Lublin świętuje Dzień Solidarności Międzypokoleniowej

Data dodania: 27 kwiecień 2023
Lublin świętuje Dzień Solidarności Międzypokoleniowej

wszystkie pokolenia lublinian spotkają się w piątek, 28 kwietnia na Placu Litewskim w radosnym, tanecznym korowodzie. Obchody Europejskiego Dnia Solidarności Międzypokoleniowej to okazja do udziału w licznych inicjatywach, które mają na celu budowanie dobrych relacji między ludźmi bez względu na wiek.

 

To jedno z wielu wydarzeń, które organizujemy pod hasłem budowania więzi międzypokoleniowych, będących okazją do wzajemnego poznawania się starszych i młodszych mieszkańców miasta. Nawiązywanie bliższych relacji jest niezbędne do harmonijnego funkcjonowania społeczności, a wzajemne kontakty stają się źródłem lepszego zrozumienia, przyjaźni i radości życiowej. W roku, w którym Lublin nosi tytuł Europejskiej Stolicy Młodzieży, szczególnie istotne jest wzmacnianie obustronnego szacunku pomiędzy przedstawicielami różnych wiekowo grup mieszkańców. Z okazji Europejskiego Dnia Solidarności Międzypokoleniowej spotkamy się, żeby zamanifestować więź pomiędzy wszystkimi pokoleniami lublinian, której symbolem będzie wspólny taniec – mówi Monika Lipińska, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Społecznych.

 

Nasze miasto co roku włącza się w to międzynarodowe święto organizując Lubelski Dzień Solidarności Międzypokoleniowej. Hasło tegorocznej, 10. edycji to „Międzypokoleniowy Lublin tańczy razem”. Uroczyste obchody odbędą się 28 kwietnia (piątek) na Placu Litewskim W wydarzeniu będą uczestniczyć wszystkie pokolenia mieszkańców Lublina dzieci z przedszkoli i szkół, studenci, lubelscy seniorzy. Wydarzenie wpisuje się w założenia Europejskiej Stolicy Młodzieży – miasta otwartego i przyjaznego, odpowiadającego na potrzeby i aspiracje młodzieży.

 

Program uroczystości:

  • godz. 11.00 w Archikatedrze Lubelskiej odbędzie się Msza Święta w intencji mieszkańców miasta Lublin,
  • godz. 12.00 – formowanie się korowodu na pl. Łokietka pod Ratuszem,
  • godz. 12.10 – przemarsz korowodu z pl. Łokietka na Plac Litewski deptakiem Krakowskiego Przedmieścia,
  • godz. 12.20 taniec integracyjny na Placu Litewskim, odśpiewanie hymnu „Most Pokoleń” oraz wspólne zdjęcie,
  • godz. 13.00 – zakończenie uroczystości.

Z kolei w godzinach popołudniowych (od 17.00 do 20.00) w „Baobabie” przy Krakowskim Przedmieściu 39b odbędą się spotkania o charakterze międzypokoleniowym. W ramach Strefy Memento skorzystać będzie można z usług profesjonalnego fotografa, który wykona zdjęcia dzieci i ich opiekunów uczestniczących w wydarzeniu i chcących mieć ze sobą pamiątkową fotografię. Natomiast Akcja Malarstwo to propozycja tworzenia przez dzieci wspólnej pracy plastycznej w postaci obrazu na długiej rolce papieru wiszącego na ścianie, przedstawiającego członków ich najbliższej i dalszej rodziny. O 18.00 odbędzie się koncert stypendystów Programu Grantów Rozwoju Osobistego Homo Faber, podczas którego wystąpią: Zespół Gitarowy pod dyrekcją Mirka Sokołowskiego, Chór Dziecięcy „Veselyky” pod dyrekcją Hałyny Nawrockiej, duety muzyczne, m.in.: Hałyna i Oleksandr Nawroccy kształcący młodzież w ramach Programu Stypendialnego Homo Faber dla utalentowanej młodzieży.

 

Elementem obchodów będzie też I Lubelski Festiwal Międzypokoleniowy. Składają się niego spotkania integracyjne, warsztatowe, panele dyskusyjne, wieczory planszówkowe, wspólne gotowanie, haftowanie czy malowanie toreb, przeznaczone dla młodych i starszych mieszkańców. Pełny program wydarzenia dostępny jest na stronie. Odbędą się w różnych częściach miasta od 28 do 30 kwietnia, a ich celem jest zachęcenie wszystkich uczestników do budowania porozumienia międzypokoleniowego, troski o osoby starsze, a także rozumienia młodych. Inicjatywa realizowana jest przez Fundację Strefa Dorastania w ramach III edycji miejskiego programu Lublin Akademicki i jest finansowana ze środków Miasta Lublin w ramach obchodów Europejskiej Stolicy Młodzieży.

 

Europejski Dzień Solidarności Międzypokoleniowej obchodzony jest 29 kwietnia. Święto zostało ustanowione przez Komisję Europejską w roku 2011, aby promować porozumienie międzypokoleniowe wśród mieszkańców naszego kontynentu i podkreślać znaczenie, jakie dla Europy ma tworzenie przyjaznej do życia przestrzeni dla wszystkich grup wiekowych.

 

designed by net-line.pl