Listopad miesiącem sportu | Miasto movie
Warsztaty Kultury w Lublinie zapraszają na 33. odsłonę cyklu filmowego Miasto movie. W listopadzie, na widzów czekają zarówno filmy fabularne, jak i dokumentalne, portretujące legendarne postaci ze świata sportu, różnorodne dyscypliny i konkurencje, pamiętne wydarzenia oraz momenty w historii. Tematyka sportowa nierzadko stanowi również dla filmowców ciekawy punkt wyjścia do rozważań o istocie samej rywalizacji, ale też do opowieści o wartościach, poświęceniu, przyjaźni i pasji. W listopadowej odsłonie projektu Miasto movie zaprezentowane zostanie zarówno kino portretujące dyscypliny zespołowe, jak i działania indywidualne. Będą sporty popularne oraz te zdecydowanie bardziej niszowe. Nie zabraknie wzruszeń, wielkich emocji, chwil triumfu, ale też sporej dawki humoru.
Program na listopad 2022:
2 listopada 2022 r., godz. 19.00 – „Zwycięzca”, reż. Stephen Hopkins, czas 134’, 2016 r.;
9 listopada 2022 r., godz. 19.00 – „Wyścig”, reż. Ron Howard, czas 123’, 2013 r.;
16 listopada 2022 r., godz. 19.00 – „Jestem najlepsza. Ja, Tonya”, reż. Craig Gillespie, czas 119’, 2017 r.;
23 listopada 2022, godz. 19.00 – „Wojownik”, reż. Gavin O’Connor, czas 140’, 2011 r.;
30 listopada 2022, godz. 19.00 – „Ucieczka do zwycięstwa”, reż. John Huston, czas 116’, 1981 r.
Opisy:
Zwycięzca – film opowiada prawdziwą historię czarnoskórego lekkoatlety Jesse’ego Owensa i jego słynnego startu na igrzyskach olimpijskich w Berlinie w 1936 roku. Do władzy w Niemczech doszedł już Adolf Hitler, a tryby jego zbrodniczej machiny zaczynają pracować na coraz większych obrotach. Igrzyska mają być dla nazistów kolejnym instrumentem propagandy i udowodnieniem supremacji białej rasy. Główną architektką tego procesu staje się reżyserka filmowa Leni Riefenstahl. W tych trudnych, a momentami wręcz niebezpiecznych warunkach, Owens i jego trener Larry Snyder zapiszą na kartach sportu swoją niesamowitą historię. „Zwycięzca” to z jednej strony portret wielkiego mistrza oraz zapis jego zmagań na bieżni, z drugiej zaś symboliczne starcie wartości takich jak tolerancja oraz fair play w zderzeniu z ideologią całkowitego zła.
Wyścig – reżyser Ron Howard przez lata pracy w Hollywood przyzwyczaił nas do tego, iż jest mistrzem w opowiadaniu wciągających historii; i to bez względu na gatunek w jakim się porusza. Tak było choćby w przypadku baśniowego „Willow”, kosmicznego „Apollo 13” czy politycznego „Frost/Nixon”. W trzymającym na krawędzi kinowego fotela „Wyścigu” Howard opowiada o legendarnym pojedynku dwóch mistrzów Formuły 1. Jeden z nich to perfekcyjny, przyjmujący wszystko na chłodno Austriak Niki Lauda (Daniel Bruhl), drugi to brawurowy i bezkompromisowy Brytyjczyk James Hunt (Chris Hemsworth). Ich rywalizacja i zmagania na torze wyścigowym na stałe zapisały się w historii sportu. Na oddzielne słowa uznania zasługują też na pewno zdjęcia oraz montaż scen samych wyścigów, które stawiają „Wyścig” bardzo wysoko na liście tzw. kina samochodowego.
Jestem najlepsza. Ja, Tonya – znakomite kino oparte na autentycznej historii amerykańskiej łyżwiarki figurowej Tonyi Harding. Harding jest bez wątpienia jedną z najlepszych zawodniczek w dziejach swojej dyscypliny, jednak cały świat zapamiętał ją z zupełnie innego powodu. Chodzi oczywiście o skandal związany z atakiem na jej koleżankę z reprezentacji olimpijskiej, a jednocześnie bezpośrednią rywalkę Nancy Kerrigan. W swoim filmie reżyser Craig Gillespie stara się dać nieco inne światło na całą historię: pokazać jak szybko opinia publiczna może wydać wyrok na pojedynczego człowieka oraz jaką rolę w całej sprawie odgrywały media i członkowie najbliższej rodziny. Ameryka kocha zwycięzców i potrafi wynieść na szczyt w ułamku sekundy, a jednocześnie brutalnie strąci z tegoż szczytu przegranych. Brawurowe kreacje stworzyły w filmie Margot Robbie jako Tonya oraz nagrodzona Oscarem Allison Janney w roli antypatycznej matki głównej bohaterki.
Wojownik – twarde, brutalne, a jednocześnie emocjonalnie angażujące kino spod ręki Gavina O’Connora. Historia dwóch braci oraz ich ojca, związanych przez całe życie ze sztukami walki w formule MMA. Akcja filmu dzieje się w Pittsburghu, do którego po latach służby wojskowej wraca młodszy z braci, Tommy (znakomity Tom Hardy). Na miejscu spotyka ojca alkoholika oraz byłego trenera (Nick Nolte), a także starszego brata, Brendana (Joel Edgerton), z którym od dawna pozostaje w poważnym, niezażegnanym konflikcie. Rodzinne ścieżki skrzyżują się ponownie, kiedy wszystkich bohaterów połączy wielki turniej mieszanych sztuk walki, z gigantyczną nagrodą finansową dla zwycięzcy. Oczywiście tam gdzie wielkie pieniądze, tam i wielkie emocje oraz ryzyko, a każda z postaci będzie musiała się z nimi zmierzyć zarówno na ringu, jak i poza nim.
Ucieczka do zwycięstwa – klasyk kina wojennego z rozbudowanym wątkiem piłkarskim oraz gwiazdorską obsadą. Za kamerą staje jeden z wielkich mistrzów filmowej narracji, John Huston, a główne role kreują Michael Caine, Max von Sydow oraz Sylvester Stallone. Akcja filmu toczy się podczas II wojny światowej w niemieckim obozie, gdzie przetrzymywani są jeńcy z różnych krajów. Jak się okazuje, są wśród nich także wybitni zawodnicy piłki nożnej i to uruchamia w naczelniku obozu pomysł na zorganizowanie pokazowego meczu pomiędzy Niemcami a reprezentacją złożoną z więźniów. Oczywistym propagandowym celem tegoż spotkania ma być poniżenie jeńców i spektakularne zwycięstwo nazistów. Dla obozowej drużyny może to być jednak szansa na brawurową ucieczkę. Po latach „Ucieczka do zwycięstwa” to wciąż znakomicie nakręcone i opowiedziane kino, do którego zawsze miło się wraca. Co istotne, w drugoplanowych rolach świetnie sprawdziły się ówczesne ikony futbolu, a wśród nich m.in. Pele, Bobby Moore czy nasz Kazimierz Deyna.
Informacje praktyczne
Kiedy: 2, 9, 16, 23 i 30 listopada 2022, godz. 19.00
Gdzie: Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 5a, sala widowiskowa , II piętro
Wstęp wolny