Miasto transportu | Miasto Movie
Warsztaty Kultury w Lublinie serdecznie zapraszają na 34. odsłonę cyklu filmowego Miasto movie. Nieodzownym elementem każdego dużego, ale również mniejszego miasta, jest komunikacja. Można na nią spojrzeć jako na specyficzną sieć służącą mieszkańcom do przemieszczania się, podróżowania, przewożenia osób i niezbędnych towarów czy wreszcie używaną do relaksu oraz wypoczynku. Miasto w zasadzie przez większość czasu jest w nieustannym ruchu. Fakt ten zauważają oczywiście filmowcy, którzy osadzają akcję swoich obrazów w środkach komunikacji miejskiej czy międzymiastowej lub czynią z nich istotny element w ekranowej opowieści. Istnieje zatem cały, bogaty katalog filmów dziejących się w pociągach, metrze, samolotach, samochodach bądź autobusach. Nie można zapomnieć też o rowerach, deskorolkach, łódkach, gondolach, rikszach oraz dorożkach. Ilość wartościowych i udanych produkcji z tego nurtu jest naprawdę spora a w zimowej odsłonie Miasto movie, zaprezentowane zostaną przekrojowo te najciekawsze.
Program na luty 2023:
1 lutego 2023, godz. 19.00 – „Mistrz deskorolki”, reż. Graeme Clifford, czas 100’, 1989 r.
8 lutego 2023, godz. 19.00 – „Le Mans ‘66”, reż. James Mangold, czas 152’, 2019 r.
15 lutego 2023, godz. 19.00 – „Green Book”, reż. Peter Farrelly, czas 130’, 2018 r.
22 lutego 2023, godz. 19.00 – „Radio na fali”, reż. Richard Curtis, czas 135’, 2009 r.
Opisy filmów
Mistrz deskorolki – kultowy film dla pokolenia nastolatków przełomu lat 80./90., z jedną z pierwszych głównych ról Christiana Slatera, będącego wówczas u progu wielkiej kariery. Brian, młody chłopak z Kalifornii, mieszka z rodzicami i adoptowanym bratem w typowym domu na amerykańskim przedmieściu. Jego ulubionym zajęciem jest jazda na deskorolce i tej pasji poświęca praktycznie cały wolny czas, doskonaląc swoje umiejętności. Problemy zaczynają się w chwili, gdy jego brat wraz ze swoją dziewczyną i jej ojcem zostają wmieszani w niebezpieczną kryminalną aferę. Konsekwencje tej sprawy dotkną także Briana, który będzie musiał wykazać się odwagą i sprytem oraz podjąć ważne życiowe decyzje. Na drugim planie w filmie pojawia się cała plejada zawodowych skaterów na czele z Tonym Hawkiem, ówczesnym mistrzem i gwiazdą tej dyscypliny.
Le Mans ‘66 – film w reżyserii Jamesa Mangolda (autora m.in. „Cop Land” czy „Przerwanej lekcji muzyki”) to oparta na autentycznych wydarzeniach historia dwóch mężczyzn, których połączyło wyzwanie wygrania słynnego wyścigu w Le Mans. Jednym z nich jest amerykański projektant samochodów wyścigowych Carroll Shelby (Matt Damon), wynajęty przez koncern Forda w celu skonstruowania auta zdolnego przełamać dominację firmy Ferrari. Drugi to znakomity, ale też bezkompromisowy i niełatwy we współpracy brytyjski kierowca Ken Miles (Christian Bale). Wspólnie bohaterowie postarają się dokonać niemożliwego i na stałe zapisać w historii sportów samochodowych.
Green Book – nagrodzony trzema Oscarami (w tym dla Mahershali Aliego za najlepszą drugoplanową rolę męską) słynny film Petera Farrellego. Historia wspólnej podróży, a następnie przyjaźni dwóch mężczyzn, których z pozoru dzieli niemal wszystko: kolor skóry, status społeczny, wykształcenie czy też finanse. Jeden z nich to Dr Don Shirley – ekstrawagancki i nieszablonowy gwiazdor afroamerykańskiego jazzu. Drugi to Tony Lip, prosty chłopak z Bronksu, kierowca i ochroniarz w jednej osobie. Razem wyruszają w tyleż dochodowe, co ryzykowne tournée po głębokim południu Stanów Zjednoczonych, gdzie rasizm i uprzedzenia są wciąż na porządku dziennym. „Green Book” to ciepłe i krzepiące, a chwilami wzruszające kino, z mądrym humanistycznym przesłaniem.
Radio na fali – świetny komediodramat muzyczny w reżyserii Richarda Curtisa („To właśnie miłość”) z plejadą gwiazd brytyjskiego kina w obsadzie. Historia pirackiej rozgłośni radiowej działającej poza kontrolą oficjalnego systemu i nadającej swoje rockowe audycje z rybackiego kutra. Zbuntowani i niezależni radiowcy, pływający wokół Wielkiej Brytanii, zyskują coraz większą popularność wśród odbiorców, burząc jednocześnie spokój brytyjskiej cenzury i oficjalnych nadawców. „Radio na fali” to inteligentne i dowcipne kino, okraszone doskonałą ścieżką dźwiękową oraz bardzo dobrymi kreacjami całej obsady, w której prym wiodą m.in. Bill Nighy, Rhys Ifans oraz nieodżałowany Philip Seymour Hoffman.
Informacje praktyczne
Kiedy: 1, 8, 15, 22 lutego 2023, godz. 19.00
Gdzie: Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 5a , sala widowiskowa – II piętro
Wstęp wolny