Noc Kultury | Więcej światła!

Data dodania: 28 maj 2015

[b]Podczas Nocy Kultury mogliśmy już poczuć niezwykłe energie miasta. Teraz będziemy mogli je także zobaczyć. A to wszystko za sprawą kilkudziesięciu instalacji świetlnych, które zabłysną tej nocy w przestrzeni Lublina. Spacer w poszukiwaniu świetlistych punktów stanie się ekscytującą wyprawą![/b]

[b]Świeciuchy[/b]
Za sprawą Jarosława Koziary i Niezależnej Grupy Projektowej Piękno Panie, przy wsparciu firmy Elmax, ulica Żmigród przeobrazi się w wyjątkową instalację artystyczną – Świeciuchy. Ponad głowami przechodniów, na całej długości ulicy rozwieszonych zostanie 300 niepowtarzalnych lampionów, wykonanych z różnorodnych sukien. Podniebna instalacja sprawi, że Żmigród zadziwi wszystkich swoim pięknem, a spacer uliczką stanie się niezapomnianym przeżyciem. Będzie to zdecydowanie najbardziej klimatyczne miejsce tegorocznej Nocy Kultury.

[b]Noc w bramie[/b]
Przechodząc przez Bramę Krakowską, podnieśmy wzrok ku górze. Składająca się z kilkudziesięciu specjalnie zaprogramowanych żarówek instalacja, rozświetli sklepienie najbardziej rozpoznawalnego punktu Lublina. Dzieło Grzegorza Polaka podkreśli magię nocy i ulotność chwili, a przede wszystkim pozwoli nam na nowo odkryć piękno bramy, której na co dzień w pośpiechu już nie dostrzegamy.

[b]Więcej światła! – wystawa pokonkusrowa[/b]
Warsztaty i konsultacje z lubelskimi artystami Jarosławem Koziarą, Robertem Kuśmirowskim i Janem Gryką zaowocowały serią niepowtarzalnych produkcji artystycznych. Młodzi lubelscy projektanci zrealizują siedem instalacji site specific, które idealnie wpiszą się w trasę tegorocznej Nocy Kultury. Szukajmy zatem opuszczonej kamienicy, w której na jedną noc zamieszkają świetliste dusze. Sprawdźmy, ile kwiatków rozbłyśnie, kiedy przesiądziemy się na rowery. Zajdźmy też na Plac Litewski i do Bramy Grodzkiej. Lublin rozbłyśnie tej nocy wyjątkowo jasno!

[b]Świetlikowo[/b]
Na wszystkie spragnione nocokoulturowych wrażeń rodziny czekać będzie Świetlikowo. To niezwykła instalacja przygotowana przez lubelskie przedszkolaki. Dzieci przekształciły kilkaset słoików w piękne, kolorowe źródła światła. Malowane, barwne i pełne uroku lampiony, zawisną ponad głowami uczestników Nocy Kultury, dzięki pomocy Spółdzielni Pracy Kominiarzy. Dodadzą blasku i rozświetlą przestrzeń skweru przy ul. Farbiarskiej, zmieniając ją w przytulny, pełen ciepła zakątek i podkreślą klimat miejsca.

[b]Magia miejsca: Legenda o śnie Leszka Czarnego[/b]
W 1282 roku Leszek Czarny, książę krakowski, rusza naszemu miastu na pomoc w walce z Litwinami i Jadźwingami. Gdy wojska docierają nad Bystrzycę, wroga już nie ma, a znużony Leszek zasypia pod dębem. We śnie przychodzi do niego Michał Archanioł i mówi: Leszku, synu Kazimierza, goń za wrogiem. Książę gładzi Litwinów i z wdzięczności za zwycięstwo ścina dąb, pod którym spał, a jego pień staje się podstawą ołtarza lubelskiej fary. Dziś ani fary, ani jej ołtarza nie ma, ale studenci Wydziału Artystycznego UMCS przygotują dla nas zainspirowaną legendą instalację świetlną na Placu Po Farze.

[b]Świetlista Masa Krytyczna[/b]
Kolarze ze Stowarzyszenia „Rowerowy Lublin” zapewnią uczestnikom Nocy Kultury wyjątkowe wrażenia wizualne, dzięki specjalnym odblaskom i lampom zainstalowanym na rowerach. Świetlista Masa Krytyczna to peleton kilkudziesięciu fanów dwóch kółek, którzy przejadą ulicami miasta, tworząc wydarzenie na pograniczu sztuk wizualnych i sportu.

[b]Program 9. Nocy Kultury przygotowało ponad 200 organizatorów. Podczas tej wyjątkowej nocy będziemy mogli nie tylko podziwiać instalacje artystyczne i wystawy sztuki, ale też uczestniczyć w ponad 40 koncertach i 30 spektaklach teatralnych. Będziemy zwiedzać Lublin od nowa, zmagać się w grach miejskich np. śladami Komisarza Maciejewskiego, oglądać filmy i aktywnie spędzać czas na rowerach, deskorolkach i linach.

Program dostępny jest na stronie[/b] www.nockultury.pl.

Dziewiąta edycja festiwalu odbędzie się w nocy z 6 na 7 czerwca 2015 r.
Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.

designed by know-line.pl