Metamorfoza szkolnych „Przestrzeni Kreatywnych”

Data dodania: 04 październik 2023
Metamorfoza szkolnych „Przestrzeni Kreatywnych”

Dzięki wspólnej pracy Przedsiębiorczych Dzieciaków i Młodzieży w ramach projektu „Otwarta Szkoła”, podopieczni dwóch placówek – III LO i Szkoły Filialnej dla Dzieci z Autyzmem, w tym z Zespołem Aspergera – otrzymali szkolne miejsca do odpoczynku i spotkań z rówieśnikami. Prace remontowe i aranżacyjne trwały w wakacje. W pierwszych miesiącach roku szkolnego można już korzystać z nowo otwartych przestrzeni.

Młodzi i niezwykle kreatywni uczniowie i uczennice we współpracy z nauczycielami opracowali koncepcję zmian, którą następnie wcielili w życie dzięki współpracy z Fundacją „Beetle”. Chcemy poprzez te działania wspierać naturalną kreatywność młodych, stanowiącą element postaw przedsiębiorczych oraz ukierunkować ją na inicjowanie i kształtowanie zmian w lokalnym, bliskim dzieciom i młodzieży środowisku. To kolejne z działań realizowanych w ramach Europejskiej Stolicy Młodzieży 2023  – mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, Zastępczyni Prezydenta Miasta Lublin ds. Kultury, Sportu i Partycypacji.

Po przemianie wnętrze III Liceum Ogólnokształcącego im. Unii Lubelskiej w Lublinie zdobi ściana z roślin wytwarzających tlen i oczyszczającą powietrze z dwutlenku węgla. Znalazły się tu także miejsca spędzenia wolnego czasu z książką, relaksu i nawiązywania relacji interpersonalnych. Nowo powstały mural – napis Viva La Vida – komponuje się też z przeorganizowaną przestrzenią szkolną i jest hasłem wybranym przez szkołę. Z kolei dzieci ze Szkoły Filialnej, dzięki szkolnym „Przestrzeniom Kreatywnym”, zyskały swój ogródek, w którym wspólnie zasadziły rośliny. Wokół drzew powstaną siedziska oraz pergola. Stworzona przestrzeń ma cieszyć nie tylko oczy, ale pełnić też funkcję edukacyjną oraz terenu przyjaznego dla owadów pożytecznych.

Utworzenie szkolnych „Przestrzeni Kreatywnych”, w ramach Europejskiej Stolicy Młodzieży 2023, możliwe było dzięki wsparciu finansowemu Miasta Lublin dla projektu „Otwarta Szkoła”, realizowanego przez Fundację Kultury Audiowizualnej „Beetle”. Tegoroczna formuła „Otwartej Szkoły” została rozszerzona o placówki oświatowe zakwalifikowane do projektu „Przedsiębiorcza Młodzież”, realizowanego przez Urząd Miasta Lublin.

designed by net-line.pl