Na Wieniawie, Bronowicach, Kośminku i w Śródmieściu jeszcze w te wakacje powstaną kolejne przestrzenie dla młodzieży. To realizacja zapisów aplikacji o tytuł Europejskiej Stolicy Młodzieży Lublin 2023.
– Zgodnie z zapowiedzią w kolejnych dzielnicach naszego miasta powstaną przestrzenie dedykowane młodym. Dzięki temu, Lublin będzie się mógł poszczycić jedną z największych w kraju siecią tego typu miejsc. Bardzo się cieszę, że kolejny konkurs spotkał się z tak dużym zainteresowaniem organizacji pozarządowych. To dobry krok do zacieśniania partnerstwa z trzecim sektorem i wspólnego wspierania realizacji potrzeb młodych mieszkańców i mieszkanek naszego miasta – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.
W wyniku rozstrzygnięcia drugiego otwartego konkursu ofert na stworzenie, realizację i ewaluację otwartych przestrzeni dla młodzieży, wskazane zostały organizacje pozarządowe, które podejmą się tych zadań. Zgodnie z ich ofertami takie miejsca powstaną:
– Udostępniamy nowe miejsca do spędzania czasu i rozwoju aktywności młodzieży. Sukces Hej! mieszczącego się przy ul. Peowiaków 11 utwierdza nas w przekonaniu, że inwestycja w przyszłość młodych jest jednym z kluczowych czynników rozwoju Lublina. Z radością informujemy o nowych możliwościach i niezmiernie się cieszymy, że to właśnie w roku Europejskiej Stolicy Młodzieży możemy poszczycić się powstaniem tylu przestrzeni dla młodych – mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, Zastępczyni Prezydenta Miasta Lublin ds. Kultury, Sportu i Partycypacji, Pełnomocniczka Prezydenta ds. Europejskiej Stolicy Młodzieży Lublin 2023.
Ponadto, dotacja przyznana zostanie na kontynuację w kolejnych dwóch latach (2024-2025) prowadzenia przestrzeni przy ul. Jana Sawy 5, której otwarcie zaplanowane jest w najbliższych tygodniach. Dofinansowane będą też działania obejmujące m.in. wsparcie psychologiczne młodzieży uczęszczającej do Piwnicy Labiryntu do końca 2023 roku. Ta przestrzeń młodych otrzymała ponadto wsparcie rzeczowe w postaci wyposażenia od IKEA Lublin.
W drugim konkursie dla organizacji pozarządowych na prowadzenie przestrzeni młodzieżowych w lubelskich dzielnicach wpłynęło 9 ofert, z czego 7 spełniło wymogi formalne. Łączna pula środków przeznaczonych na obydwa konkursy, po zwiększeniu, wyniosła 2,3 mln zł.
Miasto zobowiązało się do stworzenia otwartych przestrzeni dla młodzieży, w których można realizować pasje i zainteresowania lub też spotkać się z przyjaciółmi czy w spokoju odrobić lekcje. Pierwszą tego typu przestrzenią jest „Hej!” przy ul. Peowiaków 11, którą otwarto we współpracy z IKEA w ramach działania „Przestrzeń Młodych” („Youth Space”) w inicjatywie bilateralnej „Młodzież dla Miasta, Miasto dla Młodzieży – projekty i inicjatywy angażujące i włączające lokalne społeczności”, która korzysta z dofinansowania pochodzącego od Islandii, Liechtensteinu i Norwegii, za pośrednictwem Funduszy EOG i Funduszy Norweskich.
Wyniki konkursu dostępne są na BIP Urzędu Miasta Lublin.