Nabór do III edycji Laboratorium Słowa

Data dodania: 06 listopad 2017

Program skierowany jest do młodzieży ze szkół średnich, studentów oraz wszystkich osób zainteresowanych literaturą. Podczas zajęć prowadzący omawiają z uczestnikami nadesłane próbki literackie, przybliżają twórczość znanych pisarzy oraz pomagają rozwinąć praktyczne umiejętności poetyckie, pisarskie i krytycznoliterackie. Uczestnicy programu otrzymują także pomoc w publikacji swoich tekstów oraz przygotowaniu ich do formy „propozycji wydawniczej”. W latach 2017-18 odbędzie się III edycja programu.

""

EDYCJA III – 2017/18

Warsztaty będą odbywały się w godzinach popołudniowych. Projekt trwa od listopada 2017 do maja 2018 r. 
Aby wziąć udział w projekcie należy przesłać swoje zgłoszenie na adres e-mail maciej.tuora@tnn.lublin.pl. Liczba miejsc ograniczona!

 

KOSZT WARSZTATÓW:

7ZŁ/1 SPOTKANIE WARSZTATOWE

By pokryć podstawowe koszty organizacyjne postanowiliśmy, że warsztaty będą płatne. Chcemy jednak, by każdy z uczestników mógł zdecydować za co konkretnie chce zapłacić.  Dlatego spośród przygotowanych przez nas tematów każdy może ułożyć swój własny plan warsztatów, nawigując swobodnie pomiędzy grupą kreatywnego pisania, poetycką i krytycznoliteracką.

 

 

PROGRAM OBEJMUJE:

SZCZEGÓŁOWY PROGRAM WARSZTATÓW: POBIERZ

WARSZTATY KREATYWNEGO PISANIA

Pisz o rzeczach które Cię denerwują, które przerażają, które sprawiają radość – o tych rzeczach warto jest pisać, inne to tylko strata czasu.
Warsztaty Kreatywnego Pisania skierowane są do wszystkich osób, które pragnęłyby rozwijać umiejętność pisania – zarówno tych zaznajomionych z warsztatem literackim jak i amatorów w tej dziedzinie.
Obejmują one niezbędną teorię na temat form literackich ale przede wszystkim skupiają się na praktyce. Uwaga: Na warsztatach wszyscy jesteśmy autorami; możemy przedstawiać swoje własne próby literackie, dyskutować na ich temat, wymieniać się wiedzą i poradami. Chodzi o to, by stworzyć miejsce dla młodych twórców, pisarzy, dziennikarzy.

Prowadzący:
Maciej Tuora – Absolwent dziennikarstwa. Debiutował w 2012 roku. Od 2014 związany z instytucją Dom Słów jako prowadzący warsztaty pisania wykorzystujące metodę „Niebezpiecznego pisania” i dziennikarskiego stylu „Gonzo”. Publikował m. in. w "Swoimi drogami" i "Fabulariach".

WARSZTATY POETYCKIE

Skierowane do osób powyżej 15 roku życia, piszących wiersze oraz prozę poetycką. Podczas zajęć prowadzący omawiają z uczestnikami nadesłane teksty poetyckie. Oprócz pracy z utworami uczestników, analizie poddane zostają wiersze poetów uznanych, zarówno tych należących już do ścisłego kanonu światowego, jak i tych tworzących współcześnie. Podczas spotkań nakreślimy także mapę polskiego rynku wydawniczego, podpowiemy gdzie publikować wiersze, jak zredagować książkę poetycką.  

Oferujemy:

  • Pomoc w rozwijaniu warsztatu poetyckiego uczestników poprzez grupową pracę z ich tekstami.
  • Fachowe porady w zakresie historii i teorii literatury.
  • Rozwijanie “świadomości literackiej” uczestników poprzez grupową pracę z tekstami najlepszych światowych poetów.
  • Zapoznanie z polskim poetyckim rynkiem wydawniczym.
  • Szereg ćwiczeń i zadań rozwijających kreatywność uczestników.
  • Pomoc w prezentacji utworów własnych na forum publicznym.
  • Możliwość stworzenia ciekawej grupy ćwiczeniowej umożliwiającą swobodną wymianę myśli.

Prowadzący:
Kamil Brewiński – Poeta. Wiersze publikował w najważniejszych polskich periodykach literackich. W 2014 roku jego debiutancki zbiór wierszy “Clubbing” został nominowany do nagrody poetyckiej “Silesius”. Jego wiersze były tłumaczone na język angielski. Urodził się i mieszka w Lublinie.

WARSZTATY KRYTYCZNOLITERACKIE

Choć artyści i literaci nigdy tego nie przyznają, uwielbiają krytyków. Bo krytyk to najuważniejszy odbiorca – pierwszy czytelnik, jeden z pierwszych widzów. Krytyk to ktoś, kto zawsze ma swój własny głos – niezależny, bezkompromisowy, czasem bezczelny. To także jeden z tych nielicznych ludzi, którzy potrafią powiedzieć dlaczego coś jest piękne, a coś innego brzydkie. I dlatego tak chętnie czyta się dobrych krytyków. Jeśli masz więcej niż 16 lat, własne zdanie i nie wiesz jeszcze czy wolisz zostać dziennikarzem, czy pisarzem ten warsztat jest dla Ciebie. Będziemy rozmawiać, kłócić się, będziemy też pisać o kulturze i gdy przyjdzie nam ochota: publikować nasze teksty. Warsztaty będą skupione na praktyce krytycznego pisania oraz sposobach odbioru literatury i sztuki. 

Prowadzący:

Grzegorz Jędrek – krytyk literacki, poeta. Zajmuje się poezją najnowszą (zaangażowaną i cybernetyczną) i rewolucjami kultury cyfrowej w literaturze. Jeden z założycieli pisma “Dworzec Wschodni” i portalu "Katedra Krytyki". Na KUL prowadził zajęcia dotyczące wpływu nowych mediów na literaturę. Pracuje w PR, ale życie spędziłby najchętniej na czytaniu.

 

ZAPISY I KONTAKT

Maciej Tuora: maciej.tuora@tnn.lublin.pl
Dom Słów Królewska 17 / Żmigród 1
tel. 81 534 52 33

designed by know-line.pl