Miasto włącza się w Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

Data dodania: 30 marzec 2023
Miasto włącza się w Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

2 kwietnia jest Światowym Dniem Świadomości Autyzmu. Z tej okazji Miasto Lublin co roku włącza się w międzynarodową akcję „Zaświeć się niebiesko” oraz przygotowało szereg wydarzeń i porad specjalistów. Wszystko, po to by propagować wiedzę na temat potrzeb i problemów osób z autyzmem i pomóc lepiej zrozumieć te zaburzenia.

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu w Lublinie jest obchodzony po raz kolejny, a każdego roku w nasze obchody włącza się coraz więcej podmiotów i organizacji. Jest to więc wspólna inicjatywa i cieszy nas ta solidarność oraz aktywność na rzecz osób, które potrzebują pomocy i wsparcia. Obchody pozwalają na poznanie, a jednocześnie uwrażliwienie na problemy oraz potrzeby osób w spektrum autyzmu. Jest to doskonała okazja dla nas wszystkich, by kształtować w sobie postawy tolerancji, otwartości i szacunku wobec drugiej osoby – mówi Monika Lipińska, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Społecznych.

Na znak solidarności z osobami ze spektrum autyzmu i ich rodzinami podświetlone zostaną na całym świecie reprezentacyjne budynki. W Lublinie, w godzinach 18.00-21.00, na niebiesko rozbłyśnie stadion Arena Lublin oraz Plac Litewski. Przez kolejne dni kwietnia w ramach Lubelskich Dni Autyzmu możliwe będzie skorzystanie z bezpłatnych konsultacji ze specjalistami, którzy na co dzień pracują z dziećmi ze spektrum autyzmu, wsparcia psychologicznego w formie konsultacji stacjonarnych i online czy warsztatów oraz prelekcji studentów psychologii, logopedii i filozofii, przybliżających pojęcie neuroróżnorodności. Na stronie internetowej Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego nr 2 w Lublinie prezentowane będą filmy przedstawiające uczniów w spektrum autyzmu w różnych aktywnościach w szkole i w domu. 3 kwietnia od godz. 10.00 Niebieski spacer przejdzie od Bramy Krakowskiej do Placu Litewskiego. Dokładny program znajduje się w załączniku.

Lubelskie Dni Autyzmu 2023 – oferta

Zaburzenia autystyczne stwierdzane są u coraz większej liczby młodych osób. Specjalistyczne badania pozwalają na precyzyjną diagnozę oraz oddzielenie faktów od mitów i półprawd na temat osób nieneurotypowych. Ważna jest też świadomość otoczenia, co do tego z jakimi trudnościami borykają się koleżanki i koledzy w spektrum oraz wrażliwość na ich potrzeby. Dlatego w programie Europejskiej Stolicy Młodzieży Lublin 2023 ujęliśmy wydarzenia związane z obchodami Światowego Dnia Świadomości Autyzmu – mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, Zastępczyni Prezydenta Miasta Lublin ds. Kultury, Sportu i Partycypacji, Pełnomocniczka Prezydenta Miasta Lublin ds. Europejskiej Stolicy Młodzieży.

W programie Tygodnia Świadomości Autyzmu znajdują się przyjazne osobom w spektrum zajęcia takie jak warsztaty krawieckie, pokazy filmowe, oprowadzanie po wystawie. Uczestnicy uszyją recyklingowy hamak brazylijski służący do stymulacji układu przedsionkowego oraz zmysłu równowagi, posłuchają też o literaturze tworzonej przez autorki i autorów w spektrum autyzmu. W planie jest również akcja szycia mobilnych stref ciszy z filcu, w które mają być wyposażone lubelskie szkoły, przedszkola czy biblioteki. Dla uczniów szkół podstawowych przewidziany jest pokaz filmu „X+Y” oraz lekcja neuroróżnorodności i dyskusja o tolerancji, czy wykluczeniu w grupach rówieśniczych. Wszystkie wydarzenia odbędą się w Warsztatach Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 7. Szczegółowy harmonogram wydarzeń oraz ich opis i praktyczne informacje znajdują się w załączniku.

Tydzień Świadomości Autyzmu w Warsztatach Kultury – opis wydarzeń

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2007 roku.

 

designed by know-line.pl