maat festival – border line 2013

Data dodania: 17 lipiec 2013

Zapraszamy na kolejne wydarzenia całorocznego MAAT FESTIVALU – rezydencji tancerzy solistów – jedynej takiej platformy w Polsce! Naszym rezydentem w lipcu będzie Rafał Urbacki – reżyser, tancerz młodego pokolenia zajmujący się w swoich pracach tematami wykluczenia, wyobcowania, przekraczania szeroko rozumianych barier. Jednym z tematów, jakie podejmie Urbacki w swojej pracy podczas rezydencji w Lublinie, będzie temat bezdomności. O swoim projekcie pisze tak:

#bezdomność
#cihadarinc
#zakochanykundel
#politykasocjalna

21 lipca o godz. 17:00 w parku przed Centrum Kultury w Lublinie (ul. Peowiaków 12) odbędzie się kolejna otwarta lekcja z rezydentem Maat Festivalu – Rafałem Urbackim. 'lekcja 5′ będzie szczególna: zaadresowana została przez tancerza m.in. do grupy ludzi LGBT oraz QUEER z Lublina. Urbacki precyzuje: „Lekcja ruchu – lekcja równości. Dla początkujących. Chciałbym zadedykować tę lekcję mieszkańcom Lublina, aby za pomocą ciała w ruchu podyskutować o kwestiach LGBT i QUEER. To będzie krótki coaching na temat tożsamości ciała.
Zamiast terapii i stygmatyzacji – krótki coaching o tożsamości ciała. Lekcja tańca zamiast parady. Zapraszam wszystkich"
UWAGA: aby wziąć udział w lekcji, wystarczy zapisać się na listę uczestników zapisy.maat@gmail.com – pod tym e-mailem uzyskacie też szczegółowe informacje. Zapraszamy.

22 lipca o godz. 17:00 zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu rozmów z rezydentami 'maat festival – border line 2013′ dokumentowane przez Patrycję Płanik, podczas którego kurator programu Tomasz Bazan będzie rozmawiał z Rafałem Urbackim o tańcu, ciele, tym co jest, a co nie jest tańcem oraz jaka jest kondycja polskiego tańca współczesnego w Polsce. Dokument zbierający wypowiedzi wszystkich tancerzy będziemy mogli zobaczyć podczas finału festiwalu w grudniu 2013. Spotkanie odbędzie się w kawiarni ‚KAP KAP CAFFE’ w Lublinie przy ul. Narutowicza 33.

#2c

RAFAŁ URBACKI: choreograf, reżyser, performer, ur. w 1984 r. na Górnym Śląsku. Dzieciństwo spędził w Gliwicach. Studiował reżyserię dramatu w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej im. L. Solskiego w Krakowie, kulturoznawstwo na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach i wiedzę o teatrze na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Edukację ruchową rozpoczął w 2005 r. jako tancerz na wózku w Teatrze Tańca „Kierunek” w Bytomiu (udział w projektach m.in. G. Mason, V. Fox, P. Williamsa). Uczeń Iwony Olszowskiej – pierwszej w Polsce pedagożki technik contact-improvisation i Body Mind Centering.
Rezydent w programie SOLO PROJEKT 2010 w Starym Browarze w Poznaniu – lecture performance Mt 9,7 [On wstał i poszedł do domu], w którym krytycznie podejmuje temat miłosierdzia w kulturze polskiej, wywołał żywą dyskusję w mediach katolickich (prezentowany m.in. podczas 20 TanzTage w Berlinie i Europejskim Kongresie Kultury we Wrocławiu, Politykach Tańca w Warszawie). (…)
Od trzech lat porusza się bez pomocy wózka dzięki opracowaniu autorskiej metody ruchu opartej o taniec współczesny i techniki świadomościowe. Jest bohaterem powstającego biograficznego dokumentu kreacyjnego Tancerz w reż. Wojciecha Klimali. Na stałe współpracuje z Akademią Muzyczną w Krakowie. Wywiady dla mediów traktuje jako formę swojej aktywności literackiej oraz dyskusji społecznej. (…) Więcej informacji

Rok 2013 jest momentem przełomu w formule programu kuratorskiego ‘maat festival’: przekształca się on w międzynarodowy program rezydencyjny i staję się niejako “domem tańca”, w którym z zaproszonymi artystami będziemy mogli spotykać się przez cały rok – tym sposobem staje się pierwszym w Polsce rezydencyjnym festiwalem w takim wymiarze. Jego program realizowany jest w postaci rezydencji artystycznych rozciągniętych na przestrzeni całego roku z finałem w grudniu 2013. Wyjątkowości temu programowi dodaje fakt, że podobnej tak rozbudowanej formy w Polsce nie sposób znaleźć. Każdorazowo obok rezydencji artystycznej powstaje fabularyzowany dokument filmowy dotyczący postaci danego twórcy – w końcowym zamierzeniu powstaną dzięki temu unikatowe materiały filmowe.

‘maat festival – border line 2013′ idea/koncept: Tomasz Bazan (kurator programu) multimedia/video: Patrycja Płanik produkcja: Ksenia Duńska technika: Maciej Połynko, Karol Rębisz współpraca: Barbara Szymańska, Małgorzata Drozd, Maciej Rukasz, Dominika Płanik, Matylda Chmielewska / program kuratorski Tomasza Bazana ‘Maat Festival’ – produkcja Centrum kultury w Lublinie

designed by know-line.pl