Nederlands Dans Theatre 2 w Centrum Spotkania Kultur

Data dodania: 24 czerwiec 2016

24 i 25 czerwca 2016 r. w nieprezentowanych dotąd w Polsce choreografiach wystąpią najlepsi tancerze zespołu Nederlands Dans Theatre 2. Spektakle NDT 2 zainaugurują obchody 20. edycji Międzynarodowych Spotkań Teatrów Tańca, której organizatorami są: Lubelski Teatr Tańca, Centrum Kultury w Lublinie i Centrum Spotkania Kultur.

O NDT

Nederlands Dans Theater jest jedną z najbardziej rozpoznawanych kompanii tanecznych na świecie. Baza NDT, kierowanego obecnie przez brytyjskiego choreografa Paula Lightfoota, znajduje się w Hadze, ale kompania występuje dla międzynarodowej widowni w Europie, USA, Azji i Australii. Od momentu powstania w 1959 roku, grupa ta zbuntowanych pionierów nowego stylu choreografii, zbudowała bogaty repertuar, na który składa się ponad 600 spektakli, stworzonych przez takich mistrzów, jak Jiří Kylián, Hans van Manen, Sol León & Paul Lightfoot, Crystal Pite, Marco Goecke, Johan Inger, Alexander Ekman, Gabriela Carrizo, Hofesh Shechter, Sharon Eyal & Gai Behar.

NDT 2 powstał w 1978 roku, jako młodszy oddział skupiający się na rozwijaniu wschodzących talentów. Jednym z głównych celów tej kompanii jest zapoznanie tancerzy z leksykonem tanecznych języków. Pracując wspólnie zarówno z uznanymi jak i wschodzącymi choreografami, tancerze otrzymują szansę rozwoju w ramach różnych stylów i gatunków, w których wysoka technika tańca jest celem do odnalezienia ich oryginalnego języka artystycznej wypowiedzi jako tancerzy i performerów.

Program NDT 2 Lublin Tour składać się będzie z pięciu choreografii:

„Schubert” i „Some Other Time”, których autorem jest para Sol León & Paul Lightfoot, powstały w ramach obchodu jubileuszu 25-lecia ich twórczości. Obydwa spektakle cechuje dbałość o wysoką technikę taneczną, czerpiącą z baletu, która eksponuje poziom umiejętności NDT 2.

„Mutual comfort” Edwarda Cluga to choreografia pełna szczegółów i jednocześnie bardzo precyzyjna. Clug skłania się ku podkreślaniu osobistego doświadczenia tancerza, nabywanego w procesie twórczym, którego głównym motorem jest odkrywanie wewnętrznych sprzeczności drzemiących w każdym człowieku. W efekcie w swoim spektaklu Clug dzieli się z widzami zaskakującymi momentami piękna i spontanicznej ironii.

„Solo” Hansa van Manena to choreografia dla trójki tancerzy, którzy uosabiają jednego człowieka, zastanawiającego się nad swoim miejscem w świecie. Tempo ruchu wykreowanego przez van Manena jest tak niewiarygodnie wysokie, że choreografia może być jedynie zatańczona przez zmieniających się tancerzy.

W „Cacti” Alexander`a Ekmana, podobnie jak w innych jego choreografiach, bardzo ważną rolę pełni muzyka. Artysta razem z Holenderską Symfonią stworzył zupełnie nową aranżację „Der Tod und das Mädchen” Schuberta. Dodatkowymi instrumentami dla orkiestry stają się tancerze. Choreografia Ekmana prowokuje widownię do refleksji na temat sposobu w jaki sztuka jest postrzegana.

Program wieczoru:

24 – 25 CZERWCA 2016

19:00

SCHUBERT
Choreografia: Sol León & Paul Lightfoot – 6 min

SOME OTHER TIME
Choreografia: Sol León & Paul Lightfoot – 24 min

19:30

PRZERWA
20 min

19:50

MUTUAL COMFORT
Choreografia: Edward Clug – 11 min

SOLO
Choreografia: Hans van Manen – 7 min

20:10

PRZERWA
20 min

20:30

CACTI
Choreografia: Alexander Ekman – 30 min

 

Więcej informacji o wydarzeniu na stronie 20.mstt.pl 

Bilety dostępne na eventim.pl oraz w kasach Centrum Kultury w Lublinie! 

designed by net-line.pl