Luty w mieście szpiegów – Miasto Movie

Data dodania: 25 styczeń 2017

Warsztaty kultury zapraszjają w lutym na kontynucację cyklu pokazów o tematyce szpiegowskiej- miasto Movie. Ten pełen suspensu, tajemniczy i trzymający w napięciu gatunek filmowy od lat cieszy się popularnością wśród twórców i widowni. 
 

Jack Strong

 

Data:
1 lutego 2017,
godz. 19:00-21:10

Miejsce:
Warsztaty Kultury
ul. Grodzka 5a, Lublin

WSTĘP WOLNY

Władysław Pasikowski to jeden z najlepszych specjalistów współczesnego polskiego kina gatunkowego. Statusem kultowych cieszą się jego filmy z początku lat 90.: „Kroll”, „Psy” i „Psy II. Ostatnia krew”. Komercyjny i artystyczny sukces odniósł serial „Glina”, dotykające bolesnych faktów z historii Polski „Pokłosie” także nakręcone jest w konwencji rasowego thrillera. Kiedy w reżyser wziął na warsztat prawdziwą historię Ryszarda Kuklińskiego i jego tajnej współpracy z CIA, wiadomo było, że powstaje film co najmniej interesujący. Pasikowski raz jeszcze potwierdził, iż zna się na swoim rzemiośle i wie jak trzymać widza w napięciu. „Jack Strong” to kino szpiegowskie, jakiego nad Wisłą dawno nie było. Wyraziste postacie, niesamowita intryga i znakomicie odwzorowane realia epoki to tylko niektóre zalety filmu.

 

 

Północ, północny zachód

 

Data:
8 lutego 2017,
godz. 19.00-21:20

Miejsce:
Warsztaty Kultury
ul. Grodzka 5a, Lublin

WSTĘP WOLNY

Nurt kina szpiegowskiego nie byłby taki sam, gdyby nie legendarny Alfred Hitchcock. Największy w dziejach kina mistrz suspensu ma na koncie co najmniej kilka „perełek”, jeśli chodzi o filmy szpiegowskie. Najbardziej znanym pozostaje klasyk z 1959 roku, „Północ, północny zachód”. Główny bohater, Roger Thornhill to spokojny pracownik agencji reklamowej. Zwrot w jego stabilnym życiu następuje w chwili, gdy omyłkowo zostaje wzięty za szpiega CIA i porwany przez tajemniczą agencję. Od tej chwili wypadki toczą się błyskawicznie, a Roger musi wytężyć ciało i umysł, jeśli zamierza pozostać przy życiu i odnaleźć się w nowej, niebezpiecznej sytuacji. Warto wrócić do obrazu Hitchcocka choćby po to, żeby zobaczyć z czego czerpią inspiracje kolejne pokolenia filmowców.

 

 

Człowiek, który gapił się na kozy

 

Data:
15 lutego 2017,
godz. 19.00-20:35

Miejsce:
Warsztaty Kultury
ul. Grodzka 5a, Lublin

WSTĘP WOLNY

Plejada hollywoodzkich gwiazd w satyrze na Amerykę i jej militarne obsesje. Grant Heslov ekranizuje książkę Jona Ronsona o historii tajnej jednostki wojskowo-wywiadowczej, której członkowie mieli rzekomo posiadać niesamowite zdolności paranormalne. Po jakimś czasie na trop elitarnego oddziału wpada dziennikarz, który czuje, że być może właśnie natrafił na „żyłę złota” skutkującą co najmniej nagrodą Pulitzera. Humor, groteska, irracjonalne sytuacje, ale też zdrowy dystans i świetne wypunktowanie współczesnych paranoi tzw. supermocarstw, to wszystko oferuje „Człowiek, który gapił się na kozy”.

 

 

Bardzo poszukiwany człowiek

 

Data:
22 lutego 2017,
godz. 19:00-21:00

Miejsce:
Warsztaty Kultury
ul. Grodzka 5a, Lublin

WSTĘP WOLNY

Filmowcy mierzący się z kinem szpiegowskim często sięgają do sprawdzonych wzorów czyli do ekranizacji znanych powieści. Pisarz John le Carre jest z kolei prawdziwym mistrzem w tej dziedzinie. Jego książki były przenoszone na ekran już wielokrotnie, nierzadko ze znakomitym skutkiem. Także ekranizację „Bardzo poszukiwanego człowieka” w interpretacji Antona Corbijna można uznać za udaną. W obsadzie tego szpiegowskiego thrillera rozgrywającego się na terytorium Niemiec m.in. Robin Wright, Rachel McAdams, Willem Dafoe i nieodżałowany Philip Seymur Hoffman w swojej

 

designed by know-line.pl