Miejska Biblioteka Publiczna w dniach 9-13 grudnia zaprasza:

Data dodania: 09 grudzień 2013


Koncert z cyklu "Biblioteczne wtorki z muzyką klasyczną"
"Mozart w przedświątecznej odsłonie" to tytuł najbliższego koncertu, który odbędzie się
10 grudnia w Filii nr 2 przy ul. Peowiaków 12, o godz. 13.00.

Wolfgang Amadeusz Mozart to znany kompozytor i wirtuoz gry na instrumentach klawiszowych. Razem z Haydnem i Beethovenem zaliczany do klasyków wiedeńskich. Jego utwory zaprezentują uczniowie Szkoły Podstawowej I i II st. im. Tadeusza Szeligowskiego w Lublinie. Przygotowanie koncertu i prowadzenie – prof. Iwona Siedlaczek


I Międzyprzedszkolny Przegląd Kolęd i Pastorałek "Lulajże Jezuniu"
zorganizowany przez Przedszkole nr 85 w Lublinie wraz z Miejską Biblioteką Publiczną.
Filia nr 35, ul. Bursztynowa 20, zaprasza 10 i 11 grudnia 2013 r. w godz. 9.00 – 13.00

Wystąpią dzieci z 36. publicznych i niepublicznych przedszkoli lubelskich, prezentując znane i mniej znane kolędy polskie („Gwiazdy świeciły w noc, gdy przyszedł Pan”, „Bosy pastuszek”, „Jezus malusieńki”, „Lulajże Jezuniu” i inne). W programie inauguracyjnym wystąpią uczniowie ze Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. W. Lutosławskiego w Lublinie. Przygotowanie
i akompaniament – Ewa Dudek – nauczyciel. Prowadzenie przeglądu Aleksandra Fila – Bobrzyk – nauczycielka z Przedszkola nr 85.

Miejska Biblioteka Publiczna im. Hieronima Łopacińskiego
Instytut Historii Sztuki Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego
Lubelskie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych
zapraszają na wykład z cyklu "Sztuka nowoczesna. Korespondencje, pokrewieństwa, syntezy sztuk"
dr Piotr Majewski –
"Wysłowić sztukę – rzecz o metaforyce muzycznej w języku krytyki artystycznej"

11 grudnia 2013, godz. 17.00, Filia nr 2, ul. Peowiaków 12
Mariaże muzyki i obrazu od dawna przybierały rozmaite formy. Najbardziej oczywiste są obrazy przedstawiające tematy muzyczne, ale zdarzało się też, że malarstwo inspirowało muzykę (jak np. Modesta Musorgskiego „Obrazki z wystawy”), a muzyka dawała początek obrazom (jak chociażby cyklowi malarskich „Partytur do baletu Sokrates” Włodzimierza Pawlaka). Jeszcze inną formą wzajemnych relacji pomiędzy sztukami dźwięku i obrazu są poszukiwania powinowactw strukturalno-formalnych, które apogeum osiągnęły w nurtach malarstwa kolorystycznego i abstrakcji lirycznej, a które też wpłynęły na metaforykę muzyczną w język krytyki artystycznej. Natomiast współcześnie coraz częściej spotkać można próby rzeczywistego wiązania sztuki i muzyki, zarówno na wystawach, festiwalach, koncertach, jak też w formie nagrań muzyki tworzonej przez artystów wizualnych. Wykład przybliży wybrane przykłady dzieł inspirowanych muzyczno-plastycznymi relacjami, a także zwróci uwagę na kreacyjny charakter krytycznego i teoretycznego dyskursu towarzyszącego samej praktyce artystycznej rozwijanej na pograniczu sztuk.

Cykl wykładów zadedykowany jest pamięci prof. Małgorzaty Kitowskiej-Łysiak
i prof. Elżbiety Wolickiej-Wolszleger

Otwarcie pokonkursowej wystawy
"Najpiękniejsza kartka bożonarodzeniowa"
11 grudnia 2013 r. w Filii nr 36 MBP w Lublinie, ul. Zygmunta Augusta 15.

Zorganizowany w listopadzie konkurs plastyczny przeznaczony był dla mieszkańców Dzielnicy FELIN. Uczestnicy mieli przygotować jedną kartkę świąteczną w formacie A5 (po złożeniu) wykonaną z papieru, wybranymi przez siebie technikami plastycznymi. Między innymi celami konkursu było umożliwienie zaprezentowania swojego talentu oraz popularyzowanie tradycji świątecznych. ORGANIZATORAMI KONKURSU była Anna Ligienza – Członek Rady Dzielnicy Felin oraz Liderka lokalna w ramach projektu „Akcja–Aktywizacja” w Lublinie. Ponad sto kartek dostarczono do Pani Agnieszki Świstowskiej-Huszaluk z Filii nr 36 MBP, tam też odbędzie się uroczysty wernisaż. Decyzje jury, ogłoszenie wyników konkursu i wręczenie nagród nastąpi podczas Koncertu Bożonarodzeniowego w Szkole Podstawowej nr 52 im. Marii Konopnickiej w Lublinie, ul. Władysława Jagiełły 11 – Integracyjny wieczór rodzinny pt. Jest taki dzień –
w pierwszych dniach stycznia 2014 r.

Religijność i humanizm Biernata z Lublina w świetle "Raju dusznego"
i "Żywota Ezopa Fryga",
to wykład otwarty dr Tomasza Lawendy w ramach cyklu CZWARTKI AKADEMICKIE.
12 grudnia zaprasza Filia nr 2, przy ul. Peowiaków 12, o godz. 9.00.

Biernat z Lublina – polski renesansowy poeta, tłumacz, bajkopisarz. Autor m.in. Raju dusznego oraz Żywota Ezopa Fryga. Przez długi czas uchodził za autora pierwszej książki wydrukowanej w języku polskim. Autor cytatu:
Którzy ciem siedzą z księgami,
Nie mogą być nigdy sami,
Aże kiedy w ciżbie siedzą:
Tam dopiero sami będą.
Źródło: bajka Kto miłuje księgi, nie miewa tęskności

Wykład odbywa się w ramach obchodów 500. rocznicy wydania "Raju dusznego" Biernata
z Lublina" 1513 – 2013

Promocja książki
i wieczór autorski Krystyny Pękalskiej, autorki sagi "Dwa pokolenia".
12 grudnia o godz. 17.00, Filia nr 16, ul. Kasztanowa 1.

W każdej rodzinie kryją się ciekawe historie. Pani Krystynie udało się uwiecznić czasy przodków wplecionych w historię Lubelszczyzny w swojej książce.
Pani Krystynie Pękalskiej święta kojarzą się z wielkim kolędowaniem. Jej ojciec, Czesław Klingiert, wyjmował sfatygowane organki, przecierał je o rękaw i grał stare, tylko jemu znane pastorałki. Po uroczystej kolacji i wspólnym kolędowaniu szedł do swojego młyna, aby uruchomić silnik spalinowy. Dzięki temu z młyńskiego dynama płynął prąd do szopki betlejemskiej. Historii rodziny Klingiertów, którą wyznaczały kolejne, budowane przez pana Czesława młyny, wysłuchał Marcin Jaszak.

designed by know-line.pl