Nowe Horyzonty Tournée w Lublinie

Data dodania: 07 luty 2012

Tym razem aż osiem filmów będzie można zobaczyć w ramach projektu Nowe Horyzonty Tournée. To dzieła, które według festiwalowych selekcjonerów stały się wydarzeniami 11. MFF Nowe Horyzonty we Wrocławiu, zostały nagrodzone, były szeroko komentowane lub cieszyły się wyjątkową popularnością. Filmy będzie można obejrzeć w dniach 10-16 lutego 2012 w Kinie Bajka (ul. Radziszewskiego 8).
Terminarz projekcji:
10 lutego
18:00 Nagroda
20:30 Code Blue

11 lutego
14:00 Poza szatanem
16:00 Pewnego razu w Anatolii
18:45 Code Blue
20:30 Nagroda

12 lutego
14:00 Code Blue
15:45 Nagroda
18:00 Koń turyński
20:45 Z daleka widok jest piękny

13 lutego
18:00 Poza szatanem
20:15 Pewnego razu w Anatolii

14 lutego
19:30 Koń turyński
18:00 Z daleka widok jest piękny

15 lutego
18:00 Grabarz
20:00 Arirang

16 lutego
18:00 Arirang
20:00 Grabarz

Code Blue
Holandia, Dania 2011 / 90′
reżyseria: Urszula Antoniak
występują: Bien de Moor, Lars Eidinger, Annemarie Prins, Sophie van Winden
Code Blue, drugi po znakomicie przyjętym Nic osobistego pełnometrażowy film Urszuli Antoniak, należał do najgoręcej dyskutowanych propozycji w sekcji Piętnastka reżyserów ostatniego festiwalu w Cannes. Marian jest pielęgniarką, praca w szpitalu niemal zupełnie ją pochłania. Opiekuje się umierającymi, asystuje przy śmierci, czasami ją przyspiesza. Kolekcjonuje drobne przedmioty należące do zmarłych pacjentów. Żyje w niemal pustym mieszkaniu, stroni od ludzi. Któregoś dnia zwraca uwagę na nowego sąsiada. Połączy ich osobliwe doświadczenie – oboje będą biernymi świadkami brutalnego gwałtu.

Nagroda
Meksyk, Francja, Polska, Niemcy 2011 / 115′
reżyseria: Paula Markovitch
występują: Laura Agorreca, Viviana Suraniti, Paula Galinelli Hertzog, Sharon Herrera
nagrody: MFF w Berlinie 2011 – najlepsze zdjęcia i scenografia (Srebrny Niedźwiedź), Festival Internacional de Cine de Guadalajara 2011 – najlepszy film i aktorka, Festival de Cine de Lima 2011 – najlepszy film, 11. MFF Nowe Horyzonty we Wrocławiu – Nagroda Publiczności

Debiut pełnometrażowy mieszkającej w Meksyku reżyserki jest połączeniem antymanifestu wymierzonego w kult zbrojnej siły i politycznej dyktatury z obyczajowym dramatem jednostki. Dominuje w nim atmosfera dorastania w miejscu wyjałowionym, nieprzyjaznym, zbudowana w dużym stopniu na wspaniałej pracy kamery Wojciecha Staronia. Zatopiona w trudnych wspomnieniach autorki historia przybiera formę mglistej, niespokojnej impresji osadzonej w latach 70. w Argentynie. Siedmioletnia Ceci skrywa sekret, którego wyjawienie może kosztować życie całą jej rodzinę. Dziewczynka nie zdaje sobie sprawy z jego istoty. Czy uda jej się zachować milczenie?

Z daleka widok jest piękny
Polska 2011 / 77′
reżyseria: Anka i Wilhelm Sasnal
występują: Marcin Czarnik, Agnieszka Podsiadlik, Piotr Nowak, Elżbieta Okupska
nagrody: 11. MFF Nowe Horyzonty we Wrocławiu – Wrocławska Nagroda Filmowa w konkursie Nowe Filmy Polskie
W podkarpackiej wiosce ludzie żyją ze zbieractwa zużytych przedmiotów, odpadów, śmieci. Paweł wywozi matkę do domu starców. Zyskuje dom, w którym zamierza rozpocząć nowe życie z narzeczoną. Jednak pewnego dnia Paweł nagle znika. Z jego opuszczonego domostwa sąsiedzi zaczynają podkradać różne rzeczy – najpierw potajemnie, nocą, potem coraz bardziej otwarcie, traktując resztki dobytku Pawła jak niczyją, bo pozostawioną bez opieki własność. Po powrocie właściciela zaskoczona wiejska społeczność nie pozwoli mu ponownie zamieszkać w siedlisku. Film bezpardonowo demaskuje jeden z największych polskich mitów.

Poza szatanem
Francja 2011 / 110′
reżyseria: Bruno Dumont
występują David Dewaele, Alexandra Lematre, Aurore Broutin
Poza szatanem to najnowsze dzieło Bruno Dumonta, autora nagradzanych w Cannes Flandrii i Ludzkości. Gdzieś na francuskim wybrzeżu Kanału La Manche, w szałasie na wydmach mieszka mężczyzna. Towarzyszy mu dziewczyna z wioski, którą zdaje się chronić. Nie stroni przy tym od drastycznych środków. Z tą samą kamienną twarzą dokonuje aktów przemocy i czyni cuda. Czy jest postacią anielską czy demoniczną? Wcieleniem zła, które zamieszkuje okolicę czy przeciwnie – tym, który może je pokonać?

Pewnego razu w Anatolii
Turcja, Bośnia i Hercegowina 2010 / 150′
reżyseria Nuri Bilge Ceylan
występują Muhammet Uzuner, Yılmaz Erdoğan, Taner Birsel, Ahmet Mümtaz Taylan
nagrody MFF w Cannes 2011 – Grand Prix
Najpiękniejszy film w konkursie festiwalu w Cannes 2011. Wyróżnione Grand Prix Pewnego razu w Anatolii sprawia wrażenie kryminału. To zapis poszukiwań zwłok zamordowanego mężczyzny, którego oprawca był zbyt pijany, by zapamiętać, gdzie zakopał ciało. Nie wiemy, kto, jak i dlaczego zabił. Jednak kulisy zbrodni szybko schodzą na drugi plan. Reżyser rysuje wyrazisty obraz tureckiego społeczeństwa. Są tu tematy znane już z filmów twórców z tego kraju: rozdarcie między wartościami Wschodu i Zachodu czy starcie tradycji z nowoczesnością. W Pewnego razu w Anatolii bezduszne procedury i oficjalne kodeksy rozmijają się z rzeczywistością, a bohaterowie miotają się wśród sprzecznych oczekiwań otoczenia. Kryminał zamienia się w mocne kino społeczne.

Koń turyński
Węgry, Francja, Niemcy, Szwajcaria, USA 2011 / 146′
reżyseria: Béla Tarr
występują: János Derzsi, Erika Bók, Mihály Kormos
nagrody: MFF w Berlinie 2011 – Główna Nagroda Jury (Srebrny Niedźwiedź)
Koń turyński Béli Tarra jest najbardziej zagadkowym filmem powstałym w ostatnim czasie. Nagrodzony na ostatnim festiwalu w Berlinie Srebrnym Niedźwiedziem, utrzymany w mrocznej atmosferze, film jest refleksją nad rozpadem świata. Punktem wyjścia Konia turyńskiego jest anegdota o Fryderyku Nietzschem, który w 1889 roku pochylił się nad losem konia bitego przez chłopa przy drodze. Tarr i Krasznahorkai podkreślają, że to właśnie Nietzsche był dla nich źródłem inspiracji. Akcja rozgrywa się w ciągu sześciu dni w ciemnej, wiejskiej chacie, a całość układa się w spójną, przytłaczającą wizję końca świata.

Arirang
Korea Południowa 2011 / 100′
reżyseria: Kim Ki-duk
występują: Kim Ki-duk
nagrody: MFF w Cannes 2011 – Un Certain Regard Award, 11. MFF Nowe Horyzonty we Wrocławiu – najlepszy film w konkursie Filmy o Sztuce
Arirang Kim Ki-duka, koreańskiego mistrza kina metafizycznego, nagrodzony Un Certain Regard Award na tegorocznym festiwalu w Cannes, to piękna i do bólu szczera, filmowa psychoterapia. Po wypadku na planie poprzedniego filmu Sen Kim Ki-duk spędza dwa lata na dobrowolnym wygnaniu, w nieogrzewanej chacie na koreańskiej prowincji. Żyje jak pustelnik, bez bieżącej wody i ogrzewania, pośród walających się pamiątek po dawnych sukcesach. W dialogu ze sobą z ekranu i ze swoim cieniem analizuje źródła własnej twórczości, emocje i kompleksy.

Grabarz
Węgry 2010 / 85′
reżyseria: Sándor Kardos
występują: Mari Törőcsik, István Anga-Kakszi, Alina Papp, Géza Bereményi
nagrody: 11. MFF Nowe Horyzonty we Wrocławiu – Specjalne Wyróżnienie Jury, nagroda FIPRESCI
Adaptacja opowiadania Rainera Marii Rilkego o tajemniczym młodzieńcu obejmującym posadę grabarza w San Rocco. Miasteczko nawiedza plaga. Ludzie masowo umierają, ostatni żywi pchają na cmentarz wozy pełne trumien… Film zrealizowano za pomocą aparatu używanego podczas wyścigów konnych do rejestrowania zawodników przecinających linię mety. Niekiedy tworzy to surrealistyczne i abstrakcyjne kompozycje. Tak oto reżyser zabiera widza w czasy prehistorii kina, umożliwia mu doświadczenie charakterystycznych dla poprzedzających epokę X muzy metod konstrukcji obrazów filmowych.

designed by net-line.pl