"Młodość" w Kinie Grażyna

Data dodania: 25 styczeń 2016

[b]W niedzielę 31 stycznia o godz. 16.00 i 18.00 w Kinie Grażyna wyświetlony zostanie nowy film Paola Sorrentina – "Młodość". Ceny biletów to 12 i 10 zł. [/b]

Wybitny kompozytor (Michael Caine) otrzymuje od angielskiej królowej nieoczekiwaną propozycję. Piękna kobieta (Rachel Weisz) chce się dowiedzieć, dlaczego mąż porzucił ją dla dziewczyny (Paloma Faith), od której wszystko ją różni. Słynny reżyser (Harvey Keitel) szuka idealnego zakończenia dla swojego najważniejszego filmu. Charyzmatyczny aktor (Paul Dano), znany z roli w superprodukcji, chce znaleźć prawdziwe życiowe wyzwanie. Miss Universe postanawia wszystkim pokazać, dlaczego to ona jest najpiękniejszą kobietą na świecie. Wielka gwiazda (Jane Fonda) zjawia się po latach, by prosto w twarz powiedzieć mężczyźnie swojego życia, co naprawdę o nim myśli. Kilka letnich dni, podczas których wyjdą na jaw najgłębsze tajemnice, a wystawione na próbę zostanie powszechne pragnienie wiecznej młodości.

Nowy film Paola Sorrentina przypomina niespieszne poprawiny po karnawałowym „Wielkim pięknie”. Wobec poprzedzającego je arcydzieła „Młodość” pozostaje jednocześnie ujmująco bliska i niezaprzeczalnie odległa. Nie ma wątpliwości, że tym razem włoski mistrz snuje opowieść bardziej przystępną, mniej rozbuchaną i po prostu łatwiejszą w odbiorze. Słyszymy na ekranie język angielski, ale kokietujące nas uśmiechy hollywoodzkich aktorów nie oznaczają na szczęście, że Sorrentino poszedł na łatwiznę.

Tak jak w „Wielkim pięknie”, również w „Młodości” wzniosłość miesza się z banałem, humor coraz trudniej odróżnić od tragizmu, a wielkie ambicje są co chwila ośmieszane przez absurdy codzienności. Uniwersalne tematy zyskują wymiar głęboko osobisty, gdyż reżyser – kolejny raz w karierze – opowiada o dylematach artystów. Po obejrzeniu nowego filmu można odnieść wrażenie, że Sorrentino wyznaje to samo credo, które w jednym z wywiadów sformułował Marek Bieńczyk: „Twórz, ale trochę żyj!”. „Młodość” można z powodzeniem odczytać jako opowieść o niespodziewanych trudach związanych z egzekwowaniem tej pozornie błahej zasady.

[b]Scenariusz i reżyseria Paolo Sorrentino. Zdjęcia Luca Bigazzi. Muzyka David Lang. Wykonawcy Michael Caine (Fred Ballinger), Harvey Keitel (Mick Boyle), Rachel Weisz (Lena Ballinger), Paul Dano (Jimmy Tree), Jane Fonda (Brenda), Robert Seethaler (Luca Moroder), Alex MacQueen (posłaniec królowej). Produkcja Indigo Film. Włochy – Francja – Szwajcaria – Wlk. Brytania 2015. Czas projekcji 118 min[/b]

(Zapraszamy do naszego KONKURSU, w którym co tydzień możecie wygrać bilety do Kina Grażyna)

designed by net-line.pl