Nowe enklawy zieleni w mieście

Data dodania: 30 listopad 2022
Nowe enklawy zieleni w mieście

Wraz z upływającą jesienią kończy się realizacja Miejsc dla Ciebie, czyli mini skwerów i parków kieszonkowych realizowanych z Zielonego Budżetu. Bilans V edycji programu to 11 spotkań
z mieszkańcami w 10 dzielnicach, 11 wspólnie opracowanych dokumentacji projektowych,
9 zrealizowanych skwerów kieszonkowych oraz 3 pełne dokumentacje wykonawcze do realizacji w 2023 roku. Pełny efekt wykonanych prac zobaczymy wiosną.

 

Do tematycznej edycji Zielonego Budżetu mieszkańcy zgłosili niewielkie, nieurządzone przestrzenie
i tereny zieleni w swoim najbliższym otoczeniu. Spośród wielu propozycji, po ich weryfikacji i ocenie, przystąpiliśmy do konsultacji społecznych i stworzenia koncepcji ich zagospodarowania zgodnie
z pomysłami i potrzebami mieszkańców. Z końcem lata ruszyliśmy z realizacją prac. Staraliśmy się, aby każdej z zaproponowanych lokalizacji nadać indywidualny charakter i wysoką jakość
– mówi Artur Szymczyk, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Inwestycji i Rozwoju.

 

W V edycji Zielonego Budżetu mieszkańcy i mieszkanki zgłosili 75 pomysłów na stworzenie nowych Miejsc dla Ciebie. To niewielkie, przyjazne przestrzenie przeznaczone do odpoczynku wśród zieleni, tworzone przy udziale lokalnej społeczności. Po ocenach: formalnej i merytorycznej, wyłoniono
12 miejsc w 10 dzielnicach miasta, które powstały m.in. przy ul. Wyżynnej, Krochmalnej, Szczytowej, Sławin, Judyma, Kunickiego, Królowej Bony oraz Misjonarskiej.

 

Miejsca dla Ciebie wyróżniają się indywidualnymi rozwiązaniami, oryginalnymi meblami miejskimi
i urządzeniami zabawowymi. Każde z tych skwerów wzbogaciliśmy o nowe egzemplarze bylin, traw ozdobnych, pnączy, krzewów i drzew. Niewielkie, niezagospodarowane placyki, zmieniliśmy w zielone, przytulnie urządzone przestrzenie, gdzie można z przyjemnością usiąść i odpocząć. Większość z nich jest już gotowa i cieszy się zainteresowaniem od chwili zamontowania pierwszych mebli
mówi Hanna Pawlikowska, Miejski Architekt Zieleni.

 

„Skwer bł. ks. A. Zawistowskiego” przy ul. Misjonarskiej od razu został przekazany do realizacji, gdyż dokumentacja projektowa i wykonawcza dla tego terenu zostały opracowane w ramach wcześniejszej edycji ZB. Inwestycja aktualnie jest w trakcie odbiorów. Natomiast realizację „Skweru Marzeń” (ul. Długa) i „Gaju na Skarpie” (ul. Cyprysowa), z uwagi na wielkość obszaru i złożoność  pomysłu, rozłożono na dwa lata – opracowanie dokumentacji projektowej w 2022 roku (co już zostało wykonane) i realizację w kolejnym.

 

W oparciu o opisy zawarte we wnioskach stworzono wstępne koncepcje urządzenia 9 miejsc.
W maju i czerwcu odbyły się konsultacje społeczne, podczas których wspólnie z mieszkańcami
i mieszkankami, zaplanowano szczegółowy wygląd każdego z Miejsc dla Ciebie. Latem wyłoniono wykonawców, a jesienią powstało łącznie 8 nowych, zielonych przestrzeni na mapie Lublina.

 

„Roślinna Wyżynna” to jeden z pierwszych tego typu skwerów urządzonych w tym roku. Niewielkie skrawki terenu zielonego przy ul. Wyżynnej 16 zmieniono w rabaty bylinowe. Na ponad 100 m2 posadzono prawie 600 różnych gatunków roślin (goździków, krwawników, rudbekii, jeżówek, żurawek, funkii i traw ozdobnych), głównie kwitnących na pomarańczowo, których kolor będzie nawiązywać do kolorystyki logo DDK „Czuby Południowe”. Murek wokół rabaty, po uzupełnieniu w drewniane siedzisko, stał się praktycznym miejscem do siedzenia. Miejsce uzupełniono w małą architekturę – donice
z trejażem na pnącza, kosze na śmieci oraz stojaki na rowery. Zawieszono drewniany domek dla owadów i podświetlono solarnie drzewo. Trafiła tu również stalowa pergola na pnącze posadzone wokół kolumny. Pod stojakami zastosowano żwirową nawierzchnię w formie geokraty oraz wysiano trawniki.

 

Główną atrakcją urządzonego na nowo zielonego terenu obok Skate Parku przy Bystrzycy przy
ul. Krochmalnej są oryginalne meble wypoczynkowe: 3 odporne na warunki atmosferyczne hamaki
z polipropylenowej liny (grupowy i dwa pojedyncze), obrotowy leżak i stół biesiadny z ławkami. Teren uprzątnięto oraz przygotowano nowe podłoże. Przy wjeździe stanęły stojaki na rowery, nieco dalej stół biesiadny z siedziskami. Od strony ulicy posadzono klony, bez i tawlinę, czyli rośliny wygłuszające hałas i niwelujące zanieczyszczenia.

 

Projekt „Ławeczka” to zgodnie z nazwą nowe miejsca odpoczynku z ławkami urządzone przed wejściem do DDK „Węglin” przy ul. Judyma. Oprócz trzech ławek tworzy je rabata z nasadzeniami bylin (jeżówek, krwawników, szałwii, niezapominajek i traw ozdobnych). Zamontowano także warzywnik, siedziska w formie kostki, trejaż na powojnik, kosz na odpady i poidełko dla zwierząt.

 

„Zielony azyl” przy ul. Szczytowej tworzą głównie rabaty (96 m2) z traw ozdobnych, kwitnących
i wabiących owady roślin m.in. jeżówek purpurowych, róż okrywowych i lilaków. Wśród traw ozdobnych posadzono 400 cebulek tulipanów. Trafiły tam też 2 ławki z wygodnym oparciem, duża donica na zieleń, kosz, 2 domki dla owadów oraz biblioteczka na książki do wymiany.

 

„Green Point on Sławin” powstał przy zbiegu ul. Sławin i  Nałęczowskiej. Miejsca integracji mieszkańców tworzą tam 2 ławki o konstrukcji stalowej z drewna, oddzielone od ul. Nałęczowskiej trejażami, przy których posadzono pnącza – powojniki o niebieskich kwiatach. Rabaty z roślin ozdobnych skomponowano tak, aby o każdej porze roku były atrakcyjne i zimozielone. Posadzono tam kosodrzewiny i laurowiśnie, bordowe berberysy, a także trawy ozdobne i róże okrywowe.

Dwa skwery kieszonkowe urządzone w rejonie ul. Kunickiego to kontynuacja skwerów kieszeniowych w dzielnicy Dziesiąta. Spośród 9 potencjalnych lokalizacji nowych mini skwerów, do realizacji wybrano dwa, jeden przy skrzyżowaniu z ul. Reymonta, drugi z ul. Reja. Ten pierwszy tworzą bylinowe rabaty
z cieniolubnych roślin okrywowych, takich jak runianka japońska czy kopytnik, trawy ozdobne
i wyjątkowa odmiana hortensji – 'Polestar’. Rabaty zajmują powierzchnię 127 m2, znalazły się tam donice, ławki oraz kosze. Z kolei na skwerze przy ul. Reja, oprócz rabat z traw ozdobnych, róży okrywowej i irgi, drzew liściastych (w tym ciekawej odmiany jabłoni ozdobnej 'Mocum’), małej architektury, urządzono też wijącą się alejkę z kostki prowadzącą do tablicy z historią dzielnicy.

Nową, atrakcyjna przestrzeń do odpoczynku dla mieszkańców urządzono również w dzielnicy Felin przy ul. Królowej Bony. Nowoczesne obrotowe leżaki miejskie oraz wygodne hamaki zostały rozmieszczone wśród jabłoni ozdobnych, pojawiły się także ławki i kosze. Na rabatach posadzono kwitnące krzewy, takie jak hortensje bukietowe i róże okrywowe.

 

Realizację „Skweru seniorów” przy ul. Herbowej, z uwagi na doszacowany po opracowaniu projektu koncepcyjnego koszt, przełożono na 2023 r. W tym roku urządzono także skwer „Pod Akacją” przy ul. Grodzkiej (ZB 2019) oraz w ramach zadań własnych Wydziału Zieleni i Gospodarki Komunalnej urządzono skwer z ławką przy skrzyżowaniu ul. Zana i Jana Sawy, przy przystanku autobusowym. Przy współpracy z miejską spółką LPEC, która posadziła m.in. perovskie, hortensje, krzewuszki
i bodziszki, powstał nowy skwerek „Pod Lipą” przy Al. Racławickich 24. Kończy się też budowa miejsca odpoczynku przy ul. Ułanów (ZB 2020), gdzie zaplanowano ławki i rabaty z pachnących krzewinek i krzewów, m.in. lawendy, hortensji i róży.

 

designed by know-line.pl