany ani notowany przez policję. Wczoraj decyzją sądu został tymczasowo aresztowany. Policjanci ustalają czy w tym przestępczym procederze, pomagały 23-latkowi również inne osoby. Za oszustwo kodeks karny przewiduje karę do 8 lat pozbawienia wolności.

Przy tej okazji przypominamy o kampanii społecznej Oszustom Stop! Jej celem jest uświadamianie osobom starszym zagrożeń związanych z działalnością przestępców wykorzystujących ludzkąufność, otwartość i szczere intencje.

designed by know-line.pl