Warsztaty Kultury w Lublinie zapraszają na dwa inspirujące spotkania w ramach Patterns of Europe. Pierwsze z nich z rysownikiem i ilustratorem Patrykiem Mogilnickim. Porozmawiamy o książce jego autorstwa pod tytułem „Nie ma się co obrażać. Nowa polska ilustracja”. Kwiecień natomiast przyniesie nam spotkanie z Małgorzatą Czyńską autorką książki „Dom polski. Meblościanka z pikasami”. Wstęp na oba spotkania jest wolny.
Nie ma się co obrażać. Nowa polska ilustracja
Kiedy: 22 marca 2018, godz. 18:00
Gdzie: Warsztaty Kultury w Lublinie, Próba Café, ul. Grodzka 5a
Wstęp wolny
Dwadzieścia dwoje młodych polskich ilustratorów i ilustratorek. Kim są? Co ich inspiruje? Jak pracują? Jak widzą – i rysują – samych siebie? W wybranym przez Patryka Mogilnickiego gronie są artystki i artyści posługujący się różnymi stylami i odwołujący do różnych estetyk. Łączy ich to, że mówią mocnym, oryginalnym głosem i wyznaczają nowe trendy w polskiej ilustracji.
Książka zawiera ponad 400 kolorowych reprodukcji, w tym przygotowane specjalnie do tej publikacji autoportrety jej bohaterów. Wśród nich są m.in.: Ada Buchholc, Daniel Gutowski, Gosia Herba, Paweł Jońca, Ola Niepsuj, Dawid Ryski i Maciej Sieńczyk.
Z autorem porozmawia dr Krystyna Rybicka założycielka i prowadząca Ośrodek Książki Obrazkowej OKO w Lublinie.
Podczas spotkania będzie można kupić książkę „Nie ma się co obrażać. Nowa polska ilustracja” w promocyjnej cenie. Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Karakter.
Patryk Mogilnicki – rysownik, ilustrator. Ukończył Grafikę Warsztatową na wydziale Grafiki, Malarstwa i Rzeźby poznańskiej ASP. Urodził się w 1976 roku w Poznaniu, mieszka i rysuje w Warszawie. Ilustracje artysty można znaleźć m.in. w „Gazecie Wyborczej”, „Przekroju”, „Wprost”, „Zwierciadle”, „Playboyu” i „Newsweeku”. Współpracował też z magazynami, m.in.: „Gagą”, „Exklusivem”, „Filmem”, „Smakiem”, „A4 Architekturą”, „Podróżami”. Oprócz ilustracji prasowej artysta projektuje plakaty, okładki płyt i książek, rysuje komiksy.
Krystyna Rybicka – doktor nauk humanistycznych, absolwentka historii sztuki KUL. Zajmuje się problemem kreacji przestrzeni w sztuce współczesnej i grafice użytkowej. Od 1983 r. związana z Miejską Biblioteką Publiczną im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie. Od 1990 r. prowadzi tam Galerię 31, a od 2013 r. Ośrodek Książki Obrazkowej. Zaangażowana w promocję czytelnictwa poprzez cykliczne ekspozycje prezentujące walory estetyczne książki, a w szczególności ilustrację. Współdziała w tworzeniu archiwalnych zbiorów literatury dziecięcej. Czasem publikuje w „Rymsie”, kwartalniku o książkach dla dzieci i młodzieży.
Dom polski. Meblościanka z pikasami
Kiedy: 20 kwietnia 2018, godz. 18:00
Gdzie: Warsztaty Kultury w Lublinie, Próba Café, ul. Grodzka 5a
Wstęp wolny
Publikacja jest zapisem rozmów Małgorzaty Czyńskiej z ludźmi związanymi zawodowo z szeroko rozumianym designem.
Pomysł był prosty: zapytać ludzi związanych zawodowo z dizajnem i projektowaniem wnętrz o wygląd polskich domów, o to, jak mieszkaliśmy kiedyś, jak mieszkamy dziś, jak zmieniają się nasze gusta i o czym marzymy. Byłam też ciekawa, czy zainteresowania i pasje moich rozmówców wynikają z atmosfery ich rodzinnych domów oraz do jakiego stopnia ich własne domy są uzewnętrznieniem ich charakterów, potrzeb i poglądów. Chciałam się dowiedzieć, jak mieszkają ludzie, których projekty – meble, szkło, porcelana, tkaniny – trafiają do wielu polskich mieszkań. Od strony materialnej domu przeszliśmy więc do historii z dzieciństwa, rodzinnych opowieści, bo dom to przecież znacznie więcej niż cztery ściany umeblowane w takim czy innym stylu, to wspomnienia, emocje, ambicje i pragnienia. Refleksje nad domem zataczały więc coraz szersze kręgi – obejmowały kwestie obyczaju, języka, kultury, mody, urody życia, poszukiwania wzorców i mentalności Polaków. Z tych bardzo osobistych opowieści wyłaniają się historia polskiego dizajnu i historia projektowania mieszkań, uzupełnione rozmowami z historykiem sztuki i socjologiem. Termin „dom polski” okazał się bardzo pojemny, rozciągnął się na kraj, miasto, krajobraz, błękit nieba i zapach śliwek. – Małgorzata Czyńska, autorka książki.
Rozmówcy: Tomasz Augustyniak, Beata Bochińska, Marek Cecuła, Basia Dereń-Marzec, Danuta Duszniak, Maja Ganszyniec, Zbigniew Horbowy, Marek Krajewski, Teresa Kruszewska, Boris Kudlička, Hanna Rechowicz, współtwórczynie programu „Standard”: Krystyna Arska-Perepłyś, Viola Damięcka, Agnieszka Putowska-Tomaszewska; Piotr Voelkel, Oskar Zięta.
Z autorką porozmawia socjolog dr Aleksandra Kołtun.
Podczas spotkania będzie można kupić książkę „Dom polski. Meblościanka z pikasami” z ilustracjami Joanny Grochockiej w promocyjnej cenie. Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Czarne.
Małgorzata Czyńska – z wykształcenia historyk sztuki, z zawodu dziennikarka. Współpracuje z „Wysokimi Obcasami”, magazynami o wnętrzach, projektowaniu i modzie. Autorka tekstów o sztuce, wywiadów z artystami, portretów, specjalistka od historii mody i dizajnu, kuratorka wystaw. Stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Autorka książek: „Najpiękniejsze. Kobiety z obrazów”, „Kobro. Skok w przestrzeń”, „Kobiety Witkacego. Harem metafizyczny” oraz wywiadu rzeki z Edwardem Dwurnikiem „Moje Królestwo”. Laureatka Nagrody Literackiej Juliusz za książkę „Kobro. Skok w przestrzeń”.
Aleksandra Kołtun – badaczka zatrudniona w Instytucie Filozofii UMCS. Naukowo interesuje się koncepcjami funkcjonowania wiedzy we współczesnym świecie; bada, jak nasze otoczenie fizyczne i społeczne wpływa na nasze procesy poznawcze takie jak rozumienie, przetwarzanie informacji czy podejmowanie decyzji. Koordynatorka badań wpływu lubelskich festiwali plenerowych na rozwój miasta, współautorka badań diagnostycznych i ewaluacyjnych w projekcie Bardzo Młoda Kultura, wieloletnia współpracownica Fundacji T.E.A.M. Teatrikon.