Noc Kultury 9-11 października odwołana

Data dodania: 29 wrzesień 2020
Noc Kultury 9-11 października odwołana

Szanowni Państwo,

w związku z wprowadzeniem od 10 października 2020 r. (sobota) strefy żółtej COVID-19 na terenie całego kraju i związanej z nią obostrzeń (ograniczenie zgromadzeń), Warsztaty Kultury w Lublinie, w trosce o bezpieczeństwo mieszkańców podjęły decyzję o odwołaniu tegorocznej Nocy Kultury.

Noc Kultury była zaplanowana w formie bezpiecznego spaceru, ale sytuacja w ostatnich dniach drastycznie uległa zmianie.

Dbajmy o siebie i bliskich.

 

Miastoczułość

 

Tegoroczna Noc Kultury będzie Miastoczuła. To oznacza, że spojrzymy na nasze miasto inaczej niż zwykle; dostrzeżemy to, co na co dzień ukryte, zachwycimy się tym, co za dnia niedoskonałe. W trosce o bezpieczeństwo związane z panującą pandemią COVID-19 tegoroczna Noc Kultury będzie inna.  Zapraszamy na spacer (9-11 października uliczkami i zaułkami Starego Miasta w Lublinie, aby odwiedzić miejsca, w których ukryją się świetlno-muzyczne niespodzianki. Towarzyszyć nam będzie muzyka Krzysztofa Pendereckiego, głos Krystyny Czubówny, a kiedy zajrzymy do jednego z podwórek przywita nas ponad tysiąc szklanych podświetlonych baloników.

 

Lublin to przede wszystkim Ludzie, czyli mieszkańcy i jego przyjaciele. To Miejsce: drzewa, chodniki, budynki, ulice… To słowo, które tak często wpisujemy w różnych rubrykach i tabelkach, to słowo, które większość z nas nosi codziennie przy sobie wydrukowane w dokumentach osobistych. Jest tak blisko. Bliskość rodzi czułość. Czułość to troska, jest oznaką miłości i wrażliwości – mówi Joanna Wawiórka-Kamieniecka, dyrektor Nocy Kultury. – Zapraszamy do serdecznego spojrzenia na miasto, do odkrywania jego niedoskonałego piękna, niepozbawionego rys i zmarszczek. Podczas dwóch październikowych nocy Lublin zmieni swoje oblicze nie do poznania. Nie będzie udawał podlotka – okaże się dojrzały, piękny, mądry i będzie miał wiele do powiedzenia. Podczas tegorocznej Nocy Kultury spojrzymy na nasze miasto z czułością.

 

 

Program Nocy Kultury, wszystkie instalacje można oglądać w godz. 19.00–0.00:

 

Zaczynamy od niespodzianki!

Podwórko tysiąca baloników

Balony i baloniki towarzyszą Nocy Kultury od dawna… Tym razem zapraszamy gości na rzadko uczęszczane podwórko, które ukaże się w zupełnie nowej odsłonie. Ustrojone tysiącem pięciuset kolorowych szklanych baloników stanie się jedną z najbardziej magicznych nocokulturowych przestrzeni.

Gdzie: tego nie zdradzimy! Szukajcie w okolicach Rynku!

 

P87end i „Cykliczna nocna migracja człowieka nocokulturowego”

Noc Kultury zawsze zaprasza do nieuczęszczanych na co dzień przestrzeni. Tym razem będą to nieutarte ścieżki muzyczne. Czasem warto zajrzeć tam, gdzie nie zaglądaliśmy. Może temu towarzyszyć strach, brak pewności, czy to co spotkamy nie jest dla nas zbyt obce. Taka może wydawać się muzyka Krzysztofa Pendereckiego. Pandemia nie pozwoliła nam godnie uczcić jego śmierci. Pewnie i na to przyjdzie czas. W Noc Kultury wybierzmy się w podróż; podczas spaceru uliczkami Starego Miasta usłyszymy z głośników aż 87 utworów mistrza.

29 marca 2020 w wieku 87 lat zmarł w Krakowie Krzysztof Penderecki. Spacerowi dźwiękowemu będzie towarzyszyć tekst „Cykliczna nocna migracja człowieka nocokulturowego”, który przeczyta Krystyna Czubówna.

Gdzie: nocokulturowe lokalizacje

 

 

 

Miejskie misie

Jest wiele historii, które tłumaczą powstanie pierwszego pluszowego misia, niektóre dość makabryczne… Jedno jest pewne: tworzenie takich zabawek to sztuka! Przedstawiamy Wam misie, które powstały w marcu podczas warsztatów z Yaniną Kazak (Białoruś), a później zostały zabrane na spacer po rzadko uczęszczanych podwórkach Starego Miasta. Miejskimi misiami opiekował się i fotografował Ignac Tokarczyk.

Gdzie: ulica Ku Farze

 

OCZYwiście Perła

Instalacja artystyczna zaprojektowana i wykonana przez Karolinę Karpińską, składająca się z trzydziestu wielkoformatowych oczu wykonanych ze szkła. Każde z nich jest niepowtarzalne i jedyne w swoim rodzaju, ponieważ szkło podczas wypalania zawsze nas odrobinę zaskoczy.

Wyobraźcie sobie wielkie przezroczyste oczy, jak z przedziwnego snu, albo baśni i nastrojowe oświetlenie…. OCZYwiście musicie to zobaczyć!

Gdzie: Perła – Browary Lubelskie S.A., ul. Bernardyńska 15

 

Brama Małego Księcia

Doskonale wiemy, że najważniejsze jest niewidoczne dla oczu, ale pragniemy Wam coś pokazać. „Sądzę, że dla swej ucieczki Mały Książę wykorzystał odlot wędrownych ptaków” – grupa Bombardowanie Włóczką postanowiła wydziergać ten właśnie moment. Oprócz tego zaprezentujemy część zbioru książek pt. „Mały Książę” wydanych w najróżniejszych językach świata. Właścicielką kolekcji jest Emilia Kietlińska-Drozd, która zbiera te książki od ponad dwudziestu lat. Partnerem instalacji jest Ikea i Skende.

Gdzie: ul. Archidiakońska 1/brama

 

re4rest – to autorski i pionierski projekt Patki Smirnow i Kariny Królak. Przez wiele miesięcy od 2016 do 2019 roku artystki przetwarzały materiał z odzysku – butelki PET znalezione w stolicy i zbierane przez rodziny oraz znajomych. Z kilkunastu tysięcy zebranych dotąd butelek powstała dżungla, ogród, reuprawa roślin egzotycznych. Każda część wykonywana jest ręcznie i barwiona ekologicznymi lakierami. Artystki zmieniają odpady w dzieła sztuki.

Gdzie: ul. Jezuicka 16

 

Konkurs na mapping – rozstrzygnięcie!

W tym roku po raz kolejny na Pałacu Czartoryskich w Lublinie pojawi się mapping. Zobaczymy prace konkursowe nadesłane przez lubelskich artystów, a także twórców z innych miast Polski, nie zabraknie akcentów z Francji, czy Japonii. Ujrzymy zmieniające się cienie na obiekcie, poruszające się elementy architektury, zmiany kolorów, ruchome elementy, oraz wiele innych efektów świadczących o wyobraźni i umiejętnościach autorów.

Gdzie: Pałac Czartoryskich/fasada

 

Walka postu z karnawałem

„Dusza moja – pragnie postu, ciało – karnawału!” – pisał Jacek Kaczmarski w utworze zainspirowanym obrazem „Walka karnawału z postem” Pietera Bruegla. A co na ten temat ma do powiedzenia Jarosław Koziara? Przekonajmy się sami…

Gdzie: ul. Grodzka

 

 

Miejska dżungla

Praca inspirowana jest złożonością lasów deszczowych, układami poszczególnych pięter roślinności i zróżnicowaniem ich zestawień teksturalnych. Do stworzenia instalacji wykorzystane zostały plastikowe rośliny z odzysku, naśladujące formą i kolorem egzotyczne gatunki flory.

Gdzie: Jezuicka 16

 

Powidoki – uliczka wspomnień Nocy Kultury

Jesień to doskonały czas, by wspominać. Zapraszamy do nocokulturowych reminiscencji z ostatnich lat. Od pewnego czasu kolekcjonujemy pamiątki z minionych edycji Nocy Kultury i postanowiliśmy wyjąć z szafy naszą menażerię.

Gdzie: ul. Jezuicka

 

Rybak z Rybnej

Wiele osób nie wie, że lico elewacji Bramy Rybnej zdobiła dekoracja malarska autorstwa Władysława Filipiaka, obecnie prawie niewidoczna w świetle dziennym. A w świetle nocnym? Zapraszamy do obejrzenia instalacji Bartłomieja Polaka.

Gdzie: Brama Rybna (fasada)

 

Miejskie poduszeczki zapachowe

Jak pachnie Lublin? Poduszeczki zapachowe w rozmiarze XXL powstały w ramach warsztatu Sztuka zabawy: Projekt zapach. Podczas zajęć dzieci tworzyły zapachową mapę Starego Miasta. Okazało się, że miejscem, które według dzieci najbardziej potrzebuje takich odświeżaczy jest…śmietnik przy ul. Ku Farze.

Gdzie: ulica Ku Farze

 

Krawacianki

Sukienki zrobione z krawatów. Krawaty posłużyły do stworzenia „Krawatoskady” – instalacji wykonanej z kilku tysięcy krawatów, które podarowali mieszkańcy, a którą zaprezentowaliśmy podczas Nocy Kultury 2018. To była instalacja-potok, który niósł ze swym nurtem opowieści i wspomnienia kilkuset darczyńców. Wykonana została pod kierunkiem Pawła Adamca przez studentów Architektury Krajobrazu KUL i słuchaczy florystyki Szkoły Policealnej Pracowników Służb Społecznych. Podczas tegorocznej edycji Nocy Kultury zobaczymy kolejną odsłonę magicznych krawatów, tym razem będą to sukienki, niczym z bajkowej krainy…

Gdzie: Plac Po Farze

 

Planeta Lublin – instalacja artystyczna inspirowana tradycyjnym globusem, na którym całym światem staje się jedno miasto. Jak wydobyć ze świata jego kawałek i stworzyć z niego samodzielną, skończoną rzeczywistość; zamienić miasto w cały świat? Planeta Lublin to oczywiście nie dosłowny, lecz wyobrażony świat, kraj pełen nowych połączeń i możliwości.

Gdzie: Pl. Łokietka

 

Miastoczułość: klon i robinia – czerwcowa Noc Kultury została przeniesiona na jesień z powodu pandemii. Mimo to, zastanawialiśmy się jak w pierwotnym terminie (6 czerwca) moglibyśmy zrealizować hasło tegorocznej edycji: Miastoczułość? Doszliśmy do wniosku, że jednym z najpiękniejszych sposobów okazania czułości miastu jest posadzenie nowych drzew. Przedstawiamy: Klon zwyczajny oraz Robinia akacjowa.

Gdzie: ul. Radziwiłłowska (klon), ul. Wróblewskiego (robinia)

 

 

 

 

Organizatorzy: Warsztaty Kultury w Lublinie Miasto Lublin

Patronat honorowy objął Prezydent Miasta Lublin Krzysztof Żuk

Patroni medialni: TVP 2, TVP Kultura, TVP 3 Lublin, Radio Lublin

Sponsorzy: Perła – Browary Lubelskie S.A., Skende, Ikea

Aktualny program na: www.nockultury.pl

 

designed by net-line.pl