Lublin walczy ze smogiem – pierwszy panel obywatelski w naszym mieście

Data dodania: 17 styczeń 2018

Obecnie podstawowym działaniem podejmowanym przez Miasto Lublin w celu zmniejszenia ilości zanieczyszczeń powietrza jest Program Ograniczania Niskiej Emisji (PONE), który został zapoczątkowany jeszcze w 2013 r. i cieszy się rosnącym zainteresowaniem mieszkańców Lublina. Program ten bazuje na zmianie systemu ogrzewania opartego na paliwie stałym na inne, bardziej ekologiczne źródła, takie jak ogrzewanie gazowe, olejowe, elektryczne, pompę ciepła lub podłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej. Łącznie w latach 2013-2017 w ramach PONE do mieszkańców trafiło ponad 1,4 mln zł dotacji, dzięki czemu udało się zlikwidować ponad 300 pieców i kotłów na paliwo stałe.

W ramach edukacji ekologicznej pracownicy Wydziału Ochrony Środowiska UM Lublin w listopadzie i grudniu 2017 r. przeprowadzili warsztaty dla dzieci pn. „Nie truj powietrza – miej wpływ na to czym oddychasz” wśród uczniów lubelskich szkół podstawowych.

W ramach 17 spotkań w szkołach przybliżyli dzieciom zagadnienia dotyczące niskiej emisji – jej przyczyn, skutków i sposobów przeciwdziałania. Innym działaniem jest funkcjonujący w ramach lubelskiej Straży Miejskiej Eko-Patrol, który prowadzi stały monitoring w zakresie spalaniu niedozwolonych materiałów na terenie miasta. Nadzorem objęte są w szczególności dzielnice domków jednorodzinnych, gdzie często mieszkańcy ogrzewają swoje domy za pomocą pieców na węgiel i drewno. W 2017 r. Eko-Patrol przeprowadził 2085 interwencji, z czego ponad połowa – 1116 dotyczyła spalania w piecach, a pozostałe spalania na zewnątrz. Z obserwacji EkoPatrolu wynika, że wiele osób używa do ogrzewania węgla bardzo niskiej jakości, co w połączeniu z nieprawidłową techniką palenia powoduje zadymienie i nieprzyjemny zapach.

Lublin od lat stawia na nowoczesną niskoemisyjną komunikację publiczną. W latach 2011-2014 Miasto zakupiło 100 nowoczesnych, niskopodłogowych i spełniających rygorystyczną normę czystości spalin Euro 6 autobusów oraz 70 trolejbusów posiadających możliwość jazdy również po ulicach, nad którymi niezawieszona jest trakcja trolejbusowa. Dodatkowo, w ramach organizowanych przez ZTM w Lublinie przetargów, na obsługę linii komunikacyjnych od przewoźników wymagane było posiadanie pojazdów spełniających najnowsze normy emisji spalin, dzięki czemu na ulice Lublina wyjechało 51 fabrycznie nowych autobusów. Realizacja zakupów taboru oraz zlecanie usług przewozowych nowoczesnym taborem autobusowym pozwoliło na wycofanie z ruchu najstarszych pojazdów. Ponadto, w roku 2015 do ruchu został wprowadzony pierwszy autobus elektryczny.

W ramach nowej perspektywy unijnej Gmina Lublin planuje dalsze inwestycje w nowoczesny i ekologiczny tabor. Planowany jest zakup 23 autobusów spełniających normę czystości spalin Euro 6, 32 autobusów elektrycznych oraz 40 trolejbusów. Dodatkowo, MPK Lublin w 2018 r. wprowadzi do ruchu 15 fabrycznie nowych autobusów przegubowych.

Warto przypomnieć, że Lublin jest pierwszym w Polsce miastem, w którym został wprowadzony Zielony Budżet – umożliwiający realizację projektów zagospodarowania zieleni i nowych nasadzeń zgłaszanych przez mieszkańców. Dzięki temu, oprócz walorów estetycznych, powstają nowe miejsca biologicznie czynne.

designed by know-line.pl