Międzynarodowy Dzień Teatru

Data dodania: 27 marzec 2012

Międzynarodowy Dzień Teatru obchodzony jest od 1961 roku. W tym roku postanowiliśmy świętować go również w Fundacji Teatrikon, ponieważ teatr nie jest nam obcy! Lubelskie Zwierciadła na stałe wpisały się w program kulturalny miasta, a w tym roku ruszył projekt Spotkajmy się teatralnie, dzięki któremu w pięciu innych miastach Polski odbyły się Spotkania Teatralne Zwierciadła.
Z okazji święta teatru przygotowaliśmy dla Was szereg teatralnych wydarzeń, na które serdecznie Was zapraszamy!

fot. Teatr Trzy Dwanaście z III LO w Lublinie: "Żywoty świętych osiedlowych"

Świętuj z Fundacją Teatrikon Międzynarodowy Dzień Teatru
27 marca 2012

Program:
13:00 – Teatr Trzy Dwanaście z III LO w Lublinie: "Żywoty świętych osiedlowych", reż. D. Arbaczewski- sala czarna/Ośrodek „Brama Grodzka-Teatr NN”

WARSZTATY:
13:30 – 15:00 – teatr tańca- prowadzenie Joanna Belzyt – sala czarna/Ośrodek „Brama Grodzka-Teatr NN”
13:30 – 15:00 – kuglarstwo – prowadzenie Łukasz Wójtowicz – sala czarna/ACK "Chatka Żaka"
16:00 – 17:30 – teatr przedmiotu – prowadzenie Michał Stanowski – sala czarna/ACK "Chatka Żaka"

18:30 – Teatr Scena 21 – Czytelnia Dramatu: Mateusz Pakuła "Wejście smoka. Trailer", reż. D. Adamczyk – sala czarna/ACK "Chatka Żaka"

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.
Mile widziane będzie jednak wsparcie finansowe dla Teatru Trzy Dwanaście, który wybiera się na Ogólnopolskie Konfrontacje Teatrów Młodzieżowych do Łodzi.

UWAGA: Zapisów na warsztaty należy dokonywać wysyłając wiadomość na adres: a.iwanska@teatrikon.org.pl

Więcej informacji:
www.teatrikon.org.pl oraz na www.facebook.com/teatrikon

partnerzy: ACK „Chatka Żaka” oraz Ośrodek „Brama Grodzka-Teatr NN”

Serdecznie zapraszamy, spotkajcie się z nami teatralnie w ten dzień!

Fundacja Teatrikon

#2c

OPISY:
Teatr Trzy Dwanaście z III LO im. Unii Lubelskiej w Lublinie, „Żywoty świętych osiedlowych”, reż. Daniel Arbaczewski

,,<Żywoty świętych osiedlowych> to polska rzeczywistość. Spektakl obrazuje bylejakość i bezsensowność życia ludzi, dla których główną atrakcją są seriale, ,,siłka” oraz różnego rodzaju używki. Łatwo rozpoznawalne motywy sugerują prostotę polskiego społeczeństwa, a szczególnie tych, którym brak perspektyw na życie i są wychowywani przez media. Tytuł spektaklu równocześnie można traktować jako ironię – współczesna świętość jest jedną wielką groteską.”
[Sylwia Tomczyk, gazeta festiwalowa „Piąta Ściana”, IX Spotkania Teatralne Zwierciadła]

Czytelnia dramatu: Mateusz Pakuła „Wejście smoka. Trailer”, wykonanie: Teatr Scena 21, reż. Daniel Adamczyk
„Czytelnia dramatu to projekt zainicjowany przez Daniela Adamczyka, a współtworzony z miesięcznikiem poświęconym dramaturgii współczesnej "Dialog". Przedsięwzięcie to polega na comiesięcznym czytaniu wybranego tekstu, zarówno przez aktorów zawodowych, jak i amatorów.” [Celestyna Kostrubiec, Magazyn internetowy „Teatralia”]

„ to tekst odwołujący się do właściwych pokoleniu autora młodzieńczych fascynacji filmami o sztukach walki. Operuje mitem Bruce’a Lee i jego syna, Brandona, ale też prześmiewa współczesne efekciarstwo w sztuce. A może jest tylko zabawą? Premiera spektaklu z Janem Peszkiem w jednej z ról odbyła się we wrześniu bieżącego roku w Teatrze Łaźnia Nowa w Krakowie.”
[źródło: mmlublin.pl]

Prowadzący warsztaty:

Michał Stanowski
Wychowawca, instruktor teatralny; założyciel i reżyser „Teatru Promienistych”; pomysłodawca i twórca Spotkań Artystów Nieprzetartego Szlaku; twórca Ośrodka Teatralnego w Skrzyniach; prowadzący szkolenia i warsztaty teatralne. W 2008 założył Centrum Arteterapii w Lublinie.

Od 1989 roku prowadzi systematyczną pracę artystyczną z osobami niepełnosprawnymi, inicjuje, organizuje, koordynuje różnorodne działania artystyczne o charakterze integracyjnym, imprezy, przeglądy teatralne, konkursy piosenki, spotkania integracyjne, obozy szkoleniowe, warsztaty teatralne dla i razem z osobami niepełnosprawnymi z terenu Lublina i Lubelszczyzny.

Joanna Belzyt
Z teatrem związana od 14 roku życia. Aktorka, reżyser, tancerka, choreograf. W latach 2005-07 związana z bydgoskim teatrem ruchu ROZRUCHautentyczny. Później twórczyni i choreograf teatru tańca "BelzDancE". Obecnie związana jest z Ośrodkiem Praktyk Teatralnych "Gardzienice" oraz zajmuje się pracą z ciałem w teatrze i świadomością ciała w Centrum ARTEterapii. Działa jako wolontariuszka Nieprzetartego Szlaku i Fundacji Teatrikon.

Łukasz Wojtowicz
Pedagog, animator kultury, menedżer projektów artystycznych i edukacyjnych, żongler. Wielokrotnie prowadził zajęcia kuglarskie i teatralne w różnych częściach Polski i poza jej granicami. Dotychczas najbardziej związany ze Studenckim Teatrem „STOPA” i Lubelską Grupą Sztukmistrzów. Od niedawna włącza się w działania Stowarzyszenia Artystów „Bliski Wschód” oraz Fundacji Teatrikon. Prowadzi studencką grupę teatralną w ramach Przestrzeni Działań Teatralnych ACK UMCS „Chatka Żaka”.

Celem jego zajęć teatralnych będzie rozwijanie sprawności fizycznej aktora oraz przełamywanie barier psychicznych, które blokują swobodną ekspresję ciała.

designed by know-line.pl