11 grup z Lubelszczyzny zmienia swoje miejscowości w ramach akcji Masz Głos. Aktywiści i aktywistki współpracują z mieszkańcami i władzami samorządowymi żeby w ich gminach żyło się lepiej. Już w kwietniu najlepsi zostaną nominowani do nagrody Super Samorząd.
Co dokładnie robią lubelscy społecznicy?
Prostym sposobem jest troska o jawność informacji w gminie. Zajmuje się nią Miasto Obywatelskie Lubartów, które troszczy się o jawność i dostępność obrad Rady Miasta oraz rozwija wiedzę mieszkańców Lubartowa o działalności Rady poprzez akcję "Szaradzista 50+".
Inni uczestnicy akcji namawiają radnych, by pełnili regularne dyżury i udostępniali mieszkańcom swoje maile i numery telefonów. Wszystko po to, aby radni i mieszkańcy byli w stałym kontakcie.
Tak jak Stowarzyszenie Inicjatyw Lokalnych Tłuściec, które przygotowuje projekt wprowadzenia nazw ulic, w trosce o to, by przestrzeń w ich miejscowości była bardziej czytelna.
Inne organizacje troszczą się o ekologię, a także lokalne zabytki. Organizacje biorące udział w akcji nie są obojętne na swoje otoczenie. Do tej pory w akcji Masz Głos udało się już wspólnie zmienić wiele miejsc np.: plaże, skwery, a nawet zapomniane budynki
Tak jak Przyjaciele Zemborzyc, organizacja, która dąży do utworzenia dzielnicowego miejsca spotkań, by animować lokalną społeczność. Akcja Masz Głos stawia na aktywny udział mieszkańców w kulturze.
"Takich przykładów jest wiele, w całe Polsce. Nasi uczestnicy mają mnóstwo pomysłów na to jak sprawić , żeby władze i mieszkańcy ze sobą współpracowali, a samorząd lokalny oznaczał lokalną wspólnotę”- mówi Joanna Załuska, dyrektor programu Masz Głos, Masz Wybór w Fundacji im. Stefana Batorego.
Uczestnicy akcji Masz Głos nie tylko współpracują, ale również rywalizują. W czerwcu tego roku, gminy, w których najlepiej przebiega współpraca pomiędzy mieszkańcami a władzami zostaną nagrodzone tytułem Super Samorząd.