[b]Zbliża się finał I edycji konkursu Nowych Źródeł. Wśród finalistów reprezentanci zupełnie różnych gatunków – od rocka, przez soul po polską tradycję.[/b]
#1L Z 19 solistów i grup muzycznych, które zgłosiły się do konkursu, komisja wybrała dziesiątkę najlepszych i podzieliła je na dwie kategorie: rockową i poetycko/folkową. Za tą drugą nazwą kryją się łagodniejsze klimaty i przeważają w niej młodzi soliści.
Konkurs był skierowany do artystów, którzy nie przekroczyli jeszcze 25 lat i pochodzą z mniejszych miejscowości województwa podkarpackiego i lubelskiego. – Wybraliśmy osoby twórcze otwarte na rozwój – mówi Maciej Piotrowski ze Stowarzyszenia Folkowisko – Zaskoczyło nas jak ambitną i oryginalną muzykę tworzą ci młodzi ludzie.
Pierwsza część konkursu zostanie przeprowadzona 30 kwietnia w barze RePublika w Tomaszowie Lubelskim. Wystąpią tam zespoły z gitarowym brzmieniem – Malchus (Jarosław), B—17 (Leżajsk), Blant (Łańcut), Spring Rolls (Wilkołaz) i Razem czy Osobno (Tomaszów Lubelski). Chociaż ich wspólnym mianownikiem jest rock, to zróżnicowanie jest spore: od klimatów rodem z angielskich lat 60-tych, przez art-rock po metal.
Druga część zmagań odbędzie się 2 maja w miejscowości Gorajec znanej z Festiwalu Folkowisko. Będzie tam można posłuchać muzyki nieco lżejszej. Wystąpi twórca poezji śpiewanej z Jasła Mateusz Nocek, wokalistki Monika Kowalczyk i Katarzyna Szkutnik oraz dwie, młode grupy nawiązujące do muzyki tradycyjnej – Janki z podkarpackiego Jarocina i Styrta z Siennicy Nadolnej. Na zakończenie wydarzenia, po wydaniu werdyktu jury, wystąpi gwiazda muzyki etno Angela Gaber z Bieszczad, prezentująca niezwykłe połączenie piosenki autorskiej, eksperymentalnej z polską, bałkańską i ukraińską tradycją.
Nowe Źródła nie są klasycznym przeglądem muzycznym. Organizatorzy zapewniają bowiem możliwość wspólnego pobytu finalistów konkursu w ośrodku wczasowym w znanej z Festiwalu Folkowisko wsi Gorajec. Tam odbędą się warsztaty, spotkania z ciekawymi artystami, a także jam-session’y. Finałowy koncert laureatów będzie wyłącznie jednym, choć nie mniej ważnym etapem wydarzenia. Warto zaznaczyć, że przewidziana jest retransmisja występów laureatów w Radiu Rzeszów.
Wyjątkowym przedsięwzięciem, w którym będą mogli wziąć udział finaliści konkursu, będzie rejestracja teledysku dla doświadczonej grupy Joryj Kloc ze Lwowa. Młodzi muzycy będą mogli nie tylko podpatrzeć z boku, jak powstaje plan zdjęciowy klipu, ale również wystąpić w nim. Warto zaznaczyć, że organizatorzy zbierają fundusze na teledysk nietypową metodą – poprzez internetową zbiórkę. Za jej wsparcie można otrzymać niezwykle ciekawe nagrody, jak sesja fotograficzna z zespołem, czy klip-pocztówka z pozdrowieniami z planu teledysku.
Do zbiórki można dołączyć się pod linkiem:
http://www.fundujesz.pl/campaigns/nakrec-sie-dla-polsko-ukrainskiej-imprezy/
#2C
#3C
#4C