Lublin z tytułem „Miasto Ratownik” przyznawanym przez Prezydenta Ukrainy

Data dodania: 07 kwiecień 2023
Lublin z tytułem „Miasto Ratownik” przyznawanym przez Prezydenta Ukrainy

Lublin otrzymał tytuł „Miasto Ratownik” przyznawany przez Prezydenta Ukrainy. Podczas wczorajszej wizyty na Lubelszczyźnie, Wołodymyr Zełenski wręczył honorowe wyróżnienie na ręce Krzysztofa Żuka, Prezydenta Miasta Lublin.

Pomoc dla Ukrainy ma dla mnie twarz Pani Oleny, która przyjechała tu z dwójką synów, na skutek uderzenia rakiety mogli stracić oczy, ale lubelscy okuliści uratowali im wzrok. Ma twarz Wiktoriji, która od wielu miesięcy aktywnie działa na rzecz swoich rodaków organizując różnego rodzaju wsparcie. Ma twarz Oksany, która przyjechała do Lublina w ostatniej chwili przed porodem i wymagała pilnej pomocy specjalistycznej, by jej i dziecku nic się nie stało. To też twarze tysięcy dzieci, kobiet i mężczyzn, którym pomogliśmy. To również tysiące wolontariuszy i wolontariuszek, którzy w kilka godzin po pierwszych atakach byli już w gotowości, by pomagać, by otworzyć drzwi swoich domów dla nieznajomych. Jestem dumny, że mogliśmy pokazać, jak bardzo otwarte są nasze serca. Dziękuję Prezydentowi Wołodymyrowi Zełenskiemu za to ogromne wyróżnienie dla naszego miasta i mieszkańców. Sława Ukrajini, niech żyje Polska, Chwała Bohaterom – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

Prezydent Ukrainy uhonorował Miasto Lublin za wszechstronną pomoc oraz solidarność okazywaną narodowi ukraińskiemu oraz wspieranie Ukrainy w obronie jej niepodległości i suwerenności. Lublin stał się jednym z głównych ośrodków, w których ukraińscy uchodźcy szukają schronienia. Położenie miasta blisko granicy z Ukrainą powoduje, że wielu obywateli tego kraju zostaje w Lublinie choćby na kilka dni. W 2022 r. ponad 2 mln uchodźców zatrzymało się tutaj przejazdem, a około 165 tys. mieszkańców Ukrainy spędziło w Lublinie przynajmniej jedną noc. Szacuje się, że w momencie ich największego napływu na terenie miasta przebywało ponad 68 tys. ukraińskich obywateli.

 

Tytuł Miasto Ratownik ustanowił w ubiegłym roku Wołodymyr Zełenski, jako symboliczne podziękowanie dla miast partnerskich, które są zaangażowane w niesienie pomocy Ukrainie i jej obywatelom w związku ze zbrojną inwazją Rosji. Obok Lublina, tytuł ten otrzymały również: Rzeszów, Przemyśl i Chełm.

 

To nie pierwsze wyróżnienie przyznane Miastu Lublin za pomoc objętej wojną Ukrainie. W grudniu 2022 r. Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin oraz przedstawiciele Biura Centrum Współpracy Międzynarodowej otrzymali Odznaki „Za pomoc wojsku”, przyznawane przez Wałerija Załużnego, Naczelnego Wodza Sił Zbrojnych Ukrainy. Odznaczenia wręczono za zaangażowanie w udzielanie pomocy humanitarnej Ukrainie.

 

Szczegółowe informacje o pomocy udzielanej przez Lublin narodowi ukraińskiemu oraz wspieranie Ukrainy znajdują się pod linkiem.

designed by know-line.pl