Pomysł Fundacji Medicover na Mikołajki? Aktywnie! W tym roku Mikołaj zaprosi podopiecznych Programu PoZdro! w Lublinie na wspólny trening z mistrzyniami Polski w piłce ręcznej – zawodniczkami MKS Selgros Lublin! Już 6 grudnia o godz. 18.00 – będzie sportowo, świątecznie i wesoło.
We wtorek, 6 grudnia o godzinie 18.00, w hali sportowo-widowiskowej „Globus”, młodzież z Lublina uczestnicząca w Ogólnopolskim Programie Profilaktyki Cukrzycy i Chorób Cywilizacyjnych PoZdro!,weźmie udział w wyjątkowych zajęciach sportowych prowadzonych przez mistrzynie Polski w piłce ręcznej. Trening przeprowadzą czołowe zawodniczki MKS Selgros Lublin w asyście maskotek drużyny – Kozigrodka i Manii. Dla wszystkich dzieci biorących udział w tym wydarzeniu, fundacyjny Mikołaj przygotował niespodzianki.
– Mikołajkowa inicjatywa Fundacji Medicover ma za zadanie przekonać dzieci, że warto uprawiać sport…nie tylko od święta. Aktywne formy spędzania czasu to również ogromne źródło radości i satysfakcji. Wierzymy, że dzięki udziałowi MKS Selgros Lublin w inicjatywie, ten wieczór będzie wyjątkowy i na długo zapadnie w pamięci wszystkich podopiecznych programu PoZdro! – powiedziała Agnieszka Skowrońska, Koordynator Lokalny Programu PoZdro! w Fundacji Medicover.
– Grudzień to dla MKS Selgros czas ważnych wydarzeń. 4 grudnia rozpoczynają się finały Mistrzostw Europy w piłce ręcznej EHF EURO Szwecja 2016. W składzie reprezentacji Polski jest czwórka zawodniczek z MKS Selgros. Równocześnie, dwa dni później, bierzemy udział w kapitalnej inicjatywie, również dla nas wiele znaczącej. Włączając się w mikołajkową akcję Fundacji Medicover w ramach Programu PoZdro! chcemy zarazić młodych ludzi pasją do piłki ręcznej, niezwykle się cieszymy z tej możliwości. Nasze zawodniczki uwielbiają pracować z dziećmi i młodzieżą, a możliwość poruszenia tak poważnego tematu, jakim jest zapobieganie chorobom cywilizacyjnym i budowanie zdrowego i aktywnego fizycznie społeczeństwa idzie w parze z misją naszego Klubu – powiedziała Marta Daniewska, MKS Selgros Lublin.
O Programie PoZdro!
Celem Programu PoZdro! jest doprowadzenie do poprawy stanu zdrowia uczniów pierwszych klas szkół gimnazjalnych poprzez zmniejszenie ryzyka wystąpienia cukrzycy (zwłaszcza typu 2, do której przyczynia się między innymi niezdrowy styl życia) i innych chorób cywilizacyjnych, np. nadciśnienia tętniczego, czy podwyższonego poziomu cholesterolu oraz podniesienie świadomości zdrowego trybu życia. Fundacja robi to przy pomocy trzech elementów. Pierwszy polega na przeprowadzeniu na terenie szkół dobrowolnych, bezpłatnych i nieinwazyjnych, około 20-minutowych badań przesiewowych: m.in. oceny ostrości widzenia, oceny postawy ciała, sprawności krążeniowo-oddechowej, masy
i składu ciała, co poprzedza informacja skierowana do rodziców (np. podczas wywiadówek). Drugim elementem programu jest przeprowadzenie szkoleń w placówkach edukacyjnych, dotyczących kształtowania i realizacji polityki zdrowotnej na terenie szkół poprzez wykłady skierowane do nauczycieli oraz dostarczenie odpowiednich narzędzi służących edukacji zdrowotnej. W ramach trzeciego elementu programu dzieci z czynnikami ryzyka rozwoju chorób cywilizacyjnych oraz ich rodziny obejmowane są dwuletnią opieką indywidualną. Przeprowadzane są także warsztaty edukacyjne dla rodzin objętych tą opieką. W Gdyni, Fundacja Medicover chce przebadać 6 tysięcy uczniów pierwszych klas gimnazjalnych w ciągu trzech lat. Dodatkowo, w ramach Programu dostępne są także Lekcje Multimedialne (40 000 pakietów), które są bezpłatnie udostępniane każdej chętnej placówce oraz, również bezpłatny, Poradnik PoZdro! – kompendium wiedzy na temat zdrowego trybu życia. Poradnik można pobrać ze strony internetowej Programu PoZdro!
PoZdro! jest jednym z największych programów w Europie, jeżeli chodzi o planowaną ilość przebadanych dzieci. Organizatorzy chcą przebadać w ciągu pięciu lat 30 tysięcy uczniów pod kątem ryzyka wystąpienia cukrzycy typu 2. Rezultat, jaki organizatorzy chcą osiągnąć po zakończeniu programu to około półtora tysiąca osób, które wyjdą z grupy ryzyka zachorowania. Program Pozdro! realizowany jest w Gdyni, Warszawie, Lublinie oraz Wrocławiu.
Fundacja Medicover realizuje program PoZdro! z własnych środków, pochodzących z grantu uzyskanego od założycieli
i właścicieli firmy Medicover – Fundacji Szwedzkiej Rodziny Jochnick’ów o nazwie J&C af Jochnick Foundation. Program powstał w oparciu o najlepsze krajowe i międzynarodowe wzorce, które uwzględniają skuteczne narzędzia zdrowia publicznego stosowane w promocji zdrowia i w tzw. medycynie behawioralnej.
O Fundacji Medicover
Fundacja Medicover została powołana przez Grupę Medicover w 2007 roku. Głównymi zadaniami Fundacji są: szerzenie wiedzy na temat zdrowego i bezpiecznego trybu życia, propagowanie profilaktyki oraz prawidłowej diagnostyki oraz kształtowanie społecznej świadomości dotyczącej konieczności świadczenia profesjonalnych usług medycznych. W oparciu o wiedzę i doświadczenie z zakresu medycyny działalność Fundacji Medicover koncentruje się na edukowaniu, wspieraniu społeczności lokalnych oraz tworzeniu programów, które w sposób pośredni lub bezpośredni przyczyniają się do polepszenia stanu zdrowia i świadomości społeczeństwa. Poza organizacją Ogólnopolskiego Programu Profilaktyki Cukrzycy i Chorób Cywilizacyjnych PoZdro!, Fundacja wspiera także m.in. Interwencyjny Ośrodek Preadopcyjny w Otwocku oraz ośrodek „Ufność” w Częstochowie. W ramach wolontariatu pracowniczego prowadzone są projekty takie jak m.in.: Medicover Runners, czy rajd rowerowy „Razem przeciwko cukrzycy typu 2”. Fundacja Medicover wydaje dwumiesięcznik pod nazwą MedMagazyn.
O Grupie Medicover
Firma Medicover jest liderem na rynku prywatnej opieki medycznej w Europie Środkowo-Wschodniej. Została założona w 1994 r. i dziś obecna jest w dwunastu krajach. Z usług medycznych Medicover korzystają zarówno firmy, jak i klienci indywidualni. W tej chwili firma opiekuje się ponad 400 tys. klientów w Polsce i zapewnia kompleksową opiekę zdrowotną – od profilaktyki, opieki podstawowej aż po leczenie szpitalne.