Miasto zaprasza na koncert muzyki romskiej

Data dodania: 23 sierpień 2023
Miasto zaprasza na koncert muzyki romskiej

Miasto zaprasza mieszkańców i mieszkanki Lublina na koncert muzyki romskiej. Wydarzenie organizowane w ramach „Dnia kultury romskiej” odbędzie się 4 września w Filharmonii im. Henryka Wieniawskiego w Lublinie.

Serdecznie zachęcam wszystkich mieszkańców i mieszkanki Lublina do udziału w tym wyjątkowym wydarzeniu. To doskonała okazja do spędzenia wolnego czasu we wspaniałej atmosferze oraz poznania tradycji i kultury mniejszości romskiej, której przedstawiciele współtworzą społeczność naszego miasta. To ważne, że mieszkające w Lublinie mniejszości etniczne aktywnie włączają się w życie społeczne i kulturalne miasta. Ich obecność wpływa na wyjątkowy charakter Lublina, który od wieków słynie z tego, że jest miejscem przenikania się różnych kultur – mówi Monika Lipińska, Zastępczyni Prezydenta Miasta Lublin ds. Społecznych.

 

Uczestnicy koncertu obejrzą występy zespołów Angelo Ciurei & Romano Drom oraz Perła i Bracia. Wydarzenie rozpocznie się 4 września (poniedziałek), o godz. 17.00, w Filharmonii im. Henryka Wieniawskiego w Lublinie (ul. M. Curie-Skłodowskiej 5). Udział w koncercie jest bezpłatny. Chęć uczestnictwa należy zgłaszać pod numerem telefonu: 81 466 3050 od poniedziałku do piątku w godzinach 7.30-15.30.

Angelo Ciureja to lider grup Romano Drom i Romano Iło. Charyzmatyczny, niezwykle utalentowany romski wokalista jest laureatem wielu konkursów i festiwali. Mimo młodego wieku świetnie realizuje się w śpiewie tradycyjnym z romskiego repertuaru. Działa na rzecz dzieci i młodzieży romskiej, jako asystent w szkołach i świetlicach w Wałbrzychu. Soliście towarzyszyć będzie grupa Romano Drom składająca się z utalentowanych tancerzy oraz Romano Ìło – krakowski zespół występujący w Polsce i w Europie, wykonujący tradycyjną muzykę romską.

Zespół „Perła i Bracia” wykonuje romską muzykę wokalno-instrumentalną. W swoich interpretacjach artystycznych ociera się o jazz oraz tzw. muzykę świata. Zespół, który ma za sobą liczne występy za granicą, wykorzystuje stare tradycyjne utwory, tworząc autorskie aranżacje muzyczne nawiązujące do swingu czy muzyki bałkańskiej. „Perła i Bracia” realizuje wiele projektów mających na celu wspieranie młodych, utalentowanych artystów. Członkowie grupy prowadzą zajęcia warsztatowe z dziećmi i młodzieżą oraz organizują konkursy artystyczne dla najmłodszych. Liderem zespołu jest Krystyna Markowska, laureatka wielu festiwali, certyfikowana instruktorka tańca i muzyki tradycyjnej Romów.

Miasto stale współpracuje z lokalną organizacją romską – Stowarzyszeniem ROM, która aktywnie działa w Lublinie od 18 lat. Współpraca zaowocowała licznymi projektami wspierającymi lubelską społeczność Romów. Wydział Inicjatyw i Programów Społecznych Urzędu Miasta Lublin nieprzerwanie od 2018 roku realizuje cykl konferencji o szeroko pojętej tematyce dotyczącej społeczności romskiej. W czerwcu br. odbyła się kolejna, piąta edycja. Organizowane w Lublinie spotkania samorządowców i działaczy społecznych potwierdzają, że istnieje ogromna potrzeba dyskusji i wzajemnej inspiracji w zakresie skutecznych działań prowadzących do szerokiej współpracy z przedstawicielami tej mniejszości. Konferencje stały się także ważnym forum wymiany doświadczeń i praktyk samorządowych na temat kształcenia dzieci i młodzieży romskiej. Aktualnie w Lublinie mieszka około 240 Romów.

Koncert organizowany jest w ramach zadania „Konferencja edukacyjna: Społeczność romska – tradycja i współczesność – edycja V i Dni kultury romskiej” z „Programu Integracji Społecznej i Obywatelskiej Romów w Polsce” finansowanego przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Program ma na celu wspieranie rozwoju i wzmacnianie procesów integracji międzykulturowej społeczności romskiej i nieromskiej.

 

designed by net-line.pl