Miasto movie przenosi się pod chmurkę

Data dodania: 31 maj 2017

Kiedy: zawsze w środę, godz. 21:15

Gdzie: Klasztor oo. Dominikanów, ul. Złota 9, Lublin. Zapraszamy na wygodne leżaki.

Wstęp wolny

 

Od czerwca do sierpnia zmieniamy nieco formułę Miasto Movie i przygotowujemy serię specjalnych, wakacyjnych pokazów. Przez te trzy letnie miesiące, nie ruszając się z Lublina, można będzie odbyć wyjątkową podróż zarówno po ciekawych miastach, jak i po gatunkach filmowych. Filmy jak zwykle prezentować będziemy w środy i zgodnie z ideą kina letniego pokażemy bardzo różnorodne propozycje. Podczas naszej podróży filmowej odwiedzimy wielkie metropolie, ale też małe miasteczka gdzieś na krańcach świata. Na ekranie pojawią się miasta współczesne, miasta przyszłości oraz te dawne, gdzie ciągle czuć oddech wielkiej historii. Pokażemy obrazy oparte na faktach i te całkowicie zmyślone. Zgłębimy specyfikę kina kryminalnego i science fiction, zanurzymy się w świat musicalu, westernu i filmu gangsterskiego, pośmiejemy się na komediach i przestraszymy na horrorach. Poznamy historie ciekawych ludzi i niezwykłych zdarzeń. Letnia odsłona cyklu Miasto Movie przyniesie wiele niespodzianek, artystycznych wrażeń i wzruszeń, ale także dobrej zabawy. Kino w swojej genezie było rozrywką, z czasem nabierając znamion sztuki wysokiej. Będziemy starać się uchwycić oba oblicza X muzy. Serdecznie zapraszamy na wspólną przygodę z Miasto Movie latem.

 

Program na czerwiec:

 7 czerwca 2017, godz. 21.15 – „Gimme Danger”, reż. Jim Jarmusch, czas 108’, 2016 r

14 czerwca 2017, godz. 21.15 – „Młodość”, reż Paolo Sorrentino, czas 118’, 2015 r.

21 czerwca 2017, godz. 21.15 – „Wyspa skazańców”, reż. Marius Holst, czas 116’, 2013 r.

28 czerwca 2017, godz.21.15 – „Brudny szmal”, reż. Michael R. Roskam, czas 106’, 2014 r.

 

Opisy:

Gimme Danger

Iggy Pop to artysta, który zasługuje nie na jeden, a co najmniej pięć filmów o swojej muzycznej i życiowej drodze. Jako, że droga owa bywała nie raz wyboista i pełna niespodzianek, Iggy wraz ze swoim legendarnym już składem The Stooges opowiada Jarmuschowi garść historii – tych pamiętnych i tych mniej znanych. „Gimme Danger” to rockendrollowa jazda bez trzymanki poprzez złote czasy kontrkultury wraz z jednym z najważniejszych zespołów wszechczasów. Punkowy duch unoszący się nad całością i znakomita muzyka dopełniają dzieła.

 

Młodość

Nazwisko Paolo Sorrentino zaistniało mocniej w roku 2013, kiedy jego film „Wielkie piękno”, stał się sensacją oraz triumfatorem wielu prestiżowych festiwali. Oscar dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego czy namaszczenie na następcę Federico Felliniego to tylko nieliczne ze splendorów, jakie spłynęły na Włocha. Po tym sukcesie cały filmowy świat zastanawiał się jaki będzie kolejny krok reżysera i jaki temat podejmie w następnym obrazie. Odpowiedzią na te pytania jest znakomita „Młodość”. Michael Caine i Harvey Keitel wcielają się tu w role starzejących się, wybitnych niegdyś artystów, dziś pensjonariuszy luksusowej willi w Alpach. Wspominają oni swoją młodość oraz dokonują rozrachunku z przeszłością.

 

Wyspa skazańców

Wyspa Bastoy na terytorium Norwegii to okryta złą sławą siedziba domu poprawczego dla nastolatków. Film opiera się na autentycznych relacjach z tego odizolowanego od świata ośrodka, w którym działy się rzeczy makabryczne. Na początku XX wieku wielu młodych chłopaków pochodzących z biednych lub tzw. trudnych rodzin, niedostosowanych do surowego społeczeństwa, trafiało właśnie na tę wyspę. W tym momencie zaczynała się ich walka o przetrwanie w skrajnie nieprzyjaznych warunkach, pod nadzorem sadystycznych strażników i „opiekunów”. Wyrzuceni poza nawias „zdrowego” społeczeństwa, pozostawieni na pastwę losu młodzi ludzie musieli walczyć o zachowanie godności i człowieczeństwa. Jednym z nich jest Erling – niepokorny i inteligentny chłopak, niesłusznie skazany za morderstwo. To jego opowieść poznamy w „Wyspie skazańców”.

 

Brudny szmal

„Brudny szmal” to dramat kryminalno-gangsterski, w którym osią intrygi jest historia barmana Boba, a w zasadzie moment, kiedy przygarnia on rannego, porzuconego w śmietniku pit bulla. Ten fakt zbiega się w czasie z napadem na bar głównego bohatera, który jest też czymś na kształt przechowalni pieniędzy dla lokalnej mafii. Nie trudno się domyśleć, iż Bob wpadnie za chwilę w poważne tarapaty. Gęsty klimat i atmosfera rodem z gangsterskich opowieści, szczypta ironicznego humoru oraz doskonała gra aktorska to zalety tego obrazu.

 

O CYKLU MIASTO MOVIE:

Dajemy głos miastu. Zapraszamy na cykl pokazów filmowych gdzie miasto jest tłem, ale i bohaterem, przestrzenią do życia i scenerią filmowych historii, cichym świadkiem kameralnych opowieści oraz aktywnym uczestnikiem kinowego zgiełku. Miejscem gdzie bezustannie przenikają się ludzkie problemy i dramaty, ale też wielkie nadzieje, marzenia i triumfy.

 

Miasto mówi u nas w wielu językach – obrazu, dźwięku, opowiadanej historii… Ma też bardzo wiele twarzy, bywa piękne, groźne, radosne, melancholijne, ale zawsze ciekawe i mające swoją opowieść.

Pokazy filmowe ułożone zostały w cykle tematyczne prezentujące różnorodne obszary związane z funkcjonowaniem miast oraz życiem ich mieszkańców. Seansom towarzyszą prelekcje oraz spotkania dyskusyjne.

 

Przygotowanie cyklu: Agnieszka Wojciechowska, Rafał Chwała

designed by know-line.pl