Miasto zaprasza na pikniki rodzinne „Integracje”

Data dodania: 16 czerwiec 2022
Miasto zaprasza na pikniki rodzinne „Integracje”

W każdy weekend lipca i sierpnia Miasto zaprasza na pikniki rodzinne „Integracje”
w 15 dzielnicach Lublina. Animacje, warsztaty, koncerty i spektakle w polskiej i ukraińskiej wersji językowej to zachęta do swobodnej zabawy dla dzieci, a zarazem kontakt ze sztuką dla osób, które znalazły schronienie przed wojną oraz dla samych mieszkańców.

 

Pikniki odbędą się na Czechowie, Czubach, Dziesiątej, Felinie, Kalinowszczyźnie, Konstantynowie, Ponikwodzie, Rurach, Sławinie, w Śródmieściu, na Tatarach, Węglinie, Wieniawie, Wrotkowie
i w dzielnicy Za Cukrownią. Znajdują się tam szkoły z największą liczbą dzieci ukraińskich, które trafiły do naszego miasta w efekcie wybuchu wojny w ich kraju. Dzięki wsparciu finansowemu Fundacji Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej oraz Care International, integracyjna oferta kulturalna trafi więc bezpośrednio do polskich i ukraińskich rodzin, które spędzają wakacje
w mieście. Pikniki rodzinne to część programu „Lato w mieście”. W Lublinie uczy się aktualnie blisko 2000 dzieci i młodzieży w wieku szkolnym, przybyłych do naszego miasta w wyniku wojny.

 

Tegoroczna edycja naszej wakacyjnej oferty dla dzieci jest wyjątkowa ze względu na obecność młodych ludzi, którzy w Lublinie znaleźli schronienie przed wojną w Ukrainie. Zachęcamy tym samym do aktywnego spędzenia czasu i nawiązywania relacji sąsiedzkich. Dzięki naszym partnerom – Polskiemu Centrum Pomocy Międzynarodowej oraz Care International, zapewniliśmy dodatkowe miejsca dla dzieci podczas zajęć sportowych i kulturalnych, zapraszamy też na 15 otwartych wydarzeń plenerowych – mówi Mariusz Banach, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Oświaty i Wychowania.

 

W ramach wsparcia obywateli Ukrainy, którzy znaleźli się w Polsce po wybuchu wojny w Ukrainie, Fundacja Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej realizuje szereg programów wspierających samorządy w udzielaniu pomocy dla uchodźców z Ukrainy. Do tej pory w Lublinie, dzięki uruchomieniu programu Cash for work, pracę otrzymało ponad 60 nauczycieli z Ukrainy. Dodatkowo zatrudniono tłumaczy i prawników świadczących pomoc dla uchodźców. W ramach programu Multipurpose card assistanse wydawano indywidualne karty płatnicze uchodźcom,
na które przez co najmniej trzy miesiące są wpłacane zapomogi dostosowane do wielkości rodziny.  W najbliższym czasie jest przewidywana kontynuacja programu.

 

Pikniki odbędą się we wszystkie weekendy lipca i sierpnia. Wstęp na wydarzenia jest bezpłatny, całkowicie sfinansowany ze środków pochodzących z Fundacji PCPM, która
na
działania integracyjne przeznaczyła blisko 500 tys. zł. Operatorem programu jest Centrum Kultury w Lublinie.

 

Lublin jest miastem, od którego zaczęliśmy pomoc uchodźcom z Ukrainy w Polsce. Inicjatywa „Lato w mieście” jest naturalną kontynuacją tej pomocy. Chcemy, by dzieci które uciekły przed traumą wojny, znalazły w Polsce nie tylko bezpieczny azyl, ale też szansę na integrację ze swoimi polskimi rówieśnikami. Cieszymy się z tego, że Miasto Lublin zdecydowało się na współpracę
z nami także w okresie letnim. Wierzymy, że pomimo wyjątkowych okoliczności, będą to dobre wakacje dla tych dzieci –
mówi Wojciech Wilk, Prezes Fundacji Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej.

 

Wakacyjne spotkania integracyjne rozpocznie specjalna edycja Festiwalu Kultury Rodzinnej
w Parku Ludowym w dniach 25-26 czerwca
. Na program złożą się wydarzenia, które integrują rodzinę jako całość tj. spektakle dla najmłodszych, koncerty, show cyrkowo-muzyczne, pokazy magii i iluzji czy animacje.

 

Naszym celem jest tworzenie i realizacja wydarzeń międzykulturowych. Jako ludzie kultury czujemy powinność zaopiekowania się nowymi mieszkańcami Lublina, którzy obecnie stanowią 1/5 społeczności. Wspólne przeżywanie emocji związanych z uczestnictwem w spektaklach, koncertach i warsztatach to najbardziej efektywny sposób integracji. Zabawy i taniec na świeżym powietrzu podnoszą poziom endorfin, które są najlepszym lekiem na stres – mówi Rafał Koziński, dyrektor Centrum Kultury w Lublinie.

 

W sobotę (2 lipca) piknik integracyjny odbędzie się w wąwozie na Kalinowszczyźnie,
a w niedzielę (3 lipca) do wspólnej zabawy Miasto zaprasza mieszkańców dzielnicy Rury. Terminy i miejsca kolejnych spotkań publikowane będą na stronie akcji „Lato w mieście”.
W programie artystycznym dzielnicowych pikników rodzinnych „Integracje” znajdą się m.in.:

 

Scena InVitro/neTTheatre: Zwierzątka, małe zwierzenia (UA)

Spektakl przed laty spotkał się z bardzo ciepłym odbiorem, zarówno wśród młodej, jak i starszej widowni. Tym razem „Zwierzątka” wracają w całkiem innej odsłonie – przedstawienie prezentowane jest w całości w języku ukraińskim. Bohaterowie zabiorą dzieciaki w magiczną podróż po swoim świecie, gdzie Zajączek, który wszystkiego się boi, dostaje wsparcie swoich przyjaciół, a filozof Jeżyk dzieli się swoimi przemyśleniami z Misiem. Mieszkańcy lasu zaśpiewają także kilka piosenek po ukraińsku, nawet w rytmie rapu.

 

Teatr Sztuczka: Smocza Wieża (PL)

Spektakl porusza zagadnienie przełamywania stereotypów oraz oceniania drugiego człowieka poprzez wygląd czy pochodzenie. Aby prosto, lecz niebanalnie ukazać ten problem młodym widzom, artyści wykorzystują motyw księżniczki w wieży. To historia trudnej i nietypowej przyjaźni księżniczki i smoka, w którą wkrada się bohaterski rycerz. Typowe postaci bajkowe zyskują nietypowe rysy charakteru, by oswoić widzów z tematyką odmienności.

 

Ptaszkowie śpiewali (PL / UA)

Projekt muzyczny skierowany do dzieci, podczas którego zostaną zaprezentowane utwory autorskie, jak i pieśni tradycyjne oraz bajki stworzone przez Ptaszków. Usłyszymy opowieści
o naturze oraz dźwięki inspirowane polską muzyką tradycyjną. Ptaszkowie zaśpiewają w duecie
z wykorzystaniem takich instrumentów jak bęben obręczowy, gitara, klawisze, drumla, perkusjonalia, looper i młynek do kawy.

 

 

 

Teatr Czytelni Dramatu: Brak sensu, Aniołek, Żyrafa i Stołek (PL)

Wesoła i mądra opowieść o przyjaźni i poszukiwaniu sensu w życiu. Żyrafa jest pechowa,
a zwierzęta całej Afryki chowają się przed nią, aby nie ściągnąć na siebie jakiegoś nieszczęścia. Pewnego dnia jednak stanie się coś nieoczekiwanego, co sprawi, że Żyrafa spotka wyjątkowych kompanów, dla których nie będzie kulą u nogi. Spektakl dla widzów od 3 do 93 roku życia.

 

Fundacja Sztukmistrze (dla każdego)

Lubelscy sztukmistrze przygotowali na tę okazję specjalny program integracyjny dla dzieci i rodzin polskich i ukraińskich. Cyrk jest językiem uniwersalnym – bez względu na to, jakim językiem posługujemy się na co dzień, pokazy artystów nowego cyrku są doskonale zrozumiałe dla każdego. W programie znajdą się cykle warsztatów z nowego cyrku i ekwilibrystyki oraz widowiskowe pokazy fire show.

W programie pikników rodzinnych „Integracje” ponadto przewidziane są takie atrakcje,
jak plac zabaw i edukacji, animacje dla dzieci, warsztaty, eksperymenty, gry dawne, szczudlarze czy dmuchańce.

 

Przypominamy, że nadal prowadzone są zapisy na „Lato w mieście bezpośrednio
u organizatorów poszczególnych akcji. Zarezerwowanie udziału dla dzieci i młodzieży uchodźczej z Ukrainy jest możliwe pod numerem telefonu +48 451 192 442 w godz. od 9.00-15.00 w języku ukraińskim. Pełna oferta zajęć, ich terminy, a także zasady uczestnictwa oraz wszelkie informacje organizacyjne są dostępne w formie dwujęzycznej na stronie internetowej www.lato.lublin.eu.

 

 

 

designed by know-line.pl