Międzynarodowy Dzień Muzeów

Data dodania: 18 maj 2023
Międzynarodowy Dzień Muzeów

Międzynarodowy Dzień Muzeów jest obchodzony 18 maja. Został ustanowiony w 1977 roku przez Międzynarodową Radę Muzeów (International Council of Museums), działającą przy UNESCO. Jest okazją do zaprezentowania działań muzeów i wyzwań, przed jakimi stają muzealnicy oraz pokazuje znaczenie tych placówek dla rozwoju społeczeństw. Święto ma zwrócić uwagę na ważną rolę, jaką odgrywają muzea, będące „ważnym środkiem wymiany kulturalnej, wzbogacania kultur i rozwoju wzajemnego zrozumienia, współpracy i pokoju między narodami.”

 

W tym dniu wszystkie wystawy stałe Zamku Lubelskiego, donżon oraz Kaplicę Trójcy Świętej zwiedzić można bezpłatnie!

 

W tym dniu zachęcamy także do głosowania na Muzeum Narodowe w Lublinie w Konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla 2022!

Wystawa „Tamara Łempicka – kobieta w podróży” nominowana została w plebiscycie publiczności 43. edycji konkursu!

 

Celem konkursu organizowanego przez Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zabytków jest wyróżnienie najwybitniejszych osiągnięć polskich muzeów, działających oraz realizujących zadania statutowe w kraju i poza jego granicami oraz wyrażenie uznania dla ich autorów, a także propagowanie najlepszych wzorów działalności muzealnych.

Tamara Łempicka, a właściwie Tamara Rozalia Gurwik-Górska, przyszła na świat prawdopodobnie 16 maja 1898 roku w Warszawie. Niedawno obchodziliśmy 125. rocznicę urodzin artystki! Wystawa była zaproszeniem do świata lat 20. i 30. XX wieku, czyli do niezwykłej epoki podporządkowanej nowemu stylowi, jakim było art déco. Dzieła artystki nierozerwalnie związane z jej życiem, prezentowane były w otoczeniu przedmiotów codziennego użytku – mebli, wyrobów rzemiosła artystycznego, strojów oraz mebli – przybliżały niezwykłe życie Tamary Łempickiej, jednej z największych artystek XX wieku. Na wystawie prezentowane było 265 eksponatów, w tym 60 prac autorstwa najbardziej znanej na świecie polskiej artystki. Wystawa to blisko 4 lata pracy całego zespołu Muzeum Narodowego w Lublinie! Ekspozycję trwającą 5 miesięcy odwiedziło dokładnie 86 667 osób. Zorganizowaliśmy 230 oprowadzań prowadzonych przez zespół kuratorski oraz muzealnych przewodników, 17 warsztatów, wykładów i spotkań.

Swoje głosy oddawać można do 26 maja pod adresem: https://bit.ly/sybilla-2022

 

Zachęcamy do udziału w plebiscycie i wsparcia naszej największej ubiegłorocznej wystawy!

designed by net-line.pl