Marszałkowski Kiermasz Wielkanocny

Data dodania: 14 kwiecień 2011

[b]Jak ozdobić wielkanocne pisanki i mazurki, uwędzić kiełbasę, udekorować stół do świątecznego śniadania? Na te i inne pytania związane z wielkanocnymi zwyczajami i kulinariami będzie można znaleźć odpowiedź na Marszałkowskim Jarmarku Wielkanocnym. Impreza, zaplanowana w dniach od 16 do 20 kwietnia na Placu Litewskim w Lublinie, obejmie również sprzedaż regionalnych produktów oraz wyrobów ludowej sztuki i rękodzieła.[/b]

Na kiermaszu będzie można nabyć: palmy, pisanki, koszyczki, serwetki, stroiki, baranki, zajączki i inne świąteczne ozdoby. Twórcy zaprezentują też m.in. rzeźbę, porcelanę, szkło, wyroby z wikliny. Kilku pszczelarzy z regionu oferować będzie miody, a także świece i inne produkty pszczelarskie. Interesująco zapowiada się również wyroby część kiermaszu z artykułami żywnościowymi, wśród których nie zabraknie wyrobów wpisanych na Listę Produktów Tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Na kiermaszu będzie można kupić regionalne i ekologiczne wędzonki, chrzan, pieczywo, pierogi i ciasta.

Niedziela, 17 kwietnia będzie na kiermaszu dniem występów i pokazów. Pieśni wielkopostne i wielkanocne zaprezentuje Zespół „Jarzębina" z Kocudzy k. Janowa Lubelskiego. Ta trzypokoleniowa grupa śpiewaczek, prowadzona od 1990 r. przez Irenę Krawiec, ma bardzo oryginalne dokonania zarówno w dziedzinie muzyki ludowej, jak i teatru obrzędowego. Drugą gwiazdą kiermaszu będzie Kapela Brodów – jeden z najlepszych współczesnych zespołów wykonujących staropolskie utwory religijne i świeckie.

Poza występami, kiermaszowa niedziela będzie wypełniona licznymi pokazami i warsztatami, m.in. zdobienia pisanek, palm i mazurków, wykonywania świątecznych wycinanek i wyplatania koszyczków, a także dekorowania stołu oraz wędzenia kiełbas.
Organizatorem kiermaszu jest Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego – Departament Promocji i Turystyki, Zapraszamy na Plac Litewski od soboty 16 kwietnia do środy 20 kwietnia, w godz. 10-18, natomiast pokazy i występy artystyczne odbędą się w niedzielę, 17 kwietnia, od godz. 13 do 18.

designed by know-line.pl