Noc Kultury, jeden z największych lubelskich festiwali, to kilkaset wydarzeń odbywających się w przestrzeni miasta, w ciągu zaledwie kilku godzin. Jest jak kwiat paproci – rozkwita tylko w jedną noc i znika. Pozostają tylko wspomnienia i piękne fotografie. Nie sposób zobaczyć wszystkiego co dzieje się w tym wyjątkowym czasie. Warsztaty Kultury w Lublinie chcą to zmienić i przypomnieć niektóre atrakcje. Szczególnie te, które były przeznaczone dla kameralnej publiczności. W ostatni weekend września ruszają pierwsze warsztaty inspirowane nocokulturową energią!
Wiklinowe kosze rowerowe
Kiedy: 30 września – 1 października, godz. 10.00-14.00 – warsztat dwudniowy
Gdzie: Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 7
Podczas 10. edycji Nocy Kultury, na placu przy Klasztorze oo. Dominikanów mogliśmy wziąć udział w warsztatach plecionkarskich. Teraz ponownie mamy taką możliwość. Jeśli rower to twój ulubiony środek transportu i masz ochotę przyozdobić go praktycznym, pojemnym koszem na codzienne zakupy lub wypad za miasto, w Warsztatach Kultury nauczysz się jak samodzielnie takie cudo wypleść. Wykonany z wierzby koszyk z pewnością wyróżni Twoje dwa kółka!
Warsztaty poprowadzi Karolina Karpińska (Fundacja Warsztat) – artystka specjalizująca się w wikliniarstwie i szkle artystycznym. Założycielka salicarium (ogrodu wierzbowego) oraz ścieżki dydaktycznej o wikliniarstwie i roli wierzby w kulturze w Strzelcach. Więcej informacji o prowadzącej można znaleźć na stronie fundacjawarsztat.pl.
Na warsztaty warto zabrać ubrania „robocze” lub fartuchy.
Zapisy: warsztaty dla osób 16+. Udział bezpłatny, liczba miejsc ograniczona. Zapisy ruszają 25 września o godz. 10:00 Miejsce można zarezerwować przez formularz, który będzie dostępny na stronie Nocy Kultury oraz Warsztatów Kultury.
Ruchome obrazy – uliczny teatr marionetek
Kilkuminutowej porcji magii, przygotowanej przez Agnieszkę Soszyńską i Dominikę Sergiej, mieliśmy okazję doświadczyć podczas tegorocznej edycji Nocy Kultury. Przedstawiona przez nie historia zainspirowana jest unikatowymi szklanymi negatywami zdjęć z lat 20. i 30. XX wieku znalezionymi na strychu kamienicy Rynek 4 w Lublinie. Scenariusz powstał jedynie na podstawie zachowanych na szkle obrazów. Główne postaci tej historii to fotograf Abram Zylberberg oraz dwie dziewczynki. Teraz, kiedy festiwalowe emocje już dawno opadły, będziemy mogli zobaczyć spektakl ponownie, a także wziąć udział w warsztatach z robienia marionetek.
Informacje o terminie i miejscu oraz zapisach już wkrótce na stronie Nocy Kultury oraz Warsztatów Kultury.
Origami
Warsztaty, które w tym roku w nocokulturowej Strefie Twórczości i Inspiracji na Błoniach pod Zamkiem prowadził Marcin Struski, to kilkugodzinna przygoda z precyzją i papierem. Sztuka składania papieru powstała ok. roku 700 w Chinach. Dziś uważa się ją za tradycyjną sztukę japońską, ponieważ właśnie w tym kraju origami rozwinęło się najbardziej. W XX w. ostatecznie ustalono, że w procesie robienia klasycznego origami nie należy ciąć, kleić i dodatkowo ozdabiać. Jakimi technikami można się posługiwać? Tego dowiedzą się uczestnicy warsztatów.
Informacje o terminie i miejscu oraz zapisach już wkrótce na stronie Nocy Kultury oraz Warsztatów Kultury.
Warsztaty oraz wydarzenia artystyczne inspirowane minionymi edycjami Nocy Kultury będą nam towarzyszyć przez cały rok. Warto zaglądać na stronę Nocy Kultury nie tylko w czerwcową noc.
W 2017 roku Lublin świętuje Wielki Jubileusz 700-lecia lokacji miasta na prawie magdeburskim. Przeżywając wspólnie ten niezwykły rok, chcemy inspirować się naszym dziedzictwem, umacniać poczucie dumy z Lublina, a także rozwijać miasto dla przyszłych pokoleń. Warsztaty Kultury w Lublinie współtworzą program obchodów tego wielkiego lubelskiego święta.