Maraton Pisania Listów w Lublinie, 10-11 grudnia

Data dodania: 01 grudzień 2011

Maraton Pisania Listów w Lublinie

W dniach 10-11 grudnia, w około 200 miejscach w całej Polsce, odbędzie się Maraton Pisania Listów Amnesty International.
W czasie Maratonu przez 24 godziny pisane są ręcznie listy w obronie kilkunastu konkretnych osób lub grup osób, których prawa zostały złamane. W całym kraju piszemy w weekend 10-11 grudnia, a w szkołach także w tygodniu poprzedzającym.
W tym roku Maraton Pisania Listów w Lublinie odbędzie się w następujących miejscach:
– siedziba Stowarzyszenia Homo Faber – ul. Krakowskie Przedmieście 39, godz. 12.oo – 24.oo
– Przestrzeń Inicjatyw Twórczych „Tektura” – ul. Wieniawska 15a, od godz. 12.oo w sobotę do godz. 10.oo w niedzielę
– Prywatne Liceum Ogólnokształcące im. I. Paderewskiego – ul. Symfoniczna 1, od godz. 12.oo do 22.oo w sobotę oraz od godz. 7.oo do 12.oo w niedzielę
– XIX Liceum Ogólnokształcące im. M. i J. Kuncewiczów – ul. Rzeckiego 10, godz. 13.oo – 22.oo

List może napisać każdy, kto chce wyrazić swój indywidualny sprzeciw wobec łamania praw człowieka.
W tym roku będzie można napisać list między innymi do Kim Dzong-Ila, domagając się zamknięcia obozu pracy Yodok w Korei Północnej i uwolnienia przebywających tam więźniów politycznych, list wsparcia dla Jabbara Savalana, więzionego studenta z Azerbejdżanu oraz list w obronie Fatimy Hussein Al-Badi skazanej na karę śmierci w Jemenie.
Dołącz do obrońców praw człowieka!

Podczas Maratonu Pisania Listów odbędą się wydarzenia towarzyszące:
– Festiwal Filmowy HumanDoc
siedziba Stowarzyszenia Homo Faber, godz. 14.oo – 20.oo
HumanDoc to pierwsze tego typu wydarzenie kulturalno – edukacyjne w Europie Wschodniej. To pokazy światowej klasy filmów dokumentalnych uhonorowanych nagrodami na festiwalach takich jak: Sundance Film Festival (USA), Leipzig Film Festival (Niemcy), czy Panafrican Film Festival. Festiwal prezentuje kino przedstawiające rzeczywistość, życie codzienne i sytuację społeczną w krajach rozwijających się tzw. krajach Globalnego Południa, a także pomoc niesioną tym społeczeństwom.

Celem festiwalu jest unaocznienie polskim widzom sytuacji w krajach ubogich, uwrażliwienie ich na potrzeby mieszkańców tych krajów, zwiększenie świadomości i pokazanie jak nasze decyzje wpływają na codzienne życie ludzi w innych częściach świata.
więcej na www.hf.org.pl
– koncert zespołu November Project
Przestrzeń Inicjatyw Twórczych Tektura, godz. 20.oo, wstęp 7 zł.
November Project jest ewenementem na rynku muzycznym. Tworzy go dwunastu muzyków, z których siedmiu jest niepełnosprawnych. Swoją muzyką wykraczają poza podziały. Na ich koncerty przychodzą wszyscy, bo bariera miedzy pełnosprawnymi i niepełnosprawnymi nie ma tutaj znaczenia.
więcej na www.tektura.wordpress.com

Co roku w Maraton Pisania Listów angażują się znani i lubiani, np. Katarzyna Figura, Gaba Kulka, Ewelina Flinta, Grzegorz Miecugow czy Marcin Bosak.
W ubiegłym roku, w ponad 200 miejscach w całej Polsce, napisano ponad 145 000 listów, które pomogły już prawie 10 osobom.
Maraton Pisania Listów ma na celu podniesienie świadomości Polaków i ich edukację na temat praw człowieka, a także oferuje im unikalną możliwość realnego wpływu na sytuację osób, które cierpią w wyniku łamania praw człowieka.
Co roku dzięki Maratonowi Pisania Listów udaje nam się realnie wpłynąć na poprawę sytuacji kilku bądź kilkunastu osób, których prawa człowieka zostały złamane. Listy pisane ludzi na całym świecie są naprawdę skuteczne. Wiele osób biorących udział w Maratonie otrzymuje odpowiedź na swoje listy, a osoby, które dzięki tym listom zostały uwolnione przyznają, że dodawały im one otuchy i pocieszenia. Nasze listy solidarności okazują się często ostatnią nadzieją dla prześladowanych i więzionych. Dlatego co roku organizujemy Maraton Pisania Listów, a przez cały rok działamy w ramach Pilnych Akcji.
Na wspólne pisanie spotykamy się zawsze w weekend najbliżej 10 grudnia. Data ta jest rocznicą uchwalenia Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka – najważniejszego dokumentu sankcjonującego prawa podstawowe. Pisanie listów rozpoczynamy o godz. 12:00 w sobotę i kontynuujemy przez 24 godziny, gdzieniegdzie z nocną przerwą.
Idea Maratonu narodziła się w warszawskiej grupie lokalnej Amnesty International. Z czasem Maraton stał się akcją ogólnoświatową, organizowaną w licznych państwach Europy Zachodniej, USA, a nawet w Nowej Zelandii i na Bermudach. Dziś Maraton uważany jest za istotny wkład Polski w globalną świadomość Amnesty International.
W 2008 roku w Polsce powstało ich niemal 80 000, zaś na całym świecie – ok. 295 000. W 2009 roku napisaliśmy w Polsce już ponad 108 000 listów, natomiast w 2010 roku na świecie zostało napisanych ponad 636 000 listów, w tym w Polsce 145 895 listów. Z roku na rok jest coraz więcej listów, więcej osób angażuje się w działania na rzecz praw człowieka, a siła naszego działania jest coraz większa.
Twój list znaczy więcej niż myślisz.
Razem mamy siłę. Możemy zmienić świat.

Więcej na: www.ailublin.wordpress.com

designed by know-line.pl