Nowe Kino Francuskie w Chatce Żaka (10-12.06.2012)

Data dodania: 05 czerwiec 2012

 
[b]Już od najbliższej niedzieli 10.06.br w Kinie Studyjnym "Chatka Żaka" 3 wieczory w najnowszymi filmami znad Sekwany.[/b]

Podobnie jak w zeszłym roku, kino studyjne z Chatki Żaka jest miejscem spotkania z najnowszymi dokonaniami kinematografii francuskiej. Na 6 pokazach lubelscy kinomani będą mieli okazję ocenić pełnometrażowe fabuły z ostatnich 3 lat, wyróżnione przez Akademię Sztuki i Techniki Filmowej z Paryża nagrodami "Cezar". Każdego dnia przeglądu zapraszamy na 2 wieczorne seanse z francuskim kinem społecznym, zataczającym kręgi polityczne (Minister), przez mroczne karty rodzinne (Rodzina Wolbergów) i przyglądanie się nastolatkom (Przystojniaki, Wszystko co się świeci), na wstrząsającym obrazie życia policjantów (Poliss) i opowieści o ludziach na życiowym zakręcie kończąc.

[b]
PRZEGLĄD
NOWEGO KINA FRANCUSKIEGO

Kino studyjne UMCS „Chatka Żaka” Lublin
10-12.06.2012

10.06.2012
niedziela, g. 18.00
MINISTER (L’exercice de l’état)[/b]
reż.: Pierre Schoeller
scen.: Pierre Schoeller
zdj.: Pierre Schoeller
muz.: Julien Hirsch
w.: Olivier Gourmet (Bertrand Saint-Jean), Michel Blanc (Gilles), Zabou Breitman (Pauline)
prod.: Francja 2011 (112 min)
Cezary ‘2012 za najlepszy scenariusz i rolę drugoplanową (M. Blanc), nagroda FIPRESCI Un Certain Regard na MFF w Cannes ‘2011

Spokojny sen ministra transportu Bertranda Saint-Jeana zakłóca w środku nocy telefon. Autokar stoczył się w przepaść. Saint-Jean musi jechać na miejsce wypadku. Od tego momentu zaczyna się jego przeprawa ze światem. W natłoku samych pilnych spraw i wbrew sobie będzie musiał przeprowadzić projekt prywatyzacji dworców. Walka o władzę, kryzys ekonomiczny… Wszystko dzieje się w tym samym czasie, rodzi konflikty i pytania: jak wiele ludzie są gotowi poświęcić? Jak długo wytrzymają w państwie, które pożera tych, którzy mu służą?
Thriller polityczny rzucający nas na najgłębsze wody władzy.

[b]10.06.2012
niedziela, g. 20.15
POLISS (Polisse)[/b]
reż.: Maïwenn
scen.: Maïwenn, Emmanuelle Bercot
zdj.: Pierre Aïm
muz.: Stephen Warbeck
w.: Maïwenn (Melissa), Joey Starr (Fred), Karin Viard (Nadine), Emmanuelle Bercot (Sue Ellen), Naidra Ayadi (Nora)
prod.: Francja 2010 (127 min)
Nagroda Jury na MFF w Cannes ‘2011, Cezary ‘2012 za najlepszy debiut aktorski (N. Ayadi) i montaż

Życie codzienne policjantów z Brygady Ochrony Nieletnich to zatrzymania pedofilów i piętnastoletnich kieszonkowców, ale także przerwy na obiad i rozmowy o problemach w związkach; przesłuchania agresywnych rodziców, zeznania dzieci, ale i solidarność kolegów z pracy i ataki śmiechu w najmniej odpowiednich momentach. To świadomość tego, że najgorsze zło istnieje i życie z tą świadomością. Jak policjantom udaje się pogodzić prywatność z otaczającą ich rzeczywistością? Fred, najbardziej wrażliwy ze wszystkich, z trudem zniesie obecność Melissy, fotografa Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, której zadaniem jest stworzenie reportażu o brygadzie.
Hymn na cześć policji? Tak, zważywszy na to, że policjanci Maiwenn to zwyczajni bohaterowie walczący z największą z możliwych zbrodni – ze złem wyrządzanym dzieciom.

[b]11.06.2012
poniedziałek, g. 18.00
PRZYSTOJNIAKI (Les beaux gosses)[/b]
reż.: Riad Sattouf
scen.: Riad Sattouf, Marc Syrigas
zdj.: Dominique Colin
muz.: Flairs, Riad Sattouf
w.: Vincent Lacoste (Hervé), Anthony Sonigo (Camel), Alice Trémolière (Aurore), Julie Scheibling (Laura)
prod.: Francja 2009 (90 min)
Cezar ‘2010 za najlepszy debiut filmowy, Nagroda Lumières ‘2010 za najlepsze debiuty aktorskie (V. Lacoste, A. Sonigo)

Hervé, 14 lat, jest typowym nastolatkiem miotanym burzą hormonów, marzącym, żeby mieć dziewczynę, z zerowym powodzeniem u płci przeciwnej.
Tym większe jest jego zaskoczenie kiedy pewnego dnia zaczyna go podrywać Aurore, najładniejsza dziewczyna z klasy.
W otoczeniu znerwicowanej matki, nieśmiałych lub szpanerskich kolegów, zakompleksionych dziewczyn lub takich, które właśnie uczą się uwodzenia, targany sprzecznymi uczuciami Hervé stara się znaleźć swoje miejsce.
Film o skomplikowanym życiu nastolatków.

[b]11.06.2012
poniedziałek, g. 20.00
RODZINA WOLBERGÓW (La Famille Wolberg)[/b]
reż.: Axelle Ropert
scen.: Axelle Ropert
zdj.: Céline Bozon
w.: François Damiens (Simon), Valérie Benguigui (Marianne), Valentin Vigourt (Benjamin), Léopoldine Serre (Delphine), Serge Bozon (Alexandre)
prod.: Francja 2009 (82 min)

Simon Wolberg, mer małego prowincjonalnego miasteczka, szaleńczo zakochany w swojej żonie, zaborczy ojciec i zbuntowany syn. Potrafi wygłosić błyskotliwy wykład o amerykańskiej muzyce soul, ku najwyższemu zdumieniu uczniów. Bez oporów wtrąca się w prywatne życie innych i każe przysiąc swojej 18-letniej córce, że nigdy, przenigdy nie wyprowadzi się z domu rodzinnego. Na jego życiu odciska się piętno skrzywdzonego dziecka, więźnia obozu koncentracyjnego, który sam staje się ojcem. Jego cel to przeżyć ze swoją rodziną i za wszelką cenę trzymać się razem. Obsesja na punkcie rodziny każe jednak Simonowi wystawić swoich bliskich na próbę, aby sprawdzić, czy to co ich łączy jest wystarczająco silne.
Film, po którym wzrasta apetyt na życie.

[b]12.06.2012
wtorek, g. 18.00
WSZYSTKO CO SIĘ ŚWIECI (Tout ce qui brille)[/b]
reż.: Géraldine Nakache, Hervé Mimran
scen.: Géraldine Nakache, Hervé Mimran
zdj.: Guillaume Deffontaines
w.: Virginie Ledoyen (Agathe), Leïla Bekhti (Lila), Géraldine Nakache (Ely), Simon Buret (Maxx)
prod.: Francja 2010 (100 min)
Cezar ‘2011 za najlepszy debiut aktorski (L. Bekhti)

Komu z nas nie zdarzyło się wstydzić nowej fryzury matki, beznadziejnych dowcipów opowiadanych przez ojca czy pluszowej kanapy w salonie? Lila i Ely mieszkają w Puteaux po drugiej stronie mostu, który oddziela je od Paryża. Dzielą się wszystkim jak siostry, marząc o lepszym życiu i modnych butach.
Przechodząc z jednego kłamstwa w drugie, zrobią wszystko, żeby wejść do świata, do którego nie należą, świata wybrańców i luksusu, w którym wszystko wydaje się możliwe.
Ale wszystko co się świeci…
Historia przyjaźni ze szczerego złota wystawionej na próbę w świecie z cekinów.

[b]12.06.2012
wtorek, g. 20.00
KTO WYGRA Z LOSEM
(Qu’un seul tienne et les autres suivront)[/b]
reż.: Léa Fehner
scen.: Léa Fehner
zdj.: Jean-Louis Vialard
muz.: Luc Meilland
w.: Farida Rahouadj (Zorah), Reda Kateb (Stéphane), Pauline Etienne (Laure)
prod.: Francja 2009 (120 min)

Stéphane dostaje propozycję, która może odmienić jego życie. Po wyjeździe z Algierii, Zorah stara się dowiedzieć dlaczego jej syn został zamordowany. Laure zakochuje się po raz pierwszy w życiu w młodym przestępcy o wielkim sercu, który właśnie został zatrzymany. Dwie kobiety, jeden mężczyzna, trzy drogi życiowe przecinające się w sali spotkań więzienia w Fleury-Mérogis, miejscu, w którym wszyscy będą musieli podjąć najważniejsze w życiu decyzje.
Film, który każe stawić czoła losowi.

designed by know-line.pl