Noc Kultury 2022 dla każdego

Data dodania: 01 czerwiec 2022
Noc Kultury 2022 dla każdego

Noc Kultury 2022 | wybrane atrakcje dla par

 

 

W nocy 4/5 czerwca 2022 r. odbędzie się 16. edycja Nocy Kultury w Lublinie. W programie festiwalowym znajduje się całe mnóstwo wydarzeń, na które warto się wybrać. Co zobaczyć z żoną? Jakie wydarzenia zainteresują narzeczonego? Jakie artystyczne instalacje przypadną do gustu zakochanym?

 

Lubelska Noc Kultury już w najbliższy weekend. Jak wiecie to festiwal, który nieustannie zaskakuje swoją różnorodnością. Ogromna ilość wydarzeń tworzy niepowtarzalny klimat a sztuka ożywia miejsca nieznane lub zapomniane. Jak z tego wybrać?  Postanowiliśmy zapytać kilka osób, o ich nocokulturowy rozkład jazdy. Może to Was zainspiruje! Dziś przedstawiamy plany Tomka i jego żony Magdy, małżeństwa z Warszawy.

 

Tomek na co dzień zajmuje się marketingiem. Wraz z żoną pochodzą z Lublina ale od kilku lat mieszkają w Warszawie. Są małżeństwem z rocznym stażem, które lubi wspólnie spędzać wolne chwile. Często podróżują i jeżdżą na koncerty. Od kilku lat biorą udział w Nocy Kultury.

 

– Od 4 lat mieszkamy w Warszawie i dlatego nie jesteśmy na bieżąco z lubelską ofertą kulturalną miasta ale Nocy Kultury nie możemy przegapić. To nasz ulubiony festiwal, ze względu na dużą różnorodność programową. Mamy już wybrane wydarzenia, które koniecznie chcemy zobaczyć. Magdę bardzo zaciekawiła interaktywna instalacja na Błoniach pod Zamkiem i tańczące flagi na placu Łokietka. Z pewnością przejdziemy się na koncert chóru UMCS- kilka lat temu sam studiowałem na tej uczelni, piękne czasy. Planujemy również zobaczyć wystawę fotograficzną „Lublin i jego mieszkańcy” oraz obejrzeć film w Perle. Spacerując po mieście na pewno porobimy wiele ciekawych zdjęć.- opowiada Tomek.

 

Punkty Nocy Kultury wybrane przez Tomka i jego żonę Magdę:

19.00-23.00 | Lublin i jego mieszkańcy | Plac po Farze przy budynku MDKul. Grodzka 11
Instalacja fotograficzna w formie mozaiki Adriana Tarnowskiego z pracowni fotografii artystycznej i użytkowej pod kierunkiem Anny Borowskiej.

19.00-02.00 | „Lublin nad łąką przysiadł. Sam był – i cisza” – Poemat o mieście Lublinie J. Czechowicza – instalacja EKO-ART Instytutu Sztuk Pięknych| plac Po Farze
Projekt inspirowany „Poematem o mieście Lublinie” J. Czechowicza. Praca wykonana z wikliny – surowca, który jest alternatywą dla innych nowoczesnych technologii i mediów używanych przez artystów do tworzenia form w przestrzeni publicznej. Łączy w sobie pierwiastki przyrodnicze i kulturowe.
Autorzy: Aleksandra Lalik, Karolina Kawalec

 

 

19.00-23.00 | Kultura to my | Błonia pod Zamkiem
Wszystkie instalacje i prace z Nocy Kultury tworzy się dla biorących w niej udział ludzi, pokazując im w trakcie tego wydarzenia jak wygląda sztuka i jakie zachowania bądź emocje może wzbudzać. A wzbudza je w odbiorcy autor poprzez swoje dzieło – świadomie lub nieświadomie. Kieruje się tym, by przekazać swoje odczucia i myśli lub specjalnie dąży do tego, by wywołać konkretne reakcje u odbiorców, co jest pewną formą narzucenia. A gdyby tak zamienić role i teraz to odbiorca mógłby wyrazić siebie?

Autorzy: Ola Smolińska, Rafał Pałka pod kierunkiem Pawła Adamca

 

19.00-02.00 | Paradise Lost II – instalacja Jarosława Koziary | plac Po Farze

Na Starym Mieście będziemy mogli zasmakować raju utraconego: zobaczymy drzewo wiadomości dobrego i złego oraz wielkiego węża. Poemat Miltona kończy się wygnaniem pierwszych ludzi z raju. Poeta podkreśla jednak, że Opatrzność nie opuściła ludzi, ale pozostała dla nich przewodnikiem. Czas pokaże, jak trafna i dosłowna była metafora autora instalacji.

 

19.00-20.00 | Dotknij nieba nocą… – koncert chóru UMCS | Wieża Trynitarska

Ul. Królewska 10, Lublin

Od godziny 19.00 odwiedzającym wieżę na najwyższym poziomie będzie towarzyszyć muzyka na żywo w wykonaniu chóru UMCS.

 

19.00–2.00 | Kwiaty piekieł | Grodzka 7– patio
Ceramiczna realizacja niezwykłego projektu rzeźbiarskiego pn. ,,Kwiaty piekieł” luźno inspirowanego ,,Boską komedią” Dantego Alighieriego. Prezentacji niezwykłych form będzie towarzyszył głos Krystyny Czubówny.
Autorzy: studenci WA UMCS

20.00-20.30 | Sbandieratori i tańczące flagi w przestrzeniach miasta | plac Łokietka, Brama Krakowska, plac Rybny

Sbandieratori Belriguardo to zespół historycznej żonglerki flagami. Wzorowany na włoskim sporcie i tradycji. Zespół pokazuje dynamiczne ewolucje, których podstawy poznał dzięki warsztatom z włoskim mistrzem żonglerki – Gabriele Mandula Mantovani. Sbandieratori Belriguardo to nie tylko żonglerka flagami, ale i przyjaźń, dobra zabawa, pasja i widowisko.

22.00-01.00 | Pokazy mappingów studentów WA UMCS | Pałac Czartoryskich, plac Litewski

Po raz kolejny piękna fasada budynku na placu Litewskim zamieni się w wielobarwną i dynamicznie zmieniającą się przestrzeń. Dzięki pomysłom i pracy studentów UMCS będziemy mogli obserwować, jak architektura się zmienia, a nawet najbardziej baśniowe marzenia stają się możliwe. Projekcja animacji, światła i dźwięku będzie miała miejsce na fasadzie Pałacu Czartoryskich.

Autorzy: studenci WA UMCS

 

22.15-00.55 | Noc w Browarze: „Szklane negatywy”, reż. Jan Borowiec – projekcja filmowa | Perła – Browary Lubelskie S.A., Bernardyńska 15

Podczas remontu kamienicy w Lublinie w 2010 roku robotnicy natrafili na ścianę, której nie było na planach budynku. W ukrytym za nią schowku odkryli zbiór zdjęć wykonanych na szkle. Kolekcja zawiera ponad 2 700 szklanych negatywów przedstawiających ludzi, którzy mieszkali w Lublinie prawie 100 lat temu. Autor filmu razem z Tal Schwartz, wolontariuszką z Ośrodka Brama Grodzka – Teatr NN, poszukują odpowiedzi na pytania, kto wykonał zdjęcia, a także kim są ludzie przedstawieni na fotografiach. Śledztwo prowadzi do Izraela, gdzie docierają oni do osób, dzięki którym tajemnica kolekcji może zostać odkryta.

 

20.00 – 00.00 | Nocna Moc Rocka – koncerty zespołów rockowych | Rider’s Pub, ul. 3 Maja 9
Nocna Moc Rocka to szeroki przegląd zespołów grających najróżniejsze odcienie muzyki rockowej – od akustycznych, balladowych utworów po mocniejsze brzmienia. Na scenie zaprezentują się zarówno młode zespoły, które stawiają pierwsze kroki w muzycznym światku, jak i doświadczone grupy niekiedy z kilkoma płytami na swoim koncie.

 

 

O nocy kultury:

Po raz 16. uliczki Starego Miasta staną się najbardziej niezwykłymi zakątkami Europy. W nocy z soboty na niedzielę, 4/5 czerwca, wszystko może się zdarzyć! Będziemy wspólnie zachwycać się Lublinem jako miastem niezwykle klimatycznym, które na te kilka godzin zamieni się w raj dla wszystkich miłośników sztuki i dobrej zabawy. Bramy znów staną się świetlistymi instalacjami, place i skwery scenami muzycznymi, a uliczki Starego Miasta zaskoczą nawet stałych bywalców!

Noc Kultury to święto Lublina. To spotkanie artystów, animatorów, różnych środowisk kulturalnych i tych, którzy chcą ten wieczór po prostu spędzić w gronie przyjaciół. Uczestnicy stają przed trudnym wyborem. Do zobaczenia jest bowiem ponad setka atrakcji, a czas jego trwania to zaledwie kilka godzin.

 

Cały program dostępny na stronie internetowej www.nockultury.pl

 

Noc Kultury | 4/5 czerwca 2022 | Stare Miasto, Lublin | Wstęp wolny

Organizatorem festiwalu są Warsztaty Kultury w Lublinie.
Projekt realizowany przy wsparciu Miasta Lublin.

Patronat honorowy nad projektem objął Prezydent Miasta Lublin – Krzysztof Żuk.

Patroni medialni: TVP 2, TVP Kultura, TVP3 Lublin, Polskie Radio Lublin, Gazeta Wyborcza
Sponsorzy: VIVO! Lublin, Perła – Browary Lubelskie S.A.

Ponadto w programie festiwalowym Warsztatów Kultury w Lublinie:

Wschód Kultury – Inne Brzmienia | 7–1 0 lipca 2022 | Błonia pod Zamkiem w Lublinie
Carnaval Sztukmistrzów | 28–31 lipca 2022 | Stare Miasto w Lublinie
re:tradycja – Jarmark Jagielloński | 19–21 sierpnia 2022 | Stare Miasto w Lublinie

designed by know-line.pl